x
x
10 استراتژی فوق‌العادۀ بازاریابی نسل جوان

10 استراتژی فوق‌ العاده بازاریابی نسل جوان

10 استراتژی فوق‌ العاده بازاریابی نسل جوان

برای اغلب کسب‌وکارها اتخاذ یک استراتژی اثربخش بازاریابی نسل جوان دلهره‌آور است. این دلهره ناشی از عدم درک درست خواستۀ نسل جدید و همچنین آشنا نبودن با رفتار آن‌هاست.

با این حال نحوۀ تدوین استراتژی بازاریابی برای جذب نسل جوان از آن چیزی که فکر می‌کنید آسان‌تر است. آشنایی با ویژگی‌های نسل جوان می‌تواند تا حدود زیادی مسیر شما را هموار کند. به عنوان مثال نسل جوان در مقایسه با نسل‌ قبل از خود زمان بیشتری را صرف بررسی‌ گزینه‌های خرید می‌کنند.

10 استراتژی فوق‌العادۀ بازاریابی نسل جوان

دانستن این مسئله که چه چیزی باعث می‌شود که نسل جوان جذب و تبدیل شوند ضروری است. درک آنچه مصرف‌کنندۀ جوان می‌خواهد نه تنها باعث می‌شود که از برند شما استقبال کنند بلکه به شما کمک می‌کند تا همگام با ترندها و تغییرات پیش بروید.

در این یادداشت با یکدیگر نگاهی به ۱۰ روش و استراتژی بازاریابی نسل جوان می‌اندازیم. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا تعداد بیشتری از مصرف‌کنندگان جوان را به سمت خود بکشانید. در ادامه با ما همراه باشید.

استراتژی‌ های بازاریابی نسل جوان

یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان کسب‌وکارها در طول تاریخ، اتخاذ یک استراتژی مؤثر بازاریابی نسل جوان بوده است. تفکیک ویژگی‌های جمعیت‌شناختی نسل جوان کار آسانی نیست.

از طرف دیگر ظهور مداوم ترندهای متفاوت، کار را برای صاحبان کسب‌وکارها سخت‌تر کرده است. به همین دلیل آن‌ها در بیشتر موارد سعی می‌کنند از حدس و گمان برای مشخص کردن مخاطب هدف جوان خود استفاده کنند.

طراحی پرسونای خریدار براساس حدس و گمان و پیش‌فرض‌های شخصی می‌تواند باعث شکست کسب‌وکار شود. از این‌رو شما باید بتوانید شکاف میان نسل جوان و نسل قبل از خود را با درک رفتار متمایز آن‌ها هنگام خرید و همچنین خواسته‌های متفاوتشان پر کنید.

در این بخش برای حل این مشکل و کمک به شما برای تدوین یک استراتژی قدرتمند بازاریابی نسل جوان به بررسی ۱۰ روش و تکنیک مختلف می‌پردازیم.

۱. تولید محتوای چشم‌نواز و بصری

وقتی پای نسل جوان در میان باشد، عدم توجه به شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و یوتیوب خطرساز می‌شود. ۸۱ درصد از کاربران جوانی که در یک نظرسنجی شرکت کرده‌اند، این دو شبکۀ اجتماعی را به سایر پلتفرم‌ها ترجیح داده‌اند.

آمارها و شواهد نشان می‌دهند که نسل جوان بیش از هر چیزی به دنبال محتوای ویدئویی است. به همین دلیل شما باید شبکه‌های اجتماعی بصری را در استراتژی‌های خود بگنجانید.

به عنوان مثال شما باید محتوایی مناسب برای انتشار در استوری‌ اینستاگرام تولید کنید. شما نه تنها باید سایز مناسبی برای محتوای خود در نظر بگیرید بلکه باید به محدودیت ۱۵ ثانیه‌ای استوری اینستاگرام توجه کنید. استفادۀ صحیح از استوری اینستاگرام می‌تواند اثربخشی استراتژی بازاریابی نسل جوان را دگرگون کند.

10 استراتژی فوق‌العادۀ بازاریابی نسل جوان

ویدئوهای کوتاه با جلوه‌های بصری و موسیقی مناسب یکی از راه‌های جذب مخاطب جوان است. تعداد کاربران اینستاگرام، یوتیوب و همچنین تیک‌تاک این ادعا را ثابت می‌کنند. بد نیست بدانید که بیش از نیمی از کاربران را جوانان تشکیل داده‌اند.

شما برای جذب مخاطبان جوان به محتوایی نیاز دارید که خسته‌کننده به نظر نرسد. بنابراین تا می‌توانید از ویژگی‌ها و فیلترهای جدید و همچنین یک موسیقی مناسب برای تولید محتوای بصری جذاب و گیرا بهره بگیرید.

۲. افزایش اثربخشی استراتژی بازاریابی نسل جوان با تولید محتوای تعاملی

تولید محتوای تعاملی یکی دیگر از رویکردهای مؤثر بازاریابی نسل جوان به حساب می‌آید. شما برای جلب توجه مخاطبان به همان اندازه که به محتوای خلاقانه و جذاب نیاز دارید به محتوای تعاملی نیز احتیاج دارید.

نسل جوان پس از مشاهدۀ پست شما انتظار دارد که کاری انجام دهد. شما از آن‌ها چه می‌خواهید؟ پست شما را لایک کنند؟ نظر یا تجربۀ خود را بیان کنند؟ محتوای شما را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارند؟

هر کاری که موجب تشویق نسل جوان به تعامل و گفت‌وگوی بیشتر شود، یک امتیاز مثبت به حساب می‌آید. به عنوان مثال می‌توانید از قابلیت نظرسنجی توییتر و استوری اینستاگرام برای جلب توجه مخاطب جوان خود بهره ببرید.

همچنین شما می‌توانید نظر آن‌ها را دربارۀ موضوع محتوای خود جویا شوید. برای مثال از آن‌ها بپرسید که چه پیتزایی دوست دارید؟ یا از آن‌ها بخواهید کتاب‌های خوبی که خوانده‌اند را با شما در میان بگذارند.

محتوای تعاملی همچنین به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری را برای مشتریان خود آسان کنید. به عنوان مثال می‌توانید از طریق پرسیدن چند سؤال به آن‌ها بگویید که چه نوع لباسی برای آن‌ها مناسب است. شما با شخصی‌سازی پیشنهاد خود به آن‌ها نشان می‌دهید که تنها و تنها به فکر فروش محصول خود نیستید.

بهره بردن از محتوای تعاملی به منظور شخصی‌سازی کردن پیشنهاد یکی از بهترین تکنیک‌های جذب مخاطب جوان به حساب می‌آید. هنگام تدوین استراتژی بازاریابی نسل جوان به خاطر داشته باشید که آن‌ها از برندهایی استقبال می‌کنند که به نیاز و خواستۀ‌ آن‌ها اهمیت می‌دهند.

۳. ترس از دست دادن فرصت

ترس از دست دادن فرصت، هراس هر فرد از عقب ماندن از دیگران و گرفتن تصمیمی نادرست است. اغلب افراد دوست ندارند به دلیل از دست دادن فرصت‌ها در آینده خود را سرزنش کنند. هنگام تدوین استراتژی بازاریابی نسل جوان به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید این ترس را هدف قرار دهید.

فرض کنید قرار است یک کمپین فروش ویژه با تخفیف‌های خارق‌العاده اجرا کنید. در این شرایط شما می‌توانید از یک شمارشگر معکوس در استوری اینستاگرام برای جلب توجه مخاطبان جوان خود بهره ببرید. آن‌ها برای دیدن اعلان شروع جشنواره لحظه‌شماری خواهند کرد.

10 استراتژی فوق‌العادۀ بازاریابی نسل جوان

 

شما همچنین می‌توانید برای تهیۀ لیستی از ایمیل‌ مخاطبان جوان از این ترس استفاده کنید. از این‌رو به آن‌ها بگویید که برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها ایمیل خود را ثبت کنند.

۴. تگ کردن

قابلیت تگ کردن سایر حساب‌های کاربری نقش مهمی در بازاریابی نسل جوان دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید مخاطبان جوان را به تولید محتوا و به اشتراک گذاشتن آن دعوت کنید. از آن‌ها بخواهید محتوایی دربارۀ تجربۀ خود بنویسند و شما را تگ کنند.

شما همچنین می‌توانید از مشتریان خود بخواهید سایر دوستان و اعضای خانوادۀ خود را زیر پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی تگ کنند و جایزه بگیرند. این ترفند به شما کمک می‌کند تا مشتریان احتمالی بیشتری را جذب کنید.

نسل جوان در مقایسه با نسل‌های قبلی به این موضوع که لحظه‌های خود را با سایر افراد به اشتراک بگذارد علاقۀ بیشتری نشان می‌دهند. بنابراین می‌توانید آن‌ها را به تگ کردن موقعیت مکانی فروشگاه خود تشویق کنید.

یکی دیگر از راه‌های جلب توجه مخاطبان جوان تگ کردن مشتریان است. برای مثال شما می‌توانید عکسی از محصولی که مشتری خریده است در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید و او را تگ کنید. به عنوان مثال دیگر می‌توانید عکس‌هایی از حضور مشتریان در فروشگاه خود منتشر کنید و آن‌ها را تگ کنید.

۵. حس شوخ‌طبعی

شواهد حاکی از این است که نسل جوان از برندی استفاده می‌کنند که «باحال» و «سرگرم‌کننده» باشد. به همین دلیل نشان دادن حس شوخ‌طبیعی در شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی نسل جوان است.

شما می‌توانید با کمک میم‌ها و تولید محتوا با چاشنی طنز توجه مخاطبان جوان را جلب کنید. با این حال فراموش نکنید که تأثیرگذاری میم‌ها در طول زمان کاهش پیدا می‌کند. در حقیقت شما باید بدانید چه زمانی از کدام میم استفاده کنید. عدم توجه به این موضوع چیزی به غیر از دیده نشدن را برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

از طرف دیگر هر کسب‌وکاری نمی‌تواند از قدرت طنز بهره ببرد. از این‌رو قبل از انتشار محتوای بامزه به بررسی صنعت و مخاطبان هدف خود بپردازید. شما باید مطمئن شوید که انتشار چنین محتوایی به اعتبار و شهرت شما آسیب وارد نمی‌کند.

حس شوخ‌طبیعی به شما کمک می‌کند تا صدا و پیام خود را متمایز کنید. در نظر گرفتن محتوای سرگرم‌کننده و بامزه در استراتژی بازاریابی نسل جوان باعث می‌شود تا تصویری جذاب از برند خود در ذهن جوانان ایجاد کنید.

۶. پاسخ‌دهی مناسب

پاسخ‌دهی مناسب و به‌موقع یکی دیگر از استراتژی‌های مؤثر بازاریابی نسل جوان به شمار می‌آید. توجه شما به مخاطبان جوان منجر به افزایش وفاداری آن‌ها به برندتان می‌شود.

اغلب مصرف‌کنندگان کسب‌وکاری را قابل اعتماد می‌دانند که خدمات خوبی به مشتریان خود ارائه دهد. از این‌رو شما باید به نیازها، نارضایتی‌ها و مشکلات مشتریان خود در اسرع وقت پاسخ دهید.

به عنوان مثال پس از ارسال محصول شماره پیگیری مرسوله را از طریق ایمیل یا اس‌ام‌اس به دست مشتری برسانید. به او بگویید اگر شمارۀ پیگیری برای شما ارسال نشده است از طریق ایمیل به شما اطلاع دهند تا موضوع را پیگیری کنید.

گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی یک فرصت عالی برای برقراری ارتباط و رفع مشکل‌ مشتریان است. پاسخگویی مناسب به مشتریان باعث می‌شود که نسل جوان به شما اعتماد کنند. از این‌رو ارائۀ خدمات باکیفیت و حل مشکلات احتمالی را در استراتژی بازاریابی نسل جوان در نظر بگیرید.

۷. مسئولیت‌پذیری اجتماعی

داده‌های گزارش‌های مختلف و همچنین شواهد نشان می‌دهند که مصرف‌کنندگان جوان نسبت به موضع‌گیری برند دربارۀ مسائل اجتماعی، اقتصادی و محیط‌‌زیستی حساسند. آن‌ها اعتقاد دارند که هر کسب‌وکاری وظیفه دارد که به جامعه خدمت کند.

مسئولیت‌پذیری اجتماعی به شما کمک می‌کند تا در چارچوب مشخصی رفتار کنید. بسته به جنس کسب‌وکارتان به مسائل و مشکلات جامعه مانند بیکاری جوانان و حقوق زنان توجه کنید.

مواضع جسورانۀ شما باعث می‌شود که تعداد بیشتری از مخاطبان جوان را به سمت خود بکشانید. به نسل جوان نشان دهید که صدای او را شنیده‌اید و ارزش‌ها و باورهایش را درک کرده‌اید.

۸. استقبال از بازخورد و نظر مشتری جوان

یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی نسل جوان این است که به مشتریانتان اجازه دهید محصول یا خدمتتان را به جای شما تبلیغ کنند. براساس گزارشی که Sprout’s Digital Natives منتشر کرده است ۸۲ درصد از خریداران جوان پس از خواندن نظرات سایر مشتریان در شبکه‌های اجتماعی از یک کسب‌وکار خرید می‌کنند.

10 استراتژی فوق‌العادۀ بازاریابی نسل جوان

گنجاندن بازخوردها و بررسی‌های سایر مشتریان در استراتژی بازاریابی نسل جوان راهی عالی برای برطرف کردن شک‌ها و تردیدهاست .

مشتریان را به ثبت نظرشان دربارۀ محصول یا خدمت خود تشویق کنید. مسیر ارسال بازخورد و نظر را تا حد امکان آسان کنید. از پاسخ دادن به نظرات منفی مشتریان واهمه نداشته باشید. نظرات منفی راهی عالی برای شناسایی نقاط ضعف و افزایش اعتبار به شمار می‌آیند.

۹. شبکه‌های اجتماعی

آخرین‌ آمارها نشان می‌دهند که فعالیت نسل جوان در شبکه‌های اجتماعی تنها در سال گذشته ۷۸ درصد افزایش پیدا کرده است. از این‌رو می‌توان گفت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک استراتژی بسیار مناسب برای بازاریابی نسل جوان است.

شبکه‌های اجتماعی مکانی عالی برای رویارویی و گفت‌وگو با نسل جدید، شنیدن نظرات و بازخوردهایشان و همچنین درک نیازهایشان است.

برای بهره بردن از شبکه‌های اجتماعی ابتدا باید ببینید مشتریان جوان شما بیشتر در کدام شبکه فعالیت می‌کنند. در حقیقت نیاز نیست در تمام شبکه‌های اجتماعی فعالیت مستمر داشته باشید. شما زمانی می‌توانید از سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی نفع ببرید که پلتفرم مناسب را انتخاب کرده باشید.

شما همچنین می‌توانید از قابلیت پخش زندۀ شبکه‌های اجتماعی برای جذب مشتری احتمالی و فروش محصولتان استفاده کنید. نسل جوان نشان داده است که علاقۀ زیادی به دنبال کردن پخش‌ زندۀ کسب‌وکارها و گفت‌وگوی مستقیم با آن‌ها دارد.

همانقدر که تبلیغ در رادیو می‌تواند در جذب یک بازنشسته نقش داشته باشد، یک لایو صوتی در کلاب‌هاوس می‌تواند تعداد زیادی از جوانان را به کسب‌وکار شما علاقه‌مند کند.

پخش زنده یک فرصت تکرارنشدنی به شمار می‌آید. از این‌رو شما می‌توانید با پخش زنده از استراتژی هدف قرار دادن ترس از دادن فرصت‌ هم بهره ببرید.

۱۰. ارائۀ همان چیزی که مشتری جوان نیاز دارد

مؤثرترین استراتژی بازاریابی نسل جوان رویکردی است که در آن همان چیزی را ارائه می‌دهید که مشتری جوان از شما می‌خواهد. چنین رویکردی به مشتری جوان نشان می‌دهد که نیاز و خواستۀ او را درک کرده‌اید و به آن احترام می‌گذارید.

مشتری جوان باید بداند صدای او شنیده می‌شود. به همین دلیل براساس بازخوردهای او عمل کنید. به عنوان مثال ممکن است مشتری جوان شما به یک محصول یا خدمت جدید نیاز داشته باشد. در برخی موارد ممکن است از شما بخواهد کیفیت خدمات خود را افزایش دهید. در استراتژی بازاریابی نسل جوان خود آن‌ها را درک کنید تا با آغوش باز پیشنهاد شما را بپذیرند.

گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی و نظرسنجی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا صدای مشتریان جوان را بهتر بشنوید. به خاطر داشته باشید که هر چقدر اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کنید حفظ مشتری جوان و ایجاد رابطه با او آسان‌تر می‌شود.

سخن آخر

اگرچه اتخاذ و تدوین استراتژی بازاریابی نسل جوان به دقت بیشتری نیاز دارد اما غیرممکن نیست. شما با کمک روش‌های مختلف مانند تولید محتوای بصری جذاب و تعاملی می‌توانید تعداد بیشتری از آن‌ها را جذب کنید.

با صرف زمان برای درک نیاز مشتریان جوان و همچنین چیزی که آن‌ها را از سایر مشتریان متمایز می‌کند می‌توانید روابط ارزشمندی ایجاد کنید.

آیا تا به حال برای جذب مخاطبان جوان تلاش کرده‌اید؟ به نظر شما کدام یک از استراتژی‌های نسل جوان می‌تواند جایگاه کسب‌وکارتان را تغییر دهد؟ در بخش نظرات با ما به گفت‌وگو بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید