x
x
تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام؛ 5 ترفند اثربخش برای افزایش نرخ تعامل

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام؛ 5 ترفند اثربخش برای افزایش نرخ تعامل

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام؛ 5 ترفند اثربخش برای افزایش نرخ تعامل

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام نقش مهمی در دیده شدن و به خاطر ماندن شما در ذهن افراد ایفا می‌کند. با این حال تسلط پیدا کردن بر تبلیغ‌نویسی برای شبکه‌های اجتماعی آسان نیست، زیرا هر پلتفرم لحن خاص خود را می‌طلبد.

اگرچه اینستاگرام در درجۀ اول یک پلتفرم بصری به حساب می‌آید اما وجود یک کپشن برای ترغیب فالوورها و تشویق آن‌ها به انجام کاری، بسیار حیاتی است.

امروزه نادیده گرفتن اینستاگرام با داشتن بیش از ۱/۲ میلیارد کاربر فعال منطقی نیست. بد نیست بدانید آمارها نشان می‌دهند که ۹۰ درصد از کاربران حداقل صفحۀ کاربری یک برند را دنبال می‌کنند.

از آن گذشته از هر ۳ مشتری دو نفر اذعان داشته‌اند که اینستاگرام بهترین راه برای ارتباط برندها با آن‌ها است. با این حال شما در این میدان نبرد تنها نیستید. از این‌رو برای جذب کاربران به تبلیغ‌نویسی در این شبکۀ اجتماعی نیاز دارید تا نسبت به سایر رقبایتان متمایز شوید.

نرخ تعامل تمام چیزی است که در اینستاگرام برای آن می‌جنگیم. از این‌رو در این یادداشت با یکدیگر ابتدا به بررسی اهمیت تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام می‌پردازیم و بعد از آن به سراغ ۵ ترفند برای خلق کپشن‌های فراموش‌نشدنی می‌رویم. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام؛ 5 ترفند اثربخش برای افزایش نرخ تعامل

درمورد اینکه اینستاگرام یک پلتفرم بصری است که قدرت خود را از تصاویر و ویدئوها می‌گیرد، نیاز به توضیحی نیست. با این حال این شبکۀ اجتماعی در تصاویر و فیلم‌ها خلاصه نمی‌شود.

برای هر پست اینستاگرام یک بخش متنی در نظر گرفته شده است که به آن کپشن گفته می‌شود. کاربر ابتدا تصاویر و ویدئوهای شما را می‌بیند و سپس برای درک بهتر برند و داستان آن به کپشن مراجعه می‌کند.

بر این اساس تصور آن‌ها از برند شما به چیزی بستگی دارد که زیر هر پست می‌نویسید.

از آن گذشته تحقیقات نشان داده‌اند که مردم برای یادگیری تنها به تصاویر متکی نیستند. در حقیقت آن‌ها از طریق ۴ روش تصویری، شنیداری، لمسی و خواندن و نوشتن سعی می‌کنند مطالب را یاد بگیرند.

از این‌رو تکیه کردن به تصاویر می‌تواند منجر به انتقال ناقص مطالب و از دست دادن مخاطبان شود.

اجازه دهید پای کدگذاری دوگانه را هم به میان بکشیم. همانطور که یک تصویر می‌تواند یک کلمۀ خاص را برای هر مخاطب تداعی کند واژه‌ها هم می‌توانند تصویری متفاوت را در ذهن مخاطبان شکل دهند.

بر این اساس شما بدون دانستن ترفندهای تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام بخش زیادی از مخاطبان را از دست خواهید داد. تصاویر یا حتی ویدئوها به تنهایی نمی‌توانند مخاطب را قانع و در نهایت تبدیل کنند. در حقیقت شما به ترکیبی از قدرت عناصر بصری و واژه‌ها برای پیروزی در این نبرد نیاز دارید.

از آن جایی که یک تصویر می‌تواند برای هر مخاطب تداعی‌‌کنندۀ یک موضوع باشد، شما باید بتوانید با قدرت واژه‌ها ذهن او را به سمت ارزش‌های برندتان هدایت کنید.

شما با استفاده از ترفندهای تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام مشخص می‌کنید که مخاطبانتان پس از دیدن تصاویر و ویدئوهایتان به چه چیزی فکر کنند. اما چه ترفندهایی می‌توانند به شما کمک کنند؟ در بخش‌های بعدی به این سؤال پاسخ می‌دهیم.

۵ ترفند تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام برای افزایش نرخ تعامل

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام از چنان قدرتی برخوردار است که گاهی اوقات با سحر و جادو اشتباه گرفته می‌شود. واژه‌ها اگر به درستی در کنار هم چیده شوند می‌‌توانند میلیاردها تومان از محصولات شما را حمل کنند.

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام برای مردمی که بیرون از گود نشسته‌اند دشوار به نظر نمی‌رسد. با این حال تجربۀ آمار و شواهد نشان می‌دهند هر محتوایی نمی‌تواند منجر به تبدیل کاربر شود.

هدف از بیان کردن این موضوع، ترساندن و نگران کردن شما نبود! با وجود تمام سختی‌ها ترفندهایی وجود دارد که به کمک آن‌ها بتوانید مسیر خود را هموار کنید.

در ادامه به برخی از تاکتیک‌های تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام اشاره می‌کنیم. این ترفندها به شما کمک می‌کنند تا کپشنی اثربخش را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. به خاطر داشته باشید که کپشن زمانی تأثیرگذار است که بتواند مخاطب را به سمت تعامل بیشتر و در نهایت تبدیل هدایت کند.

قبل از بررسی ترفندهای تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام باید به این نکته اشاره کنیم که این ترفندها زمانی می‌توانند به شما کمک کنند که مخاطب خود را بشناسید. از این‌رو سعی کنید ویژگی‌های جمعیت‌شناختی آن‌ها را شناسایی کنید تا محتواهای مرتبط را در اختیارشان بگذارید.

قرار نیست مخاطب خود را تنها به دلیل کپشن اشتباه و غیرمرتبط از دست دهید. فرض کنید برای مخاطب ایرانی محتوایی بر پایۀ فرهنگ اروپایی‌ها آماده کنید. برای مثال دیگر از غذاهای غیرمعمول سایر کشورها برای کسی بنویسید که زندگی خود را با قرمه‌سبزی گذرانده است.

۱. داشتن چارچوب برای به حداکثر رساندن اثربخشی

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام؛ 5 ترفند اثربخش برای افزایش نرخ تعامل

ساختار محتوا نقش مهمی در به دل نشستن آن ایفا می‌کند. اگر کپشن شما چارچوب مشخصی داشته باشد خواندن آن راحت‌تر می‌شود. در حقیقت مخاطب به راحتی می‌تواند کپشن را اسکن کند. از آن گذشته استفاده از بولت پوینت می‌تواند پیگیری اطلاعات را آسان‌تر کند.

شما همچنین می‌توانید بین پاراگراف‌های خود فاصله بیندازید تا کاربر از خواندن کپشن شما لذت ببرد. هنگام تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام به یاد داشته باشید که هر چقدر خواندن آن آسان‌تر باشد، مخاطب سریع‌تر جذب می‌شود.

شما حتی می‌توانید پاراگراف‌ها را با علائمی مانند خط تیره از هم جدا کنید. به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات مخاطب شما تنها به دنبال پیدا کردن پاسخ سؤال خود است.

وقتی پای تبلیغ‌نویسی آنلاین به میان می‌آید، شما زمان زیادی برای جذب مخاطب ندارید. از این‌رو بهتر است محتوای خود را در یک چارچوب جذاب در اختیار مخاطب بگذارید. فراموش نکنید که اولین فرصت شما آخرین فرصتتان است!

۲. فراخوان عمل

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام بدون در نظر گرفتن فراخوان عمل، کاری بیهوده است. مخاطب باید بداند که از او چه می‌خواهید و چه کاری باید انجام دهد. شما قرار است او را رها کنید پس رها کردن مخاطب به حال خود نمی‌تواند سودی برای شما داشته باشد.

به همان اندازه که آسان خواندن محتوای شما اهمیت دارد، مکانی که فراخوان عمل خود را قرار می‌دهید نیز مهم است.

مردم بیش از هر جایی به ابتدا و انتهای هر محتوا توجه می‌کنند. اغلب کاربران برایشان مهم نیست که بین ابتدا تا انتها چه چیزی قرار دارد.

در روانشناسی به این موضوع «اثر موقعیت ترتیبی» گفته می‌شود. براساس این نظریه هر چیزی که در نزدیکی شروع یا پایان قرار گیرد بهتر به خاطر سپرده می‌شود.

از این پدیده بهره ببرید و فراخوان عمل را در ابتدا یا انتهای کپشن قرار دهید. شما همچنین می‌توانید در هر دو طرف کاربر را به انجام دادن عملی دعوت کنید.

فراموش نکنید که قرار نیست محتوای شما تنها خوانده شود. محتوای شما باید بتواند مخاطب را به مشتری راغب تبدیل کند.

لقمه را دور سر خودتان و مخاطب نپیچانید. واضح و شفاف خواستۀ خود را بیان کنید. برای درک بهتر این موضوع به موارد زیر دقت کنید:

  • کلیک کنید
  • این پست را ذخیره کن
  • تخفیفی باورنکردنی!
  • پیشنهاد ویژه
  • جایزه را تو ببر

آمارها نشان می‌دهند که گویا بودن درخواست منجر به نرخ تبدیل بیشتری می‌شود.

۳. بهره بردن از قدرت واژه‌ها

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام زمانی می‌تواند اثربخش باشد که از قدرت واژه‌ها به درستی بهره ببرید.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید چرا در اغلب تبلیغات از کلماتی مانند حیرت‌انگیز، شگفت‌انگیز، خارق‌العاده، باورنکردنی و دیوانه‌کننده استفاده شده‌ است؟

دلیل استفاده از این واژه‌ها تنها و تنها قدرت آن‌ها برای انتقال احساس است. در حقیقت از آن‌ها برای القای احساس خاصی در مخاطب استفاده می‌شود.

کلمات می‌توانند مخاطب را خوشحال، هیجان‌زده یا عصبانی کنند. از قدرت آن‌ها برای جلب توجه مخاطبانتان بهره ببرید.

با این حال سعی نکنید محتوای خودتان را با آن‌ها پر کنید. به اندازه و در جای مناسب از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید به جای «عالی» از «باورنکردنی» و به جای «بسیار خوب» از «فوق‌العاده» استفاده کنید.

بهره بردن از قدرت کلمات، سوخت تبلیغ‌نویسی به شمار می‌آید. شما از واژه‌ها برای تحریک احساس مخاطب بهره می‌برید. ایجاد احساس مناسب در مخاطب منجر به اعتماد بیشتر می‌شود.

قرار نیست شما از جمله‌هایی مانند «ما بهترین تیم تولید محتواییم» استفاده کنید. بد نیست بدانید جمله‌هایی مشابه این جمله نه تنها به شما کمک نمی‌کند بلکه باعث ایجاد یک حس شک و تردید در مخاطب می‌شود. شما در حقیقت قرار است به عنوان مثال به جای نوشتن «۱۰ استراتژی افزایش آگاهی از برند» از «۱۰ استراتژی قدرتمند افزایش آگاهی از برند» استفاده کنید.

در بخش نظرات برای ما کلمه‌های قدرتمندی که می‌توانند یک احساس خاص در مخاطب ایجاد کنند را بنویسید. آیا تا به حال از آن‌ها بهره برده‌اید؟

۴. وزن و قافیه

تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام؛ 5 ترفند اثربخش برای افزایش نرخ تعامل

ما ایرانی‌ها به لطف ادبیات غنی خود با وزن و قافیه غریبه نیستیم. بد نیست بدانید تحقیقات نشان داده‌اند به خاطر سپردن محتواهایی که وزن دارند راحت‌تر است.

مطالعه‌ای در کالج لافایت انجام شد که نتایج آن نشان می‌دهند وقتی اطلاعات با وزنی خاص ارائه می‌شود قانع‌کننده‌ و صادق به نظر می‌رسد. آیا شما هدفی به غیر از ترغیب مخاطب دارید؟

از آن‌جایی که قافیه بیشتر در اشعار دیده شده است، استفاده از آن‌ها می‌تواند محتوایتان را خاص و معتبر نشان دهد. به همین دلیل شما با کمک وزن و ریتم از نظر مخاطب، برندی دیده می‌شوید که می‌توان به آن اعتماد کرد. به عنوان مثال به نمونۀ زیر دقت کنید:

باور مدیران؛ مسیرِ با تدبیران

با این حال بهتر است زیاده‌روی نکنید. قافیه تنها یکی از چرخ‌های کمکی دوچرخۀ شما برای جلب توجه کاربر است.

 ۵. استفهام انکاری

استفهام انکاری یا همان پرسش بلاغی از گذشته تا امروز همراه ما بوده است. یک پرسش بلاغی می‌تواند شما را از یکنواختی دور کند. از آن گذشته کمک می‌کند تا مشکلی را بیان کنید تا بتوانید به بررسی راهکارتان بپردازید.

برای تأثیر بیشتر بهتر است از پرسش‌هایی استفاده کنید که احساس مخاطب را هدف قرار می‌دهند. به مثال‌های زیر دقت کنید:

  • انتخاب لباس عروس مناسب استرس‌زا است؟
  • آشپزی کردن با کودکان دشوار است؟

این دو سؤال مشکلاتی را مطرح می‌کنند که قرار است در ادامه به آن‌ها پاسخ دهند. محتوایی که در ادامۀ سؤال اول آورده می‌شود باید محتوایی برای تسهیل فرآیند انتخاب و خرید لباس عروس باشد. به همین ترتیب برای سؤال دوم باید محتوایی ارائه شود که به والدین نشان دهد چگونه می‌توانند همراه با کودکان خود آشپزی کنند.

به کلمه‌های «استرس‌زا» و «دشوار» دقت کنید. استفاده از چنین کلمه‌هایی برای هدف قرار دادن احساس مخاطب به کار برده شده‌اند. در حقیقت با این کلمه‌ها احساسشان را در چنین شرایطی برای آن‌ها یادآوری می‌کند.

پرسش بلاغی یک تکنیک قدرتمند برای تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام است. سعی کنید از کلمه‌هایی مانند نگران‌کننده، هیجان‌زده، دشوار، استرس‌زا، خسته‌کننده و مهلک برای برانگیختن حس مخاطبتان بهره ببرید.

سخن آخر

همانطور که پیش از این اشاره شد تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام برای جذب مخاطب هدف و برجسته شدن در میدان رقابت بسیار ضروری است. شما با رعایت ۵ ترفند گفته شده در این یادداشت می‌توانید نرخ تعامل و نرخ تبدیل خود را به شکل شگفت‌آوری افزایش دهید.

مخاطب خود را درک و یک محتوا مرتبط با خواسته‌های او آماده کنید. محتوا را در یک قالب و ساختار مشخص و جذاب ارائه دهید. در ابتدا یا انتهای محتوا مخاطب را به انجام دادن عملی مشخص دعوت کنید.

قدرت واژه‌ها را دست کم نگیرید! از آن‌ها برای جلب توجه مخاطب استفاده کنید. به عنوان مثال «مهلک» را به جای «خیلی بد» به کار ببرید. در آخر سعی کنید محتوایتان وزن داشته باشد و یک پرسش بلاغی را در ابتدای آن قرار دهید.

تبلیغ‌نویسی یک هنر ظریفی است که هر چه جلو بروید به انتهای آن نخواهید رسید. تنها راه پی بردن به این مسئله که آیا درست عمل کرده‌اید یا خیر، پیگیری و بررسی داده‌ها است. آمار خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا توانسته‌اید کاربران را به سمت تعامل بیشتر سوق دهید یا خیر. این به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز استراتژی خود را بهینه کنید.

چه روشی توانسته نسبت به سایر تکنیک‌های تبلیغ‌نویسی در اینستاگرام به شما کمک کند؟ آیا راه دیگری برای جلب توجه مخاطب می‌شناسید؟ در بخش نظرات تجربۀ خود را با ما  در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید