x
x
ساختار هزینه، بررسی اهمیت و انواع آن

ساختار هزینه، بررسی اهمیت و انواع آن

ساختار هزینه یکی از عناصر سازندۀ یک مدل کسب‌وکار به شمار می‌آید. شما به کمک این پارامتر بسیار مهم متوجه خواهید شد که منابع خود را چگونه صرف تولید تقاضا برای محصولات و خدماتتان می‌کنید.

علاوه بر این، شما برای ارزیابی مقیاس‌پذیری و استراتژی قیمت گذاری یک کسب‌وکار در کنار جریان درآمد به ساختار هزینه نیز نیاز دارید.

به طور کلی این عنصر سازنده به شما کمک می‌کند تا لیستی از تمام هزینه‌های مهم را که برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود متحمل می‌شوید ایجاد کنید. مدیریت این مخارج به شما کمک می‌کند تا از منابع خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

شما همچنین با کمک ساختار هزینه‌هایتان می‌توانید برخی از مخارج خود را کاهش دهید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا محصول یا خدمت خود را با قیمت بهتری نسبت به سایر رقبا عرضه کنید.

از آنجایی که ساختار هزینه به شما کمک می‌کند تا دید بهتری نسبت به مخارج خود پیدا کنید، در این یادداشت به بررسی کامل آن می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا دانستن این مسئله که کسب‌ و کارها پول خود را چگونه خرج می‌ کنند اهمیت دارد؟

قبل از پرداختن به این موضوع که ساختار هزینه چیست، اجازه دهید به این سؤال پاسخ دهیم که «چگونه استفاده کردن از منابع چه اهمیتی دارد؟»

برای سر درآوردن از هر کسب‌وکاری به دو پارامتر مهم نیاز دارید:

  • پولی که خرج می‌کند.
  • پولی که به دست می‌آورد.

اگرچه اغلب افراد بر نحوۀ درآمدزایی کسب‌وکارها تمرکز می‌کنند اما برخی از آن‌ها به چگونه هزینه کردن شرکت‌ها دقت می‌کنند. درک این مسئله که منابع چگونه خرج می‌شوند می‌تواند به شما دید خوبی نسبت به استراتژی قیمت گذاری کسب‌وکار دهد.

در حقیقت برای پی بردن به منطق استراتژی هر کسب‌وکاری، شما نه تنها باید بدانید از چه راهی پول به دست می‌آورد بلکه باید به درک خوبی از نحوۀ هزینه کردن آن‌ها برسید. حال با دانستن این مسئله اجازه دهید که به بررسی ساختار هزینه و انواع آن بپردازیم.

ساختار هزینه چیست؟
ساختار هزینه، بررسی اهمیت و انواع آن

منظور از ساختار هزینه، انواع هزینه‌های ثابت و متغیری است که کسب‌وکار متحمل می‌شود.

از چه محصول یا خدمتی استفاده می‌کنید؟ از چه کسی این محصول یا خدمت را دریافت می‌کنید؟ این شخص در کدام نقطه از کرۀ خاکی زندگی می‌کند؟ تمام مواردی از این دست در ساختار هزینۀ کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارند.

ساختار هزینه همانطور که گفته شد یکی از اجزای مهم مدل کسب‌وکار است که راه‌های تقویت و توسعۀ یک کسب‌وکار که از دید شما پنهان مانده است را برجسته می‌کند.

برای مثال شما با کمک ساختار هزینه می‌توانید قیمت محصول یا خدمت خود را مشخص کنید. علاوه بر این، به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهید. بی‌شک هیچ چیز مانند کنترل هزینه‌ها نمی‌تواند باعث ثبات کسب‌وکار شما شود.

ساختار هزینه در مدل کسب‌وکار به این شکل تعریف می‌شود که:

بیشترین هزینه در کسب‌وکار شما چقدر است؟ کدام فعالیت کلیدی یا منابع کلیدی هزینه‌بر است؟

به عبارت دیگر ساختار هزینه، منابع کلیدی‌ای است که یک کسب‌وکار باید برای حفظ جریان درآمد خرج کند.

به طور خلاصه تمام هزینه‌های اولیه‌ای که باعث می‌شود یک مدل کسب‌وکار در طول زمان قابل اجرا باشد را باید لحاظ کرد.

به عنوان مثال اگر به شرکتی مانند گوگل نگاه کنید ساختار هزینه در درجۀ اول شامل هزینه‌های جذب ترافیک، هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های فروش و بازاریابی خواهد بود.

تمام این هزینه‌ها به مدل کسب‌وکار گوگل کمک می‌کند تا رقابت‌پذیری خود را حفظ کند.

متأسفانه بیشتر استارتاپ‌ها به دلیل عدم ایجاد یک استراتژی قیمت گذاری پایدار منابع خود را هدر می‌دهند. ساختار هزینه می‌تواند میان درآمد کافی و هزینه‌های اصلی و مهم تعادل ایجاد کند. در حقیقت می‌تواند در ایجاد یک مدل کسب‌و‌کار مقیاس‌پذیر به شما کمک کند.

اهمیت ساختار هزینه

بدیهی است که برای به حداکثر رساندن سود خود باید تلاش کنید هزینه‌های خود را به حداقل برسانید. شما باید بتوانید بین هزینه‌های ثابتی که برای بقای کسب‌وکارتان حیاتی هستند با هزینه‌های احتمالی که هیچ نفعی برای شما ندارند تفاوت قائل شوید.

ساختار هزینه به شما در پیدا کردن راهی برای کم کردن مخارج کمک می‌کند تا در کیفیت محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید تأثیر نگذارد. علاوه بر این شما خیالتان بابت جریان درآمد پایدار و عدم افزایش ناگهانی هزینه‌ها راحت است.

به خاطر داشته باشید تخصیص صحیح هزینه‌ها بسیار حائز اهمیت است. عدم تخصیص درست منابع ممکن است منجر به تصمیم‌هایی مانند قیمت‌گذاری اشتباه یا سرمایه‌گذاری روی محصولات غیر سودآور اتخاذ شود.

تفکیک هزینه‌ها به شما اجازه می‌دهد که کسب‌وکارتان را با سرمایۀ کمتر از همیشه مدیریت کنید. در حقیقت ساختار هزینه به شما کمک می‌کند تا بیش از پیش به بخش‌های مهم و حیاتی کسب‌وکار خود توجه کنید و با حذف سریع هزینه‌های اضافی، جریان درآمد خود را تقویت کنید.

حال که ساختار هزینه و اهمیت آن را به خوبی درک کرده‌اید وقت آن شده است که به بررسی انواع آن بپردازیم.

انواع ساختار هزینه

ساختار هزینه، بررسی اهمیت و انواع آن

 

اگرچه ساختار هزینه نقش مهمی در مدیریت و کنترل منابع ایفا می‌کند اما برای برخی از مدل‌های کسب‌وکار ضروری‌تر است. از این‌رو باید بین دو نوع ساختار هزینه‌ای که در این بخش با شما در میان می‌گذاریم تمایز قائل شوید.

هزینه‌محور

این نوع مشاغل به دنبال به حداقل رساندن هزینه‌ها به هر قیمتی هستند. آن‌ها تلاش می‌کنند با بهره‌گیری از خودکار کردن فعالیت‌ها، برون‌سپاری و سایر فعالیت‌هایی از این دست کمترین قیمت را ارائه کنند.

اغلب کارخانه‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا به جای نیروی انسانی از ماشین‌آلات استفاده کنند. علاوه بر این در برخی از مواقع تولید برخی از قعطات را به دیگران می‌سپارند. برای آن‌ها هزینۀ تمام‌‌شدۀ محصول بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

با این حال هیچ ارزانی بی‌علت نیست. برای مثال شما می‌توانید از Spirit Airlines یک بلیط پرواز ارزان‌قیمت تهیه کنید. با این حال باید بدانید که شما تنها بابت بلیط پرواز پول می‌دهید و هزینۀ سایر موارد مانند نوشیدنی و تنقلات را باید جداگانه پرداخت کنید.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که چنین کسب‌وکارهایی نمی‌توانند مشتری وفادار زیادی جذب کنند. با این حال ما اعتقاد داریم چنین تصوری اشتباه است؛ زیرا همانطور که می‌دانید افراد زیادی به دنبال صرفه‌جویی هستند.

ارزش‌ محور

ساختار هزینۀ ارزش‌محور برای کسب‌وکارهایی است که خلق و ارائۀ ارزش برای آن‌ها بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

بدون شک هر کسب‌وکاری به دنبال کسب درآمد است. از این‌رو مهم بودن خلق ارزش به این معنا نیست که آن‌ها همیشه گران‌ترین گزینه را انتخاب می‌کنند.

در حقیقت تلاش می‌کنند از میان گزینه‌های نزدیک به سراغ آن گزینه‌ای بروند که با ارزش‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد.

به طور کلی می‌توان گفت کم کردن هزینه‌های تمام‌شدۀ محصول تنها دغدغۀ این کسب‌وکارها نیست. از این‌رو سعی می‌کنند برای خلق ارزش و ایجاد تجربۀ مشتری بهتر هزینه کنند. در حقیقت شما نمی‌توانید ارزش را فدای هزینه کنید.

قبل از بستن پروندۀ ساختار هزینه با یکدیگر نگاهی به مخارج مختلف یک کسب‌وکار می‌اندازیم.

انواع هزینه

ساختار هزینه، بررسی اهمیت و انواع آن

 

همانطور که به احتمال زیاد می‌دانید ما با یک نوع هزینه سر و کار نداریم. مخارج هر کسب‌وکاری انواع مختلفی دارد که باید دربارۀ ویژگی‌های آن‌ها بدانید.

شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا محرک‌های اصلی و عوامل به وجود آورندۀ هزینه‌ای که به دنبال آن هستید را مشخص کنید.

هزینه‌ های ثابت

هزینه‌های ثابت به تمام هزینه‌هایی گفته می‌شود که مستقل از تعداد کالای تولیدشده یا خدمات ارائه‌شده، ثابت می‌مانند. به عنوان مثال اگر ۱ مشتری یا ۱۰ مشتری دارید، اجارۀ محل کسب‌وکارتان یا وامی که گرفته‌اید یکسان است. علاوه بر این برای پذیرش این تعداد از مشتری نیاز نیست فضای کسب‌وکار خود را بزرگ‌تر کنید.

از مهم‌ترین هزینه‌های ثابت می‌توان به اجاره، مالیات، حقوق و خدمات رفاهی اشاره کرد. این هزینه‌ها بدون توجه به این مسئله که شما مشتری دارید یا ندارید تکرار می‌شوند.

هزینه‌ های متغیر

هزینه‌های متغییر در نقطۀ مقابل هزینه‌های ثابت قرار می‌گیرند. در حقیقت هزینۀ‌ متغیر به آن هزینه‌هایی گفته می‌شود که به تعداد محصول تولیدشده و خدمات بستگی دارد. به عنوان مثال می‌توان به هزینۀ قبوض برق و گاز اشاره کرد.

اشتباه نکنید! متغیر بودن این هزینه‌ها به معنای افزایش آن‌ها در طول زمان نیست. در حقیقت آن‌ها به حجم تولید شما بستگی دارند. با افزایش تولید شما، هزینه‌های متغیرافزایش پیدا می‌کند و با کاهش تولید، هزینه‌های متغیر نیز کاهش پیدا می‌کنند.

از مهم‌ترین هزینه‌های معتبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مواد اولیۀ مورد نیاز برای تولید محصول یا ارائۀ خدمات
  • مالیات بر درآمد
  • کمیسیون‌ها و پاداش‌ها
  • ابزارهای مورد نیاز برای تهیۀ گزارش، تحقیق یا سایر موارد مشابه

صرفۀ ناشی از مقیاس

صرفۀ ناشی از مقیاس به مزایایی گفته می‌شود که یک کسب‌وکار با گسترش و افزایش حجم از آن برخوردار می‌شود. این مزایا به گونه‌ای هستند که با افزایش حجم تولید، هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کنند.

برای مثال می‌توان به اعمال تخفیف اشاره کرد. تصور کنید که هزینۀ اشتراک وب‌سایت شما برای تیم‌های کوچک به ازای هر نفر ۳۵ هزار تومان در ماه باشد. با این حال اگر تعداد اعضای تیم بیش از ۱۰ نفر باشد می‌توانند از تخفیف بهره‌مند شوند و به ازای هر کاربر تنها ۲۸هزار تومان پرداخت کنند.

صرفۀ ناشی از تنوع

صرفۀ ناشی از تنوع، مزیتی است که کسب‌وکار با گسترش دامنۀ فعالیت خود به دست می‌آورد.

لازم به ذکر است ارائۀ محصول یا خدمت جدید به این معنا نیست که از این مزیت برخوردار می‌شود. این مزیت‌ زمانی در دسترس خواهد بود که دو خدمت یا دو محصول در یک راستا باشند یا از منابع مشابه استفاده کنند.

به عنوان مثال یک کافه را در نظر بگیرید که خدمات مختلفی برای دورهمی‌های دوستانه، رویدادهای علمی و جشن‌های تولد و نامزدی ارائه می‌کند. آیا اگر این کافه در کنار خدمات به فروش ابزارآلات تعمیرگاهی بپردازد موفق خواهد بود؟

برای مثال دیگر یک آژانس خدمات بازاریابی دیجیتال را در نظر بگیرید. آن‌ها ابزارهای مختلف برای گزارش‌دهی، دانش و تجربۀ کافی برای اجرای کمپین‌های مختلف تبلیغاتی و همچنین ابزارهای گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی و سایر موارد مشابه را دارند.

از آنجایی که این خدمات در یک راستا هستند آن‌ها می‌تواند از مزایای تنوع بهره ببرند. با این حال فرض کنید این تیم بخواهد در کنار بازاریابی دیجیتال به مشتریان خود در لوله‌کشی ساختمان کمک کند. به دلیل عدم همپوشانی این کسب‌وکار از مزیت‌های تنوع محروم می‌ماند.

سخن آخر

برای درک هر کسب‌وکاری شما به دو پارامتر مهم چگونگی کسب درآمد و نحوۀ خرج کردن نیاز دارید. وقتی این دو عنصر را با یکدیگر ترکیب کنید به شما کمک می‌کند تا بفهمید چگونه یک کسب‌وکار می‌تواند جریان درآمد خود را حفظ کند.

از آن گذشته ساختار هزینه به شما کمک می‌کند تا مقیاس‌پذیر بودن یا نبودن یک کسب‌وکار را مشخص کنید. در حقیقت به شما می‌گوید که آیا سرمایه‌گذاری در زمینه‌های دیگر منطقی است یا خیر.

آیا شما نسبت به تهیۀ یک لیست از هزینه‌های خود اقدام کرده‌اید؟ در بخش نظرات از هزینه‌های متغیر و ثابت خود با ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید