x
x
9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

آیا در تدوین یک استراتژی اثربخش بازاریابی بیمه مشکل دارید؟ نگران نباشید! شما تنها نیستید. هزاران بازاریاب بیمه روزانه تلاش می‌کنند به روش‌های مختلف مشتریان بیشتری جذب کنند تا درآمد خود را افزایش دهند.

این روزها بازاریابی بیمه به لطف گسترش اینترنت و ظهور ابزارهای دیجیتال به مراتب راحت‌تر شده است. به خصوص پس از همه‌گیری ویروس کرونا اغلب مشتریان ترجیح می‌دهند تا مسیر خرید بیمۀ خود را آنلاین طی کنند.

تمایل مشتریان بیمه به خرید آنلاین، یک فرصت بی‌نظیر به شمار می‌آید. شما می‌توانید با کمک روش‌ها و استراتژی‌های مختلف بازاریابی دیجیتال مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانید.

در این یادداشت ۹ استراتژی بازاریابی بیمه را با شما در میان می‌گذاریم تا با کمک آن‌ها تعداد مشتریان و فروش خود را افزایش دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

استراتژی‌ های بازاریابی بیمه برای جذب مشتری

9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

موفقیت یک بازاریاب بیمه با ایجاد شبکه گره خورده است. به عبارت دیگر او برای فروش بیشتر باید افراد جدیدی را دائم پیدا کند.

استراتژی‌‌های مختلف بازاریابی بیمه به شما اجازه می‌دهند تا تعداد بیشتری از مخاطبان هدف خود را جذب کنید. از آن گذشته شما با کمک روش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال می‌توانید مشتریان را به سمت تکرار خرید هدایت کنید.

در این بخش با یکدیگر به ۹ ایده و روش بازاریابی بیمه نگاهی می‌اندازیم. با اتخاذ این استراتژی‌ها می‌توانید توجه مشتریان هدف خود را جلب کنید تا درآمدتان را افزایش دهید.

۱. سئو مارکتینگ

اگر می‌خواهید مشتریان احتمالی شما را به راحتی پیدا کنند باید وب‌سایت نمایندگی خود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید. وب‌سایت شما با کمک یک استراتژی قدرتمند سئو مارکتینگ نه تنها به صفحۀ نتایج راه پیدا می‌کند بلکه رتبۀ بالاتری نسبت به سایر رقبا کسب می‌کند.

آمارها و شواهد حاکی از این است که بیشترین ترافیک، روانۀ وب‌سایت‌های اول تا سوم صفحۀ نتایج جست‌وجوی گوگل می‌شود. به همین دلیل باید به سئو مارکتینگ به چشم یک استراتژی تأثیرگذار بازاریابی بیمه نگاه کنید.

برای کسب بهترین نتایج باید از تکنیک‌های سئو داخلی و خارجی در کنار یکدیگر استفاده کنید. برای افزایش اثربخشی استراتژی سئو موارد زیر را در آن بگنجانید:

 • افزودن توضیحات متا و تگ عنوان به محتوا
 • طراحی وب‌سایت سازگار با موبایل
 • تولید محتوای منحصر‌به‌فرد و گیرا براساس نیاز مشتری هدف
 • افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت
 • لینک‌سازی و کسب بک‌ لینک باکیفیت
 • استفاده از محتوای بصری جذاب
 • اضافه کردن نقشۀ سایت XML

۲. پست مهمان

پست مهمان یکی از استراتژی‌های مقرون‌به‌صرفۀ بازاریابی بیمه است. این استراتژی به شما اجازه می‌دهد تا اعتبار خوبی در دنیای وب کسب کنید.

برای پیاده‌سازی این استراتژی‌ باید با وب‌سایت‌های معتبر فعال در حوزۀ خود تماس بگیرید. از آن‌ها بخواهید به شما اجازه دهند تا محتوایی با نام خود در وب‌سایت آن‌ها منتشر کنید.

محتوای شما باید منحصر‌به‌فرد و باکیفیت باشد تا صاحبان سایر وب‌سایت‌ها با درخواست شما موافقت کنند. پست مهمان برای وب‌سایت شما ترافیک ارجاعی و افزایش اعتبار دامنه را به دنبال دارد.

به خاطر داشته باشید که گوگل وب‌سایت‌هایی را که از شیوه‌های کلاه سیاه برای کسب بک لینک استفاده می‌کنند جریمه می‌کند. بنابراین پست مهمان به شما اجازه می‌دهد تا در دل گوگل جا باز کنید.

شما باید برای کسب نتیجه به استراتژی خود زمان دهید. پیدا کردن وب‌سایت معتبر و قانع کردن صاحبان آن‌ها آسان نیست. با این حال نقش پررنگ این استراتژی در ایجاد شبکه و کسب بک لینک‌ باکیفیت آن را به یکی از مؤثرترین استراتژی‌های بازاریابی بیمه تبدیل کرده است.

9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

برای افزایش بازدهی استراتژی پست مهمان به نکته‌های زیر توجه کنید:

 • انتشار محتوا در وب‌سایت‌‌های پربازدید
 • بررسی اعتبار دامنۀ وب‌سایت میزبان
 • معرفی خود در بخش بیو
 • انتخاب موضوع‌های مرتبط با محتواهای وب‌سایت میزبان
 • حضور پررنگ وب‌سایت میزبان در شبکه‌های اجتماعی
 • تولید محتوای سئو شده
 • استفاده از کلمه‌های کلیدی در انکرتکست

۳. لوکال سئو

لوکال سئو به شما کمک می‌کند تا در یک موقعیت مکانی خاص دیده شوید. همانطور که می‌دانید ایجاد شبکه در شهری که فعالیت می‌کنید بسیار حائز اهمیت است. از این‌رو لوکال سئو را باید یکی از مؤثرترین استراتژی‌های بازاریابی بیمه دانست.

فرض کنید شما در شهر اهواز فعالیت می‌کنید. بی‌شک یکی از اهداف شما این است که مشتریان احتمالی‌تان در شهر اهواز بتوانند به راحتی وب‌سایت و صفحۀ کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی را پیدا کنند. در حقیقت شما می‌خواهید وقتی مشتری احتمالی شما در گوگل «نمایندگی بیمه در اهواز» را جست‌وجو کرد، وب‌سایتتان در صفحۀ اول ظاهر شود.

برای رسیدن به این هدف ابتدا باید یک پروفایل در قسمت«کسب‌وکار من» گوگل ایجاد کنید. پس از تأیید حساب کاربری باید اطلاعات کسب‌وکارتان مانند آدرس، وب‌سایت، ساعت کاری، صفحه‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات تماس را ارائه دهید.

انتشار محتوا دربارۀ خدمات بیمه‌ای مختلف یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای جست‌وجوی محلی به حساب می‌آید. به عنوان مثال شما می‌توانید محتوایی دربارۀ «نحوۀ خرید بیمۀ شخص ثالث در اهواز» منتشر کنید.

به طور کلی لوکال سئو به شما اجازه می‌دهد تا مشتریان اطراف خود را جذب کنید و اطلاعات دقیقی دربارۀ کسب‌وکارتان ارائه دهید.

۴. تشویق مشتریان به ثبت بازخورد مثبت

9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

یکی از عادت‌های خرید آنلاین ۹۷ درصد از مصرف‌کنندگان، بررسی نظر سایر کاربران است. ۸۵ درصد از آن‌ها به نظر و توصیۀ مشتریان قبلی به جای صحبت‌ها و وعده‌های شما اعتماد می‌کنند.

این بدان معناست که بازخورد مشتریان می‌تواند باعث رشد یا شکست کسب‌وکار شما شود. به همین دلیل ترغیب مشتریان به ثبت بازخورد مثبت یکی از روش‌های عالی بازاریابی بیمه است.

ثبت بازخورد مثبت در گوگل، فیس‌بوک، توییتر، لینکدین و اینستاگرام نقش زیادی در تصمیم‌گیری مشتریان احتمالی شما دارد. تأیید خدمات از طرف مشتریان قبلی شما جای هیچ شک و تردیدی باقی نمی‌گذارد.

بدیهی است که امکان جلب رضایت تمام مشتری‌ها وجود ندارد. از این‌رو سعی کنید در برخورد با مشتریان ناراضی و بازخوردهای منفی حرفه‌ای عمل کنید؛ می‌توانید با او تماس بگیرید و دلیل نارضایتی و ناراحتی او را جویا شوید. سپس سعی کنید یک راه‌حل مناسب برای رفع مشکل ارائه کنید.

پس از اینکه مشکل مشتری را حل کردید به این موضوع در وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی اشاره کنید تا سایر مشتریان احتمالی ببینند که شما به مشتریان خود اهمیت می‌دهید.

۵. بازاریابی محتوا

امروزه فروش محصولات بیمه‌ای کار بسیار دشواری است. یک استراتژی قدرتمند بازاریابی محتوا می‌تواند به شما در افزایش تعامل با مشتریان احتمالی کمک کند. از این‌رو با کمک این استراتژی می‌توانید مسیر فروش محصولات بیمه‌ای خود را هموارتر کنید.

بازاریابی محتوا یکی از انواع بازاریابی بیمه است که با تولید، توزیع و ترویج محتوای مرتبط و تأثیرگذار، مشتری احتمالی را جذب و او را به سمت خرید هدایت می‌کند.

اگر استراتژی بازاریابی محتوا به خوبی اجرا شود یک پایگاه مشتری وفادار برای شما ایجاد می‌کند. علاوه بر این باعث می‌شود تا در ذهن مشتریان خود تا مدت‌ها باقی بمانید.

برای افزایش اثربخشی استراتژی بازاریابی محتوای خود به نکته‌های زیر توجه کنید:

 • تولید محتوا حول موضوع‌های مرتبط با نیازهای مشتری
 • تولید محتوا مناسب برای هر مرحله از سفر مشتری
 • بررسی مداوم عملکرد استراتژی بازاریابی محتوا و بهینه‌سازی آن
 • تولید محتوای منحصربه‌فرد و به‌روز
 • توزیع مداوم آن در کانال‌های مختلف
 • حفظ ثبات و لحن برند

۶. تولید محتوای ویدئویی

تولید محتوای ویدئویی می‌تواند بازدهی استراتژی بازاریابی بیمۀ شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. قدرت محتوای ویدئویی به حدی زیاد است که ۸۷ درصد از بازاریاب‌ها از آن‌ در استراتژی‌هایشان استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلف کامپیوتر و موبایل برای تولید محتواهای جذاب استفاده کنید. برای شروع می‌توانید از ایده‌های زیر برای تولید محتوای ویدئویی بهره ببرید:

 • از مشتریان خود بخواهید که تجربۀ خودشان را در قالب یک ویدئو به اشتراک بگذارند. بیان کردن داستان مشتریان قبلی و نقش شما در آسان‌تر شدن زندگی آن‌ها و برآورده شدن نیازهایشان بهترین روش برای جلب توجه مشتریان احتمالی است.
 • تولید محتوای آموزشی یکی دیگر از روش‌های جذب مشتری هدف به حساب می‌آید. درک اغلب اصطلاحات بیمه‌ای و جزئیات بیمه‌نامه‌ها بسیار سخت است.
  با کمک محتواهای ویدئویی سعی کنید اصطلاحات مفاهیم بیمه‌ای را آموزش دهید. شما با تولید محتوای آموزشی نه تنها توجه مشتری احتمالی را جلب می‌کنید بلکه دانش و تخصص خود را به او نشان می‌دهید.
 • گزارشی از مسئولیت‌پذیری اجتماعی شما می‌تواند کفۀ ترازوی کسب‌وکارتان را سنگین کند. از محتواهای ویدئویی برای تحقق این هدف بهره ببرید.

 • ویدئوهایی دربارۀ خودتان بسازید! اغلب مصرف‌کنندگان دوست دارند دربارۀ شما و کسب‌وکارتان بدانند. شما می‌توانید پشت صحنۀ کسب‌وکارتان را به آن‌ها نشان دهید، داستان شکل‌گیری کسب‌وکارتان را در قالب یک ویدئو توضیح دهید یا دربارۀ خدماتی که ارائه می‌کنید صحبت کنید.

۷. شبکه‌های اجتماعی

این روزها مردم بیش از هر جایی در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. از این‌رو برای افزایش درآمد خود در شبکه‌های اجتماعی بیشتر فعالیت کنید.

برای بهره بردن از شبکه‌های اجتماعی باید خلاق باشید. محتوای مفیدی را باید در این شبکه‌ها به اشتراک بگذارید که مخاطب هدف به آن علاقه دارد.

برای افزایش آگاهی از برند خود به غیر از انتشار محتوای ارزشمند می‌توانید با اینفلوئنسرها همکاری کنید. همکاری با اینفلوئنسرها به شما اجازه می‌دهد تا محتوایتان را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار دهید.

تبلیغات پولی یکی دیگر از روش‌های مؤثر بازاریابی بیمه برای جذب تعداد بیشتری از مخاطبان هدف در شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آیند. شما می‌توانید از این تبلیغات در شبکه‌هایی که مخاطب هدفتان حضور دارد بهره ببرید.

9 استراتژی بازاریابی بیمه برای جذب مشتری و افزایش فروش

تبلیغات پولی به شما کمک می‌کنند تا گروهی از مشتریان احتمالی را هدف قرار دهید که شانس بیشتری برای تبدیل شدن دارند. به عنوان مثال شما می‌توانید براساس ویژگی‌های جمعیت‌‌شناختی یا موقعیت مکانی آن‌ها تبلیغات را ارائه دهید.

۸. ایمیل

ایمیل‌ یکی از بهترین و مؤثرترین کانال‌ها برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه است. از این‌رو شما به عنوان یک بازاریاب بیمه باید یک لیست از ایمیل مشتریان برای رساندن پیام خود استفاده کنید.

به عنوان مثال یک ایمیل شخصی‌سازی‌شده برای مشتری خود ارسال کنید و از او بابت خرید بیمه‌نامه تشکر کنید. شما همچنین می‌توانید از ایمیل برای ارسال کدهای تخفیفی خود بهره ببرید.

سعی کنید از یک عنوان چشمگیر برای ایمیل‌هایتان استفاده کنید. فراموش نکنید که موضوع ایمیل اولین چیزی است که مشتری احتمالی شما می‌بیند. بنابراین برای ترغیب او به باز کردن ایمیل باید به بهترین شکل از این فرصت استفاده کنید.

پاسخ دادن به سؤالات متداول مشتریان یکی دیگر از راه‌هایی است که به شما اجازه می‌دهد اثربخشی استراتژی بازاریابی بیمۀ خود را افزایش دهید. از این‌رو ابتدا به بررسی پرسش‌ها، نگرانی‌ها و نیازهای مشتریان هدف خود بپردازید. سپس لیستی از سؤال‌های رایج تهیه کنید و از طریق ایمیل، پاسخ‌ آن‌ها را با لیست مشتریان هدفتان در میان بگذارید.

سعی کنید به طور واضح به مشتری بگویید که چه چیزی از او می‌خواهید. او باید بداند که پس از خواندن این ایمیل چه کاری باید انجام دهد.

۹. وبینارهای آموزشی

برگزاری وبینارها یکی از راه‌های ایجاد مشتری راغب، شبکه‌سازی و همچنین آموزش مشتریان فعلی است. با برگزاری وبینارها می‌توانید خدماتی که ارائه می‌دهید و مزیت‌های آن‌ها را با مشتریان بالقوه در میان بگذارید.

شما همچنین می‌توانید به بررسی موضوع‌های مختلف بیمه‌ای بپردازید. به عنوان مثال می‌توانید با برگزاری وبینارهایی با موضوع‌های «بهترین بیمۀ عمر را چگونه و از کجا بخریم» یا «بیمۀ آتش‌سوزی چه چیزهایی را پوشش می‌دهد» نکات ارزشمندی را با مشتریان هدف خود در میان بگذارید.

اگرچه هیچ محدودیتی برای انتخاب موضوع وبینار وجود ندارد اما سعی کنید سراغ موضوع‌هایی بروید که برای مخاطبان هدفتان جذاب است. برگزاری وبینار زمانی می‌تواند باعث افزایش بازدهی استراتژی بازاریابی بیمۀ شما شود که با نیاز مشتری همخوانی داشته باشد.

سخن آخر

گسترش اینترنت باعث شده است که زمین بازی بازاریابی بیمه دگرگون شود. از این‌رو اغلب بازاریاب‌های بیمه سعی می‌کنند با اتخاذ بهترین استراتژی و همگام شدن با تغییرات، تعداد بیشتری از متقاضیان بیمه‌های مختلف را جذب کنند.

بر کسی پوشیده نیست که کسب موفقیت در صنعت بیمه به شبکه‌سازی و پایگاه مشتری گره خورده است. تدوین یک استراتژی قدرتمند و مؤثر به شما کمک می‌کند تا توجه مشتریان احتمالی بیشتری را جلب و آن‌ها را به مشتری وفادار تبدیل کنید.

در این یادداشت با یکدیگر ۹ استراتژی و روش مختلف بازاریابی بیمه را مرور کردیم. شما با کمک این استراتژی‌ها یا ترکیبی از آن‌ها می‌توانید گوی رقابت را از سایر نماینده‌های بیمه بربایید.

کدام یک از این استراتژی‌ها می‌تواند به شما کمک کند؟ تا به حال از کدام روش برای افزایش تعداد مشتریان و فروشتان بهره برده‌اید؟ در بخش نظرات با ما به گفت‌وگو بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید