x
x
pestel analysis

تجزیه و تحلیل PESTEL

تجزیه و تحلیل PESTEL چارچوبی برای تجزیه و تحلیل عوامل اصلی(سیاسی، اقتصادی، جامعه‌شناسی، فناوری، حقوقی و محیطی) تأثیرگذار بر یک سازمان از خارج آن است. این تحلیل، به افراد حرفه‌ای، دید روشنی در مورد عوامل بیرونی موثر در سازمان را ارائه می‌دهد. PESTEL یک تحلیل انعطاف‌پذیر است، بنابراین، سازمان‌ها می‌توانند از آن در طیف وسیعی از سناریوها استفاده کنند. افراد متخصص و مدیران ارشد می توانند از نتایج این تحلیل برای تصمیم گیری‌های استراتژیک استفاده کنند.
در این مقاله قصد داریم به معرفی تجزیه و تحلیل PESTEL، فاکتورهای آن، نحوه نگارش و استفاده آن و ارتباط بین تحلیل PESTEL و SWOT بپردازیم.

تحلیل PESTEL چیست؟

PESTEL مخفف اختصاری است به معنی عوامل سیاسی (Political)، اقتصادی (Economic)، اجتماعی (Sociological)، فنی (Technological)، محیطی (Environmental) و حقوقی (Legal).
در بازاریابی، قبل از اجرای هر نوع استراتژی یا برنامه تاکتیکی، تحلیل موقعیت، یک کار اساسی است. PESTEL بخش قابل توجهی از آن را تشکیل می‌دهد و باید در مراحل منظم (حداقل 6 ماهه) تکرار شود تا تغییرات در محیط کلان مشخص شود. سازمان‌هایی که تغییرات محیط کلان را با موفقیت رصد کرده و به آن‌ها پاسخ می‌دهند، می‌توانند از رقابت متمایز شوند و یک مزیت رقابتی ایجاد کنند.
در ادامه به معرفی هریک از فاکتورهای تحلیل pestel می‌پردازیم.

PESTEL

فاکتورهای تحلیل PESTEL

فاکتورهای PESTEL همان عواملی هستند که باید در تحلیل‌مان از محیط خارجی آن‌ها را بررسی کنیم این عوامل عبارتند از:

عوامل سیاسی

این عوامل همه در مورد چگونگی و میزان مداخله دولت در اقتصاد یا صنعتی خاص است. اساساً تمام تأثیراتی که دولت بر تجارت شما می‌گذارد می‌تواند در این بخش طبقه‌بندی شود. این می‌تواند شامل سیاست‌های دولت، ثبات سیاسی یا بی‌ثباتی، فساد، سیاست مبادلات خارجی، سیاست مالیاتی، قانون کار، قانون محیط زیست و محدودیت های تجاری باشد. علاوه‌بر این، دولت ممکن است تأثیر عمیقی بر سیستم آموزشی، زیرساخت‌ها و مقررات بهداشتی کشور داشته باشد. این‌ها همه عواملی هستند که هنگام ارزیابی جذابیت یک بازار بالقوه باید مورد توجه قرار گیرند.

عوامل اقتصادی

عوامل اقتصادی تعیین کننده عملکرد یک اقتصاد خاص هستند. این عوامل شامل رشد اقتصادی، نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ بهره، درآمد قابل استفاده مصرف کنندگان و نرخ بیکاری است. این عوامل ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم در طولانی مدت بر یک شرکت تأثیر بگذارند، زیرا بر قدرت خرید مصرف‌کنندگان تأثیر گذارند و احتمالاً می‌توانند مدل‌های عرضه/تقاضا را در اقتصاد تغییر دهند. در نتیجه این امر بر نحوه قیمت گذاری محصولات و خدمات توسط شرکت‌ها تأثیر می‌گذارد.

عوامل اجتماعی

این عامل بعد از محیط عمومی، شامل مشخصات جمعیتی، هنجارها، آداب و رسوم و ارزش‌های جمعیتی است که سازمان در آن فعالیت می‌کند. این روندهای جمعیتی مانند نرخ رشد جمعیت، توزیع سن، توزیع درآمد، نگرش‌های شغلی، تأکید بر ایمنی، آگاهی از سلامت، نگرش‌های مربوط به سبک زندگی و موانع فرهنگی می‌شود. این عوامل به ویژه برای بازاریابان هنگام هدف گیری مشتریان خاص بسیار مهم است. علاوه‌بر این، در مورد نیروی کار محلی و تمایل آن برای کار در شرایط خاص نیز صحبت می‌کند.

عوامل فنی

این عوامل مربوط به نوآوری در فناوری است که ممکن است عملکرد صنعت و بازار را به طور مطلوب یا نامطلوبی تحت تأثیر قرار دهد. این عامل به سطح نوآوری، اتوماسیون، تحقیق و توسعه، تغییر فناوری و میزان آگاهی فناورانه‌ای که یک بازار دارد، اشاره می‌کند. این عوامل ممکن است در تصمیم گیری برای ورود یا عدم ورود به صنایع خاص، راه اندازی یا راه اندازی نکردن محصولات خاص یا برون سپاری فعالیت‌های تولیدی در خارج از کشور تأثیر بگذارد. با دانستن این نکته که در دنیای تکنولوژی چه می‌گذرد، مانع از این شوید که شرکتتان روی تکنولوژی که به زودی منسوخ می‌شود، سرمایه‌گذاری زیادی کند. برای مثال شرکتی که در لبه تکنولوژی کار میکند تغییرات حوزه برنامه نویسی روی آنها تاثیرگذار خواهد بود.

عوامل محیطی

عوامل محیطی اخیراً مورد توجه قرار گرفته‌اند. آن‌ها به دلیل کمبود فزاینده مواد اولیه، آلایندگی و اهداف ردپای کربن که توسط دولت‌ها تعیین شده، مهم شده‌اند. این عوامل شامل جنبه‌‌های اکولوژیکی و زیست محیطی مانند آب و هوا، جبران کننده‌های زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی است که ممکن است به ویژه بر صنایعی مانند گردشگری، کشاورزی و بیمه تأثیر بگذارد. علاوه‌بر این، افزایش آگاهی در مورد تأثیرات احتمالی تغییرات آب و هوایی بر نحوه فعالیت شرکت‌ها و محصولاتی که ارائه می‌دهند تأثیر می‌گذارد. این امر باعث شده است که بسیاری از شرکت‌ها بیشتر و بیشتر درگیر عملی مانند مسئولیت اجتماعی (CSR) و توسعه پایدار شوند.

عوامل قانونی

اگرچه این عامل ممکن است با عوامل سیاسی همخوانی داشته باشد، اما شامل قوانین خاص‌تری مانند قوانین تبعیض، قوانین ضد انحصاری، قوانین استخدام، حمایت از حقوق مصرف کننده، کپی رایت، حق ثبت اختراع و قوانین ایمنی و بهداشت است. واضح است که شرکت ها برای تجارت موفق و اخلاقی باید بدانند که چه چیزی قانونی و چه چیزی قانونی نیست. اگر سازمانی در سطح جهانی تجارت کند، این امر بسیار مهم‌تر می‌شود زیرا هر کشور مجموعه قوانین و مقررات خاص خود را دارد. علاوه‌بر این، شما باید از هرگونه تغییر بالقوه در قانون و تاثیری که ممکن است در آینده بر روی تجارت شما بگذارد، مطلع باشید. بهتر است یک مشاور حقوقی یا وکیل برای کمک در این نوع امور داشته باشید.

مقایسه تجزیه و تحلیل PESTEL و SWOT

مقایسه تحلیل PESTEL و SWOT

SWOT و PESTEL هردو بر محیطی که شرکت در آن فعالیت می‌کند تمرکز دارند، اما این کار را به روشی متفاوت انجام می‌دهند.
تفاوت اصلی بین تجزیه و تحلیل SWOT و PESTEL این است که تجزیه و تحلیل SWOT بر اقداماتی متمرکز است که می‌توانید برای محیط کسب و کار خود انجام دهید، تجزیه و تحلیل PESTLE عوامل خارجی را مشخص می‌کند که عمدتا از کنترل شما خارج هستند. هم‌چنین، تجزیه و تحلیل PEST عوامل تاثیرگذار خارجی را، در سطح ملی و جهانی بررسی می‌کند، نه این‌که فقط سطح شرکت را مانند SWOT بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید