x
x
برند نتفلیکس؛ چگونگی برندسازی حرفه‌ای

برند نتفلیکس؛ چگونگی برند سازی حرفه‌ ای

برند نتفلیکس؛ چگونگی برند سازی حرفه‌ ای

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که با برند نتفلیکس آشنا نباشد. نتفلیکس با یک استراتژی قدرتمند برند توانسته است به خوبی خود را وارد مکالمه‌های روزانۀ مردم کند.

به طور متوسط روزانه حدود ۱۴۰ میلیون ساعت محتوا در نتفلیکس پخش می‌شود. با این حال چه چیزی باعث شد که نتفلیکس از اجارۀ دی‌وی‌دی به یکی از برندهای قدرتمند و شناخته‌شده تبدیل شود؟

نتفلیکس در حالی پا به میدان رقابت گذاشت که بلاکباستر به عنوان پادشاه بازار شناخته می‌شد. رقابت با غول صنعت اجارۀ فیلم کار آسانی نبود. کار به جایی رسید که رید هیستینگز هم‌بنیان‌گذار نتفلیکس تصمیم گرفت که در سال ۲۰۰۰ کسب‌وکار خود را به بلاکباستر واگذار کند.

با این حال پس از ارائۀ پیشنهاد خود به مدیرعامل بلاکباستر با جواب رد آن‌ها و اشاره به درِ خروج دفتر روبه‌رو شد. بنیان‌گذاران نتفلیکس با وجود برخورد بد بلاکباستر دست از تلاش برنداشتند. پس از امضای قرارداد نتفلیکس با استارز، ورق به نفع آن‌ها برگشت و دوران افول بلاکباستر آغاز شد.

ارزش نتفلیکس از سال ۲۰۰۰ تا امروز بین ۴۰ تا۶۰ درصد افزایش یافته است. امروزه بیش از ۲۰۰ میلیون مشترک در بیش از ۱۹۰ کشور در سراسر جهان از میزبانی نتفلیکس لذت می‌برند.

بررسی برند نتفلیکس و اجزای آن می‌تواند راهنمای خوبی برای صاحبان کسب‌وکارها باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاه دقیق‌تری به این برند شگفت‌انگیز بیندازیم.

برند نتفلیکس در گذر زمان

برند نتفلیکس؛ چگونگی برندسازی حرفه‌ای

وب‌سایت نتفلیکس از سال ۱۹۹۷ تا امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است. بنیان‌گذاران این برند سفر خود را با اجارۀ آنلاین دی‌وی‌دی و تحویل آن به مشتری آغاز کردند.

آن‌ها در ابتدای راه با مشکلات بسیار زیادی دست‌وپنجه نرم‌ کردند. با این حال با اصلاح راه و روش خود توانستند در طول این سال‌ها نتفلیکس را به یک پلتفرم قدرتمند و یک برند شناخته‌شده تبدیل کنند.

چه چیزی به آن‌ها کمک کرد تا به چنین جایگاهی دست پیدا کنند؟ بیایید با ورق زدن تاریخ برند نتفلکیس به این سؤال پاسخ دهیم.

جایگاه‌یابی برند نتفلیکس از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹: اجارۀ دی‌وی‌دی

در سال ۱۹۹۹ نتفلیکس به عنوان یک سرویس اجارۀ آنلاین دی‌وی‌دی کار خود را آغاز کرد. در آن‌ سال‌ها هنوز رنگ قرمز به عنوان رنگ برند نتفلیکس وارد میدان نشده بود.

پنج سال بعد در سال ۲۰۰۴ نتفلیکس رنگ قرمز را در وب‌سایت خود گنجاند. مزیت رقابتی نتفلیکس در آن سال‌ها عدم دریافت جریمۀ دیرکرد بابت تأخیر در تحویل دی‌وی‌دی بود.

در سال ۲۰۰۸ آن‌ها سرویس استریم خود را معرفی کردند. پس از این معرفی، جایگاه برند نتفلیکس تغییر کرد و به عنوان یک سرویس استریم فیلم شناخته می‌شد.

در سال ۲۰۰۹ نتفلیکس سرویس استریم خود را در دستگاه‌های مختلفی مانند تلویزیون و ایکس‌باکس ۳۶۰ در دسترس کاربران قرار داد.

 سرویس استریم از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸

با بررسی مداوم کاربران نتفلیکس در سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفت جایگاه خود را به عنوان یک سرویس استریم تثبیت کند.  پس از این تصمیم استراتژی برند آن‌ها تغییر کرد.

علاوه بر این، صفحۀ اصلی وب‌سایت آن‌ها دستخوش تغییرات شد. هدف از این تغییرات، حرکت به سمت تثبیت جایگاه جدید برند بود. در این سال نتفلیکس همچنین سرویس جدید خود را در دسترس کاربران ساکن در سایر کشورها مانند کانادا قرار داد.

در سال ۲۰۱۱ نتفلیکس به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفت تا آگاهی از برند خود را افزایش دهد. در این سال نتفلیکس سرویس استریم خود را از اجارۀ آنلاین دی‌وی‌دی جدا کرد تا بتواند جایگاه خود را به دست بیاورد.

در سال ۲۰۱۴ لوگوی نتفلیکس تغییر پیدا کرد. آن‌ها برای حرکت به سمت سادگی و راحتی به سراغ طراحی مینیمال برای وب‌سایت خود رفتند.

در نهایت در سال ۲۰۱۸ نتفلیکس پس از سال‌ها آزمایش و بررسی کاربران، تمام تلاش‌ها و فعالیت‌های خود را برای تثیبت جایگاه برند خود به عنوان یک سرویس استریم متمرکز کرد. می‌توان گفت که پس از سال ۲۰۱۸ نتفلیکس به برندی تبدیل شد که امروز ما می‌شناسیم.

وجه تمایز برند نتفلیکس

امروزه برند نتفلیکس برای کاربران یادآور پلتفرمی است که تجربۀ تماشای فیلم را متحول کرده است. سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه چیزی این برند را از سایر رقبای خود متمایز کرده است؟

برتری برند نتفلیکس نسبت به سایر رقبا مانند پرایم ویدئو (Amazon Prime Video) و هولو (Hulu) به خاطر تولید محتوا، تحویل محتوا، ترویج محتوا و تعامل با مشتری است.

در حقیقت برند نتفلیکس موفقیت خود را مدیون استراتژی محتوای خود است. استراتژی آن‌ها چیست؟ چه چیزی این استراتژی را تا این حد قدرتمند کرده است؟ بیایید با یکدیگر نگاهی به دلایل اثربخشی استراتژی آن‌ها بیندازیم.

۱. درک نیاز کاربر

نتفلیکس مخاطبان هدف مشخصی دارد. بیشتر محتواهای آن‌ها برای هدف قرار دادن گروه سنی ۱۸ تا ۵۰ سال است. علاوه بر این، آن‌ها با استفاده از یک الگوریتم پیشرفته سعی می‌کنند خواسته‌ها و نیازهای کاربران خود را درک کنند تا خدمات را شخصی‌سازی کنند. شخصی‌سازی خدمات باعث حفظ و وفاداری کاربران نتفلیکس شده است.

۲. محتوای باکیفیت و منحصر به فرد

یکی از دلایل بالا بودن نرخ بازگشت مشتری نتفلیکس، ارائۀ محتوای درجه یک و سریال‌های منحصر به فرد است. این روزها آثار تولیدی نتفلیکس در اغلب لیست‌های معرفی بهترین فیلم‌ها و سریال‌ها دیده می‌شوند.

۳. طراحی مینیمال

برند نتفلیکس اعتبار و شهرت خود را تنها به تولید محتوا مدیون نیست. نحوۀ ارائۀ این محتوا نقش زیادی در موفقیت این برند ایفا کرده است.

نتفلیکس تلاش می‌کند با یک طراحی مینیمال، خوانا، شیک و منظم به کاربران کمک کند تا خیلی سریع و راحت همه چیز را مرور کنند.

حال که با تمایز برند نتفلیکس با سایر رقبا آشنا شدید، وقت آن است به بررسی هویت بصری این برند بپردازیم.

هویت بصری برند نتفلیکس

برند نتفلیکس؛ چگونگی برندسازی حرفه‌ای

لوگوی قرمز روشن برند نتفلیکس هر کجا که نمایش داده شود، چشم کاربر را به خود جلب می‌کند. هویت بصری این برند بسیار ساده و در عین حال قدرتمند است.

نتفلیکس اعتقاد دارد که سادگی، اساس تجربۀ کاری مطلوب است. از این‌رو با تلاش‌های مستمر سفر کاربر را از برخورد اول تا خرید اشتراک ساده کرده است. اثربخشی و تأثیرگذاری سادگی هویت بصری برند نتفلیکس را می‌توان در افزایش ارزش سهام آن‌ دید.

نتفلیکس همچنین سعی کرده است که به عنوان یک برند شفاف شناخته شود. عدم ارائۀ اطلاعات گمراه‌کننده و غلط در کمپین‌ها و عدم نقض حریم خصوصی کاربران باعث شده است لحظه به لحظه به تعداد مشترکین آن‌ها افزوده شود.

طراحی ریسپانسیو (واکنش‌گرا) نتفلیکس یکی دیگر از جنبه‌های مهم هویت بصری این برند است. طراحی جدید نتفلیکس به شکلی است که براساس تعامل و رفتار هر کاربر تغییر می‌کند.

یکی دیگر از جنبه‌های جالب هویت بصری برند نتفلیکس، کوتاهی لوگوی آن‌ها است. این امر به طراحان گرافیک اجازه می‌دهد تا این لوگو را در هر فضایی جا دهند.

نتفلیکس با انتخاب رنگ قرمز به دنبال تداعی حس سرزندگی، اشتیاق و انرژی است. انتخاب رنگ سفید و سیاه برای پس‌زمینه بسیار هوشمندانه بوده است، زیرا به رنگ اصلی (قرمز) اجازۀ خودنمایی می‌دهند.

وفاداری مشتری

پشت هر برند موفقی مشتریان وفادار ایستاده‌اند. چه چیزی کاربران را به برند نتفلیکس وفادار کرده است؟ در این بخش ۴ راز موفقیت برند نتفلیکس در حفظ بیش از ۱۳۰ میلیون کاربر را با شما در میان می‌گذاریم.

۱. مزیت پیشرو بودن 

یکی از مزایای رقابتی استثنایی و فوق‌العاده، مزیت «پیشرو بودن» است. کسب‌وکارهای پیشرو نسبت به سایر رقبای خود شانس بیشتری برای حفظ مشتری دارند.

اگرچه پیشرو بودن، موفقیت کسب‌وکار را تضمین نمی‌کند اما نتفلیکس توانسته از این مزیت به عنوان برگ برندۀ خود کمال استفاده را ببرد.

۲. Netflix Originals

همانطور که اشاره شد تولید محتوای منحصر به فرد یکی از قطعه‌های پازل موفقیت برند نتفلیکس است. با اضافه شدن بخش Netflix Originals به دسته‌بندی‌های نتفلیکس زمین بازی دگرگون شد.

نتفلیکس با تولید سریال‌های موفقی مانند خانۀ کاغذی (Money Heist)، نارکس (Narcos)، آینۀ سیاه (Black Mirror) و چیزهای عجیب (Stranger Things) توانست نرخ بازگشت مشتری را افزایش دهد.

۳. رویکرد مشتری‌مداری

مشتری‌مداری نتفلیکس زبانزد عام و خاص است. آن‌ها برای جلب رضایت مشتری سعی می‌کنند تا با کمک داده‌ها محتواها را برای هر کاربر شخصی‌سازی کنند.

آن‌ها اعتقاد دارند که به جای پرسیدن مستقیم از کاربر باید از اطلاعات و رفتار او برای پی بردن به علاقه و نیاز کاربر استفاده کرد.

۴. حفظ ارتباط با ارسال پیام

برقراری مداوم ارتباط با کاربر یکی از راه‌های افزایش وفاداری به شمار می‌آید. به همین دلیل نتفلیکس از کانال‌های مختلف مانند ایمیل و همچنین از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن علاوه بر برقراری ارتباط با مشتری او را به سمت تمدید اشتراک هدایت می‌کند.

داستان شگفت‌انگیز برند نتفلیکس و راهکارهایی که باعث قدرت گرفتن آن شده است منبع خوبی برای برندسازی به حساب می‌آیند. به عبارت دیگر می‌توان با بررسی راه و روش این برند در یک مسیر مطمئن گام برداشت.

الهام گرفتن از برند نتفلیکس همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا با عدم تکرار رفتارهای اشتباه و اتخاذ استراتژی‌های کاربردی از منابع خود به بهترین شکل استفاده کنید.

از این‌رو در بخش بعدی به بررسی درس‌های مهمی که می‌توان از مسیر برندسازی نتفلکیس گرفت می‌پردازیم.

برند سازی حرفه‌ ای با الهام از نتفلیکس

مسیر شکل‌گیری و موفقیت برند نتفلیکس پر از فراز و نشیب است. این یک فرصت عالی برای درس گرفتن از شکست‌ها و پیروزی‌های کسب‌وکاری است که در ابتدای کار ناموفق بود.

اتخاذ چه راهکاری توانست آن‌ها را از فرش به عرش برساند؟ ۳ درس مهمی را که باید از نتفلیکس یاد بگیریم در این بخش با شما در میان می‌گذاریم.

درس اول: ثبات برند

برند نتفلیکس؛ چگونگی برندسازی حرفه‌ای

نتفلیکس این روزها سهم زیادی از بازار را در اختیار دارد. این برند در طول عمر خود سعی کرده است روند تولید محتوای منحصر به فرد و اورجینال به کاربران را حفظ کند.

اگرچه امروزه نتفلیکس بیش از ۵۰۰۰ کارمند دارد اما لحن و صدای آن در تمام شبکه‌های اجتماعی ثابت و یکسان به نظر می‌رسد. شما هیچ تفاوتی میان نتفلیکس فیس‌بوک (متا) با نتفلیکس توییتر و اینستاگرام نمی‌بینید. نتفلیکس همچنین سعی کرده است لحن و شوخ‌طبعی خود را در طول این سال‌ها حفظ کند.

ثبات برند نتفلیکس نشان می‌دهد که ارائۀ یک تصویر واضح و برنامه‌ریزی برای حفظ موقعیت، نقش زیادی در موفقیت برند شما خواهد داشت. هنگام ایجاد آگاهی، یک تصویر روشن از شخصیت خود به مخاطبان هدفتان ارائه دهید.

به خاطر داشته باشید که حفظ برخی از اجزای برند مانند لحن و پالت رنگ در طول مسیر ضروری است. نگران نباشید! برخلاف باور رایج، ثبات برند نه تنها باعث مرگ خلاقیت نمی‌شود بلکه شما را به سمت ایده‌های جدید سوق می‌دهد.

درس دوم: انطباق‌پذیری

یکی از دلایل اصلی انحلال و شکست اغلب کسب‌وکارها عدم استقبال آن‌ها از سازگار شدن با شرایط و تغییرات است. فرض کنید نتفلیکس به همان اجارۀ آنلاین دی‌وی‌دی ادامه می‌داد. آیا می‌توانست به جایگاه امروز دست پیدا کند؟ بدون شک خیر.

یک برند نه تنها باید با تکنولوژی‌های جدید همراه شود بلکه باید طراحی خود را براساس خواسته‌ و نیاز کاربر تغییر دهد.

نیاز نیست هر تغییری بزرگ و جنجالی باشد. به عنوان مثال حرکت نتفلیکس به سمت طراحی مینیمال و سادگی به افزایش تعداد کاربران و همچنین افزایش نرخ بازگشت مشتری ختم شد.

کسب‌وکارهایی که از تغییر می‌ترسند نمی‌توانند رشد کنند. بلاکباستر یک مثالی عالی برای اثبات این ادعاست. ریسک‌پذیر نبودن بلاکباستر و عدم استفاده از تکنولوژی‌های جدید بلای جان این کسب‌وکار شد. عدم انطباق با شرایط جدید و استفاده از منابع و ظرفیت‌ها به تعطیلی فروشگاه‌ها و اعلام ورشکستگی در سال ۲۰۱۰ منجر شد.

درس سوم: تولید محتوای اورجینال

برند نتفلیکس با تولید و توزیع محتواهای اورجینال، صنعت سرگرمی را به کلی دگرگون کرده است. تولید محتوا به طور انحصاری نقش زیادی در حفظ مشتری دارد.

بودجه‌ای که نتفلیکس در سال ۲۰۲۰ به تولید محتوای اورجینال اختصاص داد به خوبی حاکی از اهمیت این موضوع است. تولید محتوای اورجینال و درجه یک نه تنها باعث جذب کاربران شده است بلکه برای آن‌ها بیش از ۱۶۰ نامزدی امی را در سال گذشته به ارمغان آورد.

موفقیت برند نتفلیکس، اثربخشی و تأثیرگذاری محتوای منحصر به فرد و اورجینال را نشان می‌دهد. انواع محتوا از محتوای متنی گرفته تا محتواهای ویدئویی می‌توانند به شما کمک کنند تا چند گام جلوتر از سایر رقبای خود قدم بردارید.

به دنبال تولید محتوای مفید، جذاب و منحصر به فرد باشید. سعی کنید با شناسایی نیاز مشتری خود محتوایی ارائه کنید که به او کمک کند. چنین محتوایی زمینۀ حفظ و وفاداری مشتری را فراهم می‌کند.

سخن آخر

برند نتفلیکس یکی از برندهای قدرتمند و شناخته‌شده به حساب می‌آید. با این حال نتفلیکس موفقیت و جایگاه امروز خود را یک شبه به دست نیاورده است. این کسب‌وکار سال‌ها با بلاکباستر رقابت کرده است.

ضرر سنگینی که نتفلیکس پس از حباب دات کام متحمل شد، باعث شد که تا مرز واگذار کردن کسب‌وکار خود به رقیب پیش برود. با این حال شانس با آن‌ها یار بود و با پاسخ منفی رقیب محافظه‌کار خود مواجه شدند.

برند نتفلیکس بیش از هر چیزی یادآور محتواهای منحصر به فرد و جذاب و همچنین مشتری‌‌مداری است. استراتژی محتوا به آن‌ها در جذب مشتریان جدید کمک می‌کند و اتخاذ رویکرد مشتری‌مداری به حفظ بیش از ۸۰ درصد مشترکان فعلی منجر شده است.   

به طور کلی نتفلیکس با ثبات، انطباق‌پذیری و همچنین تولید محتوای اورجینال توانسته برندی قدرتمند و فراموش‌نشدنی ایجاد کند.

نظر شما دربارۀ برند نتفلیکس چیست؟ در بخش نظرات با ما به گفت‌وگو بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید