x
x
بازاریابی در شرایط بحران؛ ۷ روش برای زنده ماندن

بازاریابی در شرایط بحران؛ ۷ روش برای زنده ماندن

بازاریابی در شرایط بحران؛ ۷ روش برای زنده ماندن

این روزها به دلیل همه‌گیری کرونا اصول بازاریابی در شرایط بحرانی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. بازاریابان هنگام بروز بلا باید بدانند چه چیزی در خطر است و خود را در کمترین زمان با شرایط وفق دهند. ما در مواقع بحرانی با همان مخاطبان همیشگی سر و کار نداریم.

هر فردی نسبت به بحران‌ها واکنش متفاوتی از ترس گرفته تا عصبانیت نشان می‌دهد. این واکنش، تأثیر مستقیمی بر تصمیم‌گیری و عادت خرید فرد می‌گذارد. ممکن است مخاطب همیشگی شما محتاط‌‌تر عمل کند و خریدهای خود را به تعویق بیندازد.

از این‌رو ما هنگام برقراری ارتباط با مشتریان در طول یک بحران نمی‌‌توانیم به همان شیوه‌های معمول، به پرسونای مشتری و رویکردهای قدیمی خود تکیه کنیم.

با وجود این مسائل باز هم باید به فعالیت‌های بازاریابی خود ادامه دهید. شرایط بحرانی به شما یادآوری می‌کند که باید با همدلی بیشتر ارتباط برقرار کنید تا بتوانید با مشتریان خود روابط پایدار داشته باشید. در حقیقت بازاریابی در شرایط بحرانی باید با هدف نزدیک شدن به مشتری صورت بگیرد نه افزایش تعداد معامله‌های موفق!

اگرچه رخ دادن بحران‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است اما این بدان معنا نیست که شما به عنوان یک بازاریاب وحشت‌زده شوید و تمام فعالیت‌ها را متوقف کنید.

در نظر گرفتن نتایج بلندمدت به جای دستاوردهای کوتاه‌مدت، شما را قادر می‌سازد تا ضمن حفظ مزیت رقابتی در شرایط بحرانی حرکت کنید. تلاش‌ها، لحن ارتباطی و استراتژی بازاریابی باید با وضعیت موجود هماهنگ شود.

شما باید بتوانید در شرایط بحرانی، کشتی کسب‌وکار خود را هدایت و آن را برای آینده آماده کنید.

از این‌رو در این یادداشت به بررسی ۷ روش برای چگونگی بازاریابی در شرایط بحران می‌پردازیم تا بتوانید از این میدان مین به سلامت عبور کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا ما در شرایط بحران به بازاریابی و تبلیغات نیاز داریم؟

بازاریابی در شرایط بحران؛ ۷ روش برای زنده ماندن

قبل از بررسی ۷ مورد از اصول بازاریابی در شرایط بحران اجازه دهید ابتدا نگاهی به هدف خود از چنین فعالیت‌هایی در بحران‌ها بیندازیم.

قطع بودجۀ بازاریابی در چنین شرایطی چیزی به غیر از ضرر به ارمغان نخواهد آورد. در عوض بازاریابی هدفمند می‌تواند باعث تقویت برند، جلب اعتماد و حتی افزایش تقاضا در آینده شود.

بدون شک اشاره به بازاریابی و تبلیغات در زمان بحران می‌تواند باعث سردرگمی و عصبانیت برخی از افراد شود. اما درک این نکته بسیار اهمیت دارد که هدف از بازاریابی در چنین شرایطی کسب درآمد از رنج و عذاب مردم و جامعه نیست. در حقیقت این فعالیت‌ها با هدف سوءاستفاده از وضعیت پیش‌آمده صورت نمی‌گیرد.

بازاریابی در شرایط بحران به معنای هدایت یک کسب‌وکار در شرایط دشوار و بحرانی با تکنیک‌ها و روش‌های مناسب برای تأمین آیندۀ آن است.

به خاطر داشته باشید که هر اتفاق یا حادثۀ کوچکی هم می‌تواند کسب‌وکارتان را وارد بحران کند. برای مثال ساخت‌وساز یک مجموعۀ عظیم در نزدیکی یک کافه باعث کاهش مشتریان می‌شود. همچنین یک سرقت شبانه منجر به تعویق افتادن فعالیت‌های آن می‌شود.

شما با آماده شدن پیش از بحران می‌توانید کسب‌وکار خود را از میدان مین به سلامت عبور دهید. از این‌رو شما باید با تکنیک‌ها و روش‌های بازاریابی در شرایط بحران آشنا باشید تا از شکست و از دست رفتن کسب‌وکارتان جلوگیری کنید.

 

۱. شاخص‌ های کلیدی عملکرد (KPI) و اهداف کوتاه‌ مدت خود را به تعویق بیندازید.

در شرایط بحرانی، زمین و قواعد بازی تغییر می‌کند. در این شرایط با دل بستن به رویکردها و تکنیک‌های بازاریابی در انتهای مسیر چیزی به غیر از شکست در انتظار شما نخواهد بود.

اهداف ایجاد مشتری راغب خود را اصلاح و با شرایط بحران سازگار کنید. در برخی موارد حتی ممکن است شما مجبور شوید که آن‌ها را به تعویق بیندازید.

نگران نباشید! از آن جایی که هدف شما آماده شدن برای روزهای پس از بحران است، تعلیق برخی از فعالیت‌های کوتاه‌مدت آسیبی به کسب‌وکار شما وارد نخواهد کرد.

عملکرد خود را در یک بازۀ زمانی مشخص مرور کنید و سپس تصمیم بگیرید در این شرایط بحرانی چه چیزی برای کسب‌وکار و تیم شما منطقی و مفید است.

۲. همدلی و همدردی هنگام برقراری ارتباط

بحران، یک فرصت قابل توجه‌ برای ثابت کردن این مسئله است که تنها هدف برند شما کسب درآمد نیست. به مشتریان خود نشان دهید که به آن‌ها، رفاه و سلامتشان اهمیت می‌دهید.

چگونه محصولات و خدمات شما می‌توانند در شرایط بحران، مشکلات و نیازهای مشتریان را رفع کنند؟ آیا مشتریان شما از این راهکار مطلع هستند؟

برای برقراری ارتباط با مشتریانتان با پیام‌های شخصی‌شده و کمک به آن‌ها در حل مشکلات و کسب ارزش بیشتر از محصولات یا خدمات خود با تیم پشتیبانی همکاری کنید.

بازاریابی در شرایط بحرانی زمانی می‌تواند مفید باشد که ویژگی‌های انسانی برند خود را نشان دهید. نشان دادن همدردی و همدلی منجر به افزایش اعتماد مشتری به شما می‌شود. به خاطر داشته باشید که این روزها دیر یا زود می‌گذرد!

اگر کسب‌وکار شما بنگاه به بنگاه یا همان B2B است، با مشتریان خود یک گفت‌وگوی خودمانی داشته باشید. سعی کنید از مشکلات آن‌ها مطلع شوید تا ببینید چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. نشان دهید که به آن‌ها تنها به چشم یک مشتری نگاه نمی‌کنید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که بازاریابی در شرایط بحران یک تمرین عالی برای حفظ مشتری و افزایش اعتبار برند است. همانطور که گفته شد شما آیندۀ خود را در بحران‌ها می‌سازید.

اگر با برنامه‌ریزی پیش بروید و به خوبی نقش خود را ایفا کنید می‌توانید با کمک مزایای بلندمدت، درآمدی را که در کوتاه‌مدت از دست می‌دهید جبران کنید.

۳. به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنید.

بازاریابی در شرایط بحران؛ ۷ روش برای زنده ماندن

اگر تا پیش از رخ دادن بلا مسئولیت اجتماعی و تعهدتان نسبت به جامعه را نادیده گرفته‌اید، بحران می‌تواند زمان مناسبی برای اصلاح این خطا باشد.

تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های بازاریابی در شرایط بحران باید در راستای اهداف و ارزش‌های جامعه باشند. به عنوان مثال شما نمی‌توانید در این روزها که مردم با بیماری کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنند عکسی از تیم خودتان بدون ماسک منتشر کنید.

در شرایط بحران سعی کنید بیش از پیش یک کسب‌وکار مسئولیت‌پذیر به چشم بیایید. شما می‌توانید با کمک مالی به کارکنان خود نشان دهید که همه چیز برای شما در پول خلاصه نمی‌شود.

علاوه بر این می‌توانید از تجربه و مهارت‌های خود برای ارائۀ راهکار و عبور از بحران بهره ببرید. نسبت به بحران و وضعیت جامعه بی‌تفاوت نباشید.

عمل کردن به مسئولیت اجتماعی، مزیت‌های زیادی برای شما در پی خواهد داشت. به عنوان مثال می‌تواند منجر به افزایش وفاداری مشتریان و همچنین اعتبار برندتان به میزان چشمگیری شود.

۴. نتایج خود را به اشتراک بگذارید.

همانطور که اشاره شد، موفقیت بازاریابی در شرایط بحران به میزان توجه شما به مشکلات جامعه و مشتریانتان بستگی دارد. همدردی و همدلی با مخاطبان و همچنین عمل کردن به مسئولیت اجتماعی باید با مخاطب در میان گذاشته شود.

در حقیقت شما باید نتایج تلاش‌های خود را در شرایط بحران با مشتریان خود به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال اگر مبلغی را با کمک کارکنان و مشتریان خود جمع کرده‌اید، باید به مردم اطلاع دهید که این پول کجا و برای چه کاری خرج شده است. شفاف عمل کنید!

ارسال یک ایمیل برای هر کدام از مشتری‌های خود و همچنین پخش کردن آن در کانال‌های بازاریابی خود می‌تواند راهی عالی برای اطلاع‌رسانی باشد.

به خاطر داشته باشید که هنگام اطلاع‌رسانی بر جنبه‌های انسانی و تلاش‌هایی که برای حل مشکل و رفع نیاز انجام داده‌اید تمرکز کنید.

از پرداختن به برند یا کسب‌وکار خود پرهیز کنید. هدف شما از انجام فعالیت‌های بازاریابی در شرایط بحران، آماده شدن برای روزهای پس از بحران است. از این‌رو از انتشار بیانیه‌های مطبوعاتی یا استفاده از نتایج خود به عنوان یک فرصت تبلیغاتی خودداری کنید.

در عوض از تمام افرادی که با شما همراه شدند تشکر کنید. همچنین به اهمیت ایجاد تغییر و عمل کردن به مسئولیت اجتماعی به ویژه در شرایط بحران اشاره کنید.

۵. دربارۀ محصول خود در زمان و مکان مناسب صحبت کنید.

محصولات و خدمات شما چه ویژگی‌ها یا مزایای منحصر به فردی در اختیار مشتریان می‌گذارند؟ آیا محصول شما می‌تواند در حال حاضر به آن‌ها کمک کند؟

این مسئله که شما در شرایط بحران نباید بدون توجه به وضعیت به دنبال فروش مستقیم محصول خود باشید همچنان به قوت خود باقی است. با این حال این بدان معنا نیست که شما باید قید معرفی محصولات یا خدمات خود را بزنید.

در شرایط بحران شما می‌توانید با توجه به ویژگی‌های محصولات یا خدمات خود، آن‌ها را به عنوان یک راهکار برای عبور از بحران معرفی کنید.

برای برقراری ارتباط مطلوب با مشتریان در شرایط بحران، شما به همسویی تیم‌های بازاریابی، فروش و پشتیبانی مشتریان خود نیاز دارید.

اگر در شرایط بحران، کاری از دست کسب‌وکارتان ساخته نیست ناامید نشوید. شما می‌توانید محتواهای مرتبط با بحران و نزدیک به کسب‌وکارتان را در اختیار مشتریانتان بگذارید.

فراموش نکنید که در بحران نباید بر فروش تمرکز کنید. در این شرایط هدف شما از انتشار چنین محتوایی، پشتیبانی، آموزش و کمک به مشتری برای رهایی از بحران است.

۶. القای حس مثبت

خوش‌بینی در شرایط بحران بسیار اهمیت دارد؛ در حقیقت ما با کمک خوش‌بینی می‌توانیم روزهای سخت را پشت سر بگذاریم و امیدوار بمانیم.

برای القای حس خوب به مشتریانتان داستان‌سرایی کنید. از خلاقیت و نوآوری انسان‌ها در شرایط بحرانی بگویید. با آن‌ها از تجربه‌های گذشته صحبت کنید.

شما حتی می‌توانید از داستان‌های مشتریان خود کمک بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید از آن‌ها بپرسید که چگونه توانستند در این بحران دوام بیاورند؟ و چه کاری برای حفظ روحیۀ خود در بحران انجام داده‌اند؟

پای تیم خود را به میان بکشید. از آن‌ها بخواهید داستان شخصی خود را روایت کنند. به خاطر داشته باشید که نه تنها در بحران بلکه در شرایط مختلف هر چه بیشتر به جنبه‌های انسانی بپردازید، شانس بیشتری برای موفق شدن دارید.

القای حس مثبت نه تنها به شما و مشتریانتان در گذر از طوفان کمک می‌کند بلکه آماده شدن برای آینده را هم راحت‌تر می‌کند. شما باید این کشتی را سالم به مقصد برسانید!

7. در شرایط بحران آشفته و شلخته نباشید.

بازاریابی در شرایط بحران؛ ۷ روش برای زنده ماندن

اجازه ندهید بحران باعث آشفتگی و شلختگی فعالیت‌های بازاریابی شما شود. حتی در بحران‌ها شما باید فعالیت‌های خود را مرتب و منظم پیش ببرید.

داشتن یک پایگاه دادۀ به‌روز و مرتب بسیار مهم و ضروری است. این پایگاه در هر شرایطی چراغ راه شما است.

از این‌رو مطمئن شوید که تیم‌های شما به وظایف روزانۀ خود عمل می‌کنند. آن‌ها را به انجام کارهایشان تشویق کنید. در طوفان به حال خودشان رهایشان نکنید!

تصور کنید از بحران عبور کرده‌اید. به نظر شما یک پایگاه دادۀ نامنظم، نتایج نامشخص و عملکرد غیرشفاف چه بلایی بر سر کسب‌وکارتان می‌آورد؟

بازاریابی در شرایط بحران هم باید دقیق و منظم پیگیری شود. قرار است که هر چه را در این شرایط می‌کارید در آینده دِرو کنید.

سخن آخر

اگر قرار باشد یک چیز فعالیت‌های بازاریابی را در شرایط بحران به ثمر برساند، همدلی است. هر کسی یک واکنش خاص به بحران نشان می‌دهد و شما باید مخاطبان خود را درک کنید. مخاطب باید بداند که شما نسبت به وضعیت جامعه حساس هستید.

در بحران به خاطر داشته باشید که شما با مخاطبان همیشگی خود طرف نیستید. فروش مستقیم را برای مدت کوتاهی تا عبور از این شرایط کنار بگذارید. زمینه‌های فروش در روزهای پس از بحران را در دل خود بحران فراهم کنید.

در طول بحران شما باید به دنبال برقراری ارتباط و رابطه با مشتریان، کسب اعتماد، افزایش اعتبار برندتان و همچنین حفظ مشتری باشید.

بدیهی است که اصول بازاریابی در شرایط بحران دشوار باشد. با این حال شما راهی به غیر از سازگار کردن فعالیت‌های خود با وضعیت پیش‌آمده ندارید. از ۷ نکته‌ای که در این یادداشت آورده شد استفاده کنید تا بتوانید بهتر عمل کنید.

پس از رخ دادن بلا بهتر است وحشت‌زده نشوید و در کمترین زمان ممکن خود را با شرایط وفق دهید. فراموش نکنید که پایان شب سیه، سپید است.

یک سال و چند ماهی است که ما با بحرانی به نام کرونا درگیر شده‌ایم. شما در این روزها برای حفظ روحیۀ‌ خود چه کاری کرده‌اید؟ چگونه توانسته‌اید تا امروز کسب‌وکار خود را در امان نگه دارید؟ در بخش نظرات تجربۀ خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید