x
x
تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

«تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین چیست؟» یکی از سؤال‌هایی است که این روزها بسیار شنیده می‌شود. شاید شما هم صاحب یک کسب‌وکار سودآور سنتی و آفلاین باشید که نتوانسته‌اید در دنیای آنلاین به همان میزان موفق عمل کنید.

چه چیزی باعث شده است که شما نتوانید همان نتایج درخشان را تکرار کنید؟ چه تفاوتی میان دنیای خشت و ملات با دنیای صفر و یکی وجود دارد؟

وقتی پای کلمه در میان باشد، تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین تفاوت چندانی ندارد. هر دو باید دربارۀ علایق مخاطب با آن‌ها صحبت کنند، راحت خوانده و درک شوند، مخاطب را درگیر کنند و یک پیشنهاد قانع‌کننده و فراخوان انجام عملی را ارائه کنند.

از نظر روانشناختی همان اصولی که منجر به فروش آنلاین محصولات می‌شود در فروش آفلاین هم به کار برده می‌شوند. پس با توجه به این مسائل تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین چیست؟ تفاوت اصلی به ساختار و قالب‌بندی برمی‌گردد.

بد نیست بدانید که برای تبدیل شدن به یک کپی‌رایتر قدرتمند و همچنین افزایش فروش، اولین چیزی که باید در تبلیغ نویسی یاد بگیرید تفاوت‌ این دو نوع است. از این‌رو در این یادداشت ابتدا به بررسی تبلیغ‌نویسی، تفاوت آن‌ها با بازاریابی محتوا و همچنین تفاوت این دو با یکدیگر می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

به چه چیزی تبلیغ‌نویسی گفته می‌شود؟

تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

 

قبل از پرداختن به تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین باید بدانید به چه چیزی تبلیغ‌نویسی‌ آنلاین و آفلاین گفته می‌شود.

به طور کلی تبلیغ‌نویسی، محتوایی است که منجر به فروش می‌شود. تبلیغ‌نویسی دقیق، اثربخش است و در جهت حل مشکل و رفع نیاز به کار می‌رود. تبلیغ‌نویسی با ایجاد یک تجربۀ معنادار برای مخاطبان هدف باعث تبدیل آن‌ها می‌شود.

ویژگی‌ها، مزیت‌ها و قیمت یک محصول از مهم‌ترین پارامترهای تعیین‌کننده برای تبدیل یک مصرف‌کننده به شمار می‌آیند. تبلیغ‌نویسی یک راه عالی است که شما ارزش‌های خود را با مخاطب هدف در میان بگذارید.

تبلیغ‌نویسی آنلاین چیست؟

وقتی صحبت از تبلیغ‌نویسی آنلاین به میان می‌آید سردرگمی‌های زیادی وجود دارد. تبلیغ‌نویسی یا همان کپی‌رایتینگ هیچ ارتباطی با حق انتشار یک کتاب یا عکس یا همان کپی‌رایت ندارد.

علاوه بر این، تبلیغ‌نویسی آنلاین با پست‌های بلاگ یا شبکه‌های اجتماعی شما هم متفاوت است. از این‌رو یک تولیدکنندۀ محتوا را با یک کپی‌رایتر اشتباه نگیرید!

تبلیغ‌نویسی آنلاین نوشتن محتوایی با هدف فروش محصول است. بنابراین شما می‌توانید تبلیغ‌نویسی آنلاین را در صفحه‌های وب‌سایت تبلیغات پولی، صفحه‌های فرود (لندینگ پیج) و صفحه‌های محصولات پیدا کنید.

به عنوان مثال به نمونۀ زیر دقت کنید. شما می‌توانید این محتوا را به شکل یک پاپ‌آپ پس از اینکه بازدیدکننده مدت زمان مشخصی را در صفحۀ فرود شما حضور داشت نمایش دهید.

«آیا به دنبال ترافیک ارگانیک بیشتری هستید؟»

  • به چند سؤال ساده پاسخ دهید تا یک برنامۀ عملی هفت‌هفته‌ای برای جذب ترافیک ارگانیک بیشتر در اختیار شما

     قرار دهیم.

همانطور که مشاهده می‌کنید خیلی کوتاه و بدون هیچ شاخ و برگ اضافه‌ای بر مزیت‌ها و اقدامات بعدی که کاربر باید انجام دهد تمرکز کرده است.

تبلیغ‌نویسی‌ آفلاین چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

تبلیغ‌نویسی آفلاین همانطور که از نام آن پیدا است به دنیای خشت و ملات تعلق دارد. بروشورها، تراکت‌ها، کارت ویزیت‌ها و بنرها و سایر تبلیغات محیطی نمونه‌ای از تبلیغ‌هایی هستند که مخاطب هدف را در دنیای واقعی جذب می‌کنند.

سؤالی که در اینجا ممکن است مطرح شود این است که امروزه با رشد سرسام‌آور اینترنت و استقبال زیاد کاربران از خرید آنلاین و سهولت آنلاین چه نیازی به تبلیغ‌نویسی‌ آفلاین داریم؟

اگرچه شواهد زیادی وجود دارند که به شما اجازه دهند چنین فکری کنید اما نادیده گرفتن دنیای واقعی، آیندۀ کسب‌وکار شما را با خطر مواجه می‌کند. فراموش نکنید که رتبۀ شما در صفحۀ نتایج جست‌وجوی گوگل معجزه نمی‌کند.

بازاریابی آفلاین در کنار بازاریابی آنلاین، شما را به هدفتان می‌رساند. آیا می‌توانید زمانی را که مخاطب هدفتان تلویزیون را روشن می‌کند، در ترافیک به محیط اطراف خود برای گذراندن وقت توجه می‌کند یا هنگام خرید به دنبال کارت ویزیت برای تماس بیشتر است نادیده بگیرید؟

از آن گذشته روابط رو در رو فرصتی عالی برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدفتان است. شما با آن‌ها دربارۀ خواسته‌ها و نیازهایشان صحبت می‌کنید تا بتوانید برای رفع آن‌ها تلاش کنید. این مسئله به شکل‌گیری روابط طولانی‌مدت کمک می‌کند.

با در نظر گرفتن این مسائل آیا می‌توانید قید تبلیغ‌نویسی آفلاین را بزنید؟

تفاوت تبلیغ‌نویسی با بازاریابی محتوا

تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

 

همانطور که گفته شد تبلیع‌نویسی به منظور فروش انجام می‌شود. با این حال بازاریابی محتوا می‌تواند اهداف متفاوتی داشته باشد. در واقع شما در بازاریابی محتوا نسبت به تبلیغ‌نویسی، کمتر به دنبال اهداف مستقیمی مانند فروش هستید.

بازاریابی محتوا بیشتر بر آموزش، سرگرمی یا افزایش آگاهی از برند تمرکز دارد. از این‌رو جنس محتوا متفاوت خواهد بود.

تبلیغ‌نویسی مستقیم‌تر، کوتاه‌تر و دقیق‌تر است و به تفسیر یا تحلیل نیاز ندارد. مسیر شما کامل مشخص است:

در این جا ما این محصول را ارائه می‌کنیم > به این دلیل شما باید آن را بخرید > در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتر کسب کنید

در حقیقت یک تبلیغ شامل معرفی محصول، اشاره به مزیت‌ها و همچنین اقداماتی است که مخاطب باید انجام دهد. آیا در مطالب بلاگ، شما چنین مسیری را دنبال می‌کنید؟

علاوه بر نیت و هدف از بازاریابی محتوا و تبلیغ‌نویسی، طول نوشته‌ یکی دیگر از تفاوت‌های آن‌ها به حساب می‌آید. یک کپی‌رایتر برخلاف تولیدکنندۀ محتوا در جلب توجه سریع شما با عناوین جذاب تخصص دارد. در حقیقت او متخصص تولید محتوای کوتاه اما شیرین، گیرا و جذاب است!

از طرف دیگر تولیدکنندگان محتوا در ایجاد اعتماد و اعتبار تخصص دارند. آن‌ها با محتواهای تحقیقی مفید خود به افزایش آگهی از برندتان و ایجاد یک تصویر معتبر از شما کمک می‌کنند.

تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

حال که با تبلیغ‌نویسی‌ آنلاین و آفلاین و همچنین تفاوت آن‌ها با بازاریابی محتوا آشنا شدید، وقت آن شده است که به تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

نحوۀ مشاهده؛ مهم‌ترین تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

همانطور که پیش از این گفته شد هدف از تبلیغ‌نویسی آنلاین و آفلاین یکسان است. در حقیقت در هر دو موقعیت، شما به دنبال یک محتوای متقاعدکننده به منظور تبلیغات یا بازاریابی هستید.

با این حال یک تفاوت اساسی یعنی چگونگی مشاهدۀ محتوا میان این دو وجود دارد. همانطور که می‌دانید نحوۀ مشاهدۀ کلمات روی صفحۀ کامپیوتر با چگونگی خواندن محتوای چاپ‌شده متفاوت است.

اغلب کاربران دنیای آنلاین به دنبال یافتن سریع اطلاعات هستند. آن‌ها از موردی به مورد دیگر یا از صفحه‌ای به صفحۀ دیگر می‌روند و مطالب را مرور می‌کنند.

تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

علاوه بر این، خیره شدن به اطلاعات آنلاین به ویژه برای مدت طولانی می‌تواند باعث خستگی چشم یا حتی درد قابل توجهی شود که این امر کاربران را به سمت تندخوانی و خواندن اجمالی مطالب سوق می‌دهد.

با این حال محتواهای چاپ‌شده شانس بیشتری برای خوانده شدن دارند. در حقیقت کاربر علاقه و زمان بیشتری برای مطالعه دارد.

به عنوان مثال بروشور یا تراکت به شما اجازه می‌دهند که ایده‌های خود را از ابتدا تا انتها با مخاطبتان در میان بگذارید.

با در نظر گرفتن عادت‌های خواندن و مطالعۀ کاربران آنلاین و آفلاین نمی‌توان از یک تکنیک برای نوشتن تبلیغ آنلاین و آفلاین استفاده کرد.

در حقیقت هنگام تبلیغ‌نویسی آنلاین باید به خاطر داشته باشید که محتوای شما باید در کمترین زمان ممکن هضم شود! علاوه بر این، مهم‌ترین اطلاعات را در ابتدای محتوایتان قرار دهید تا دیده شوند.

برای تبلیغ‌های آنلاین شانس دومی برای دیده شدن وجود ندارد. شما یک فرصت کوتاه دارید که مخاطب هدفتان را تحت تأثیر قرار دهید.

نحوۀ نمایش

یکی دیگر از تفاوت‌های تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین، چگونگی نمایش آن‌ها است. اگرچه در سال‌های ابتدای اینترنت تفاوتی در تبلیغ‌های آنلاین و آفلاین دیده نمی‌شد اما با بزرگ شدن دنیای آنلاین و ظهور طراحی گرافیک، زمین بازی دستخوش تغییراتی شد.

برخلاف دنیای آفلاین شما این فرصت را دارید که از جلوه‌های بصری برای جذب مخاطب خود استفاده کنید. فراموش نکنید اگرچه مخاطب تبلیغ آفلاین شما صبور است اما چنین چیزی دربارۀ مخاطب تبلیغ آنلاینان صدق نمی‌کند.

خواسته و نیت کاربر در فضای آنلاین مشخص است. او می‌داند به دنبال چه چیزی در گوگل است یا چرا از یک وب‌سایت بازدید کرده است. از این‌رو شما نمی‌توانید با یک تبلیغ متنی طولانی در مقابل رقبای خود شانس زیادی داشته باشید.

برای ربودن گوی از سایر رقبا باید جلوه‌های بصری جذاب و دلچسب را به فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال خود مانند تبلیغ‌نویسی اضافه کنید. محتوای طولانی را خرج تبلیغ‌نویسی آفلاین خود کنید!

هزینه

وقتی پای هزینه‌ها در میان باشد، تبلیغ‌نویسی آنلاین نسبت به آفلاین مزیت‌های بیشتری دارد.

هنگام نوشتن تبلیغ برای دنیای آنلاین، شما محدودیتی در استفاده از فضا ندارید. در حقیقت شما می‌توانید قالب را به همان شکلی طراحی کنید که می‌خواهید و در عین حال هزینه‌هایتان تغییر نکنند.

داشتن فونت بزرگ، انواع رنگ، جلوه‌های بصری یا بزرگ و کوچک شدن، هیچ هزینۀ اضافی‌ای برای شما نمی‌تراشد.

تبلیغ‌نویسی؛ تفاوت تبلیغ‌نویسی آنلاین با تبلیغ‌نویسی آفلاین

برخلاف دنیای صفر و یک هنگام آماده کردن تبلیغ برای دنیای واقعی شما باید نگران هزینه‌های خود باشید. کار شما زمانی سخت و دشوار می‌شود که بودجۀ زیادی در اختیارتان نباشد.

تغییر رنگ، بزرگ کردن فونت‌ها و به تبع آن بزرگ شدن تبلیغ منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شوند. به همین دلیل شاید نتوانید با بودجۀ اندک به خواستۀ خود برسید.

هزینه‌های چاپ، یکی از مسائلی است که باعث می‌شود خلاقیت هنگام تبلیغ‌نویسی آفلاین بمیرد. به عنوان مثال شما ممکن است به دلیل بودجۀ اندک نتوانید از فضاهای خالی برای گردش راحت چشم مخاطب بهره ببرید.

علاوه بر این، شاید شما نتوانید دیگر از تبلیغ‌های رنگی و عکس‌ها برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده کنید. از آن گذشته ممکن است مجبور شوید که محتوای خود را کاهش دهید. هر کدام از این موارد ممکن است منجر به کاهش اثربخشی تبلیغ شما شود.

 

سخن پایانی

تبلیغ‌نویسی یکی از قطعات بسیار مهم پازل بازاریابی شما به شمار می‌آید. شما برای رسیدن به اهدافتان به تبلیغ‌نویسی آنلاین در کنار تبلیغ‌نویسی آفلاین نیاز دارید.

به خاطر داشته باشید زمانی می‌توانید نتایج درخشانی رقم بزنید که تفاوت این دو نوع تبلیغ‌نویسی را به خوبی درک کنید. درک تفاوت آن‌ها به شناخت کافی از مخاطب وابسته است. باید بدانید انتظار و توقع مخاطب از تبلیغ در دنیای واقعی با دنیای آنلاین یکی نیست.

شما می‌توانید در تبلیغات چاپی و آفلاین خود از کلمات بیشتر، جمله‌های طولانی‌تر و پاراگراف‌های بلندتر استفاده کنید. اما ساختار و قالب تبلیغات آنلاین باید به شکلی باشد که چشم مخاطب را خسته نکند.

از آن جایی که اندازه در هزینه‌های تبلیغ‌نویسی آنلاین شما تاثیر نمی‌گذارد، بهتر است مکان‌هایی برای استراحت چشمان مخاطب در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که شما در فضای آنلاین تنها یک فرصت بسیار کوتاه برای جلب توجه مخاطب خود دارید، پس این فرصت را با طراحی نامناسب از دست ندهید!

آیا تا به حال با تبلیغ جذابی مواجه شده‌اید که فراموش کردن آن برای شما امکان‌پذیر نبوده است؟ برای ما در بخش نظرات از تبلیغ‌های فراموش‌نشدنی و‌ جذابی که مشاهده کردید بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید