x
x
قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

قبل از دست به قلم بردن و نوشتن، انتشار و تبلیغ و ترویج محتوا بهتر است زمان مشخصی را صرف انتخاب بهترین عنوان ممکن کنید. تیترنویسی – یکی از مهمترین اصول تبلیغ‌نویسی – یک هنر ظریف است که به شما کمک می‌کند ارزش محتوایتان را واضح بیان کنید.

اگرچه برخی از تولیدکنندگان محتوا قواعد تیترنویسی را نادیده می‌گیرند اما بدون در نظر گرفتن این قواعد یک جای کار می‌لنگد.

به جرأت می‌توان گفت رعایت یا عدم رعایت قواعد تیترنویسی منجر به موفقیت یا شکست تلاش‌های بازاریابی محتوای شما می‌شود.

قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

مخاطب باید بداند محتوای شما دربارۀ چه چیزی است. آیا هر تیتری می‌تواند به مخاطب در این مسیر کمک کند؟ بدون شک خیر. از این‌رو در این یادداشت با یکدیگر قواعد تیترنویسی را با بررسی ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش مرور خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت رعایت قواعد تیتر نویسی

 

ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که قواعد تیترنویسی چه اهمیتی در اصول تبلیغ‌نویسی دارند؟ رعایت این قواعد، شما را به یک تیتر خوب می‌رساند. انتخاب یک عنوان مناسب به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن با خوانندگان مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید.

امروزه در دنیای بازاریابی دیجیتال ثانیه‌ها تعیین‌کننده هستند. از این‌رو شکل‌‌گیری سریع ارتباط باعث می‌شود که شما چندین گام جلوتر از سایر رقبا قرار بگیرید.

تیتر خوب به وضوح نشان می‌دهد که چه کسی باید محتوای شما را بخواند، چرا باید آن را دنبال کند و چه نفعی برای او خواهد داشت.

در نقطۀ مقابل، عدم رعایت این قواعد منجر به یک انتخاب اشتباه می‌شود. عنوان اشتباه باعث می‌شود که انگیزه و هدف شما از محتوا پنهان بماند.

به جرأت می‌توان گفت تیتر، مهم‌ترین بخش تبلیغات است. در حقیقت تیترنویسی، دادن وعده‌ای است که خوانندگان و موتورهای جست‌وجو را به سمت محتوای شما هدایت می‌کند. تیتر اولین گام برای جلب توجه خواننده و ایجاد علاقه در او به شمار می‌آید.

حال که به درک درستی از اهمیت رعایت قواعد تیترنویسی رسیده‌اید وقت آن شده است که نگاهی به این قواعد بیندازیم.

۱. وعده

وعده دادن یکی از مهم‌ترین قواعد تیترنویسی است که باید رعایت شود. شما باید در نگارش تبلیغتان به مخاطب خود قول دهید!

مخاطب باید بداند خواندن محتوای شما چه نفعی برای او دارد. تیتر شما باید به وضوح به این مسئله اشاره کند. در حقیقت تیتر شما باید به خوبی محتوا را توصیف کند.

عنوان شما باید حل یک مشکل یا رفع یک نیاز را وعده دهد. برای درک بهتر این موضوع بیایید با یکدیگر دو تیتر متفاوت را مقایسه کنیم:

 • ابزارهای طراحی گرافیک
 • سیر تا پیاز طراحی اینفوگرافیک اثربخش

عنوان اول، تنها به این موضوع اشاره می‌کند که محتوا دربارۀ چیست. با این حال عنوان دوم مزیت‌هایی را که خواننده از آن‌ها برخوردار خواهد شد توصیف می‌کند. عنوان دوم همان چیزی است که هنگام تیترنویسی باید از آن الهام بگیرید.

۲. ویژگی‌ های خاص

هنگام تیترنویسی از خودتان بپرسید آیا تیتر شما شامل جزئیاتی است که ویژگی‌های محتوا را به خوبی پوشش دهد؟

 

به عنوان مثال اعداد می‌توانند به شما در قانع کردن مخاطب کمک کنند. دو تیتر زیر را در نظر بگیرید:

 • ۷ عادت خرید مردان
 • عادت‌های خرید مردان

تیتر دوم در مقایسه با تیتر اول چندان قانع‌کننده به نظر نمی‌رسد. اینطور نیست؟

علاوه بر این، اعداد می‌توانند باعث شوند که رسیدن به اهداف بزرگ و دشوار آسان به نظر برسد. به عنوان مثال «تدوین استراتژی بازاریابی در ۶ گام» به مخاطب کمک می‌کند تا چنین هدف بزرگی را دست‌یافتنی تصور کند.

ویژگی‌های خاص مانند اعداد می‌توانند در القاء اضطرار و فوریت که یکی از قواعد تیترنویسی به شمار می‌آید هم کمک کنند.

برای مثال به عنوان زیر دقت کنید:

 • کاهش ۳ کیلو در ۳۰ روز با کالری‌شماری

این تیتر نشان می‌دهد که در چند روز می‌توان چقدر وزن خود را کاهش داد. این تیتر، همان چیزی است که مخاطب هدف شما از یک محتوا با موضوع رژیم غذایی انتظار دارد.

۳. هدف‌ گیری

قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

توجه به ویژگی‌های مخاطب مورد نظر یکی از مهم‌ترین قواعد تیترنویسی است.

در صورت امکان مخاطب مورد نظرتان را در تیتر مشخص کنید. این باعث می‌شود که محتوای شما از نظر مخاطب، محتوایی باشد که برای او نوشته شده است.

شما می‌توانید با توصیف ویژگی‌های مخاطب مورد نظرتان، او را هدف قرار دهید. به خاطر داشته باشید که هر چه واضح‌‌تر و شفاف‌تر عمل کنید نتایج بهتری کسب خواهید کرد. به تیترهای زیر دقت کنید:

 • تدوین استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در ۸ گام (راهنمای حرفه‌ای‌ها)
 • چگونگی برخورد با نوجوانان درونگرا (راهنمای پدران و مادران جوان)
 • راهنمای خرید بهترین تبلت برای دانشجویان
 • خواص عسل طبیعی برای خانم‌های باردار

همانطور که مشاهده می‌کنید در این ۴ تیتر به ترتیب حرفه‌ای‌ها، پدران و مادران جوان، دانشجویان و خانم‌های باردار هدف قرار گرفته‌اند.

۴. متمایز بودن

یکی از کارهایی که باید هنگام تیترنویسی انجام دهید این است که تیتر خود را با تیترهای سایر رقبا مقایسه کنید. آیا تیتر شما محتوایتان را متمایز می‌کند؟

به خاطر داشته باشید شما تنها کسی نیستید که دربارۀ این موضوع می‌نویسید. از این‌رو باید محتوای خود را با یک تیتر جذاب در میدان نبرد همراهی کنید.

تا به حال به رنگ تاکسی‌ها دقت کرده‌اید؟ رنگ زرد به آن‌ها کمک می‌کند که در شلوغ‌ترین خیابان‌ها هم دیده شوند. تیتر شما هم باید چنین ویژگی‌ای‌ داشته باشد.

به دو تیتر زیر دقت کنید. به نظر شما کدام یک از این تیترها می‌تواند شما را در جدا شدن از سایر رقبا همراهی کند؟

 • روش‌های درمان میگرن
 • روش‌های درمان میگرن با دمنوش‌های گیاهی

۵. تعامل

هدف شما از تولید محتوا تعامل با کاربر است. فراهم کردن چنین شرایطی یکی دیگر از قواعد تیترنویسی به شمار می‌آید.

تیتر شما باید به خوبی باعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی مخاطب شود.

قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

اصطلاح‌های زبان فارسی یکی از بهترین ابزارها برای درگیر کردن حس کنجکاوی مخاطب است. اصطلاح‌ها با ارائۀ تصویر ذهنی برای موضوع محتوای شما، درک و به خاطر سپردن آن را آسان می‌کنند. برای مثال به عنوان زیر دقت کنید:

 • بازیافت محتوا؛ از محتوایتان کره بگیرید.

کنجکاوی مخاطب هدف را می‌توان با کلمات و اصطلاحات متناقض برانگیخت. تیتر شما نباید یک تیتر کسل‌کننده و کلیشه‌ای به نظر برسد.

به عنوان مثال «آرایشگران ثروتمند» به دلیل تناقض میان آرایشگر و ثروت، مخاطب را مجبور می‌کند که از خود بپرسد چگونه و چرا آرایشگران می‌توانند ثروتمند شوند.

به همین سادگی شما حس کنجکاوی را در آن‌ها زنده می‌کنید. آن‌ها برای پیدا کردن پاسخ سؤال‌های خود، راهی به غیر از مصرف کردن محتوای شما ندارند.

۶. لحن

از دیگر قواعد تیترنویسی می‌توان به لحن اشاره کرد. لحن شما باید به شکلی باشد که به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار کند. از به کار بردن کلمات ثقیل و دشوار خودداری کنید.

شما باید با کلماتی به مخاطب قول دهید که به آسانی درک شوند. کلمات قلمبه سلمبه را جای دیگری خرج کنید! بهترین تیترها، تیترهای ساده هستند.

 • راهنمای کامل رزرو هتل در ترکیه
 • چرا به محتوای مارک‌دار نیاز داریم (راهنمای کامل)
 • صفر تا صد خلق یک ایدۀ استارتاپی

افعال را دست کم نگیرید! شما می‌توانید برای جلب توجه مخاطب هدف خود از افعال امری استفاده کنید. به عنوان مثال به تیترهای زیر دقت کنید:

 • شیک بپوشید.
 • لطفا ساکت نباشید.

۷. مختصر و مفید

مختصر و مفید بودن یکی دیگر از قواعد تیترنویسی است که ظرافت این هنر را نشان می‌دهد. شما باید با استفاده از چند کلمه، نگاه مخاطب را بدزدید.

هر چه تعداد کلمه‌های تیتر شما کمتر باشد، توجه بیشتری به هر کلمه می‌شود. از آن گذشته در زمان کمتری نسبت به سایر تیترهای بلند خوانده می‌شود. از این‌رو از شانس زیادی برای گرفتن کلیک مخاطب هدف برخوردار است.

اگرچه تیترهای طولانی به شما اجازه می‌دهند تا از کلمه‌های کلیدی بیشتری استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که امروزه محتوایی شانس کسب رتبه در صفحۀ نتایج جست‌وجوی گوگل را دارد که به خواسته و نیاز مخاطب توجه می‌کند.

در حقیقت به جای تمرکز کردن روی استفاده از کلمه‌های کلیدی سعی کنید به مخاطب احترام بگذارید تا گوگل به شما احترام بگذارد.

علاوه بر این، خطر عدم نمایش کامل در صفحۀ نتایج جست‌وجو، تیترهای طولانی را تهدید می‌کند. این امر می‌تواند روی مخاطب هدف شما تاثیر منفی بگذارد.

برای درک بهتر این مسئله خود را جای مخاطبتان بگذارید. آیا شما روی لینکی که عنوان آن کامل دیده نمی‌شود کلیک می‌کنید؟ آیا چنین محتوایی برای شما نوشته شده است یا هدف اصلی آن قرار گرفتن در صفحۀ اول نتایج جست‌وجوی گوگل بوده است؟ با مختصر و مفید بودن، زیبا، حرفه‌ای و دلسوز به نظر برسید!

۸. مستحکم‌ سازی

از دیگر قواعد تیترنویسی می‌توان به مستحکم‌سازی اشاره کرد. تیتر شما باید حاوی اطلاعات اضافی برای جلب توجه مخاطب باشد.

با اضافه کردن اطلاعات اضافه به تیتر کوتاه و جذاب خود، مخاطب را بیشتر ترغیب کنید. برای مثال به عنوان همین یادداشت دقت کنید. آیا «قواعد تیترنویسی» به تنهایی می‌توانست شما را جذب کند؟

با توجه به این مسئله با اضافه کردن «۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش» آن را تقویت کرده‌ایم تا شانس بیشتری برای برنده شدن در این میدان نبرد داشته باشد.

به عنوان مثال به تیتر زیر که با کمک اطلاعات اضافه تقویت شده‌اند دقت کنید:

 • چگونگی اجرای اسکات پا؛ رایج‌ترین اشتباه‌هایی که باید بدانید

به احتمال زیاد مخاطب هدف شما چگونگی اجرای اسکات پا را پیش از این می‌داند. چیزی که او را به سمت محتوای شما هدایت می‌کند بخش دوم تیتر است. او می‌داند که از طریق استفادۀ محتوای شما با رایج‌ترین اشتباه‌هایی که نباید انجام دهد آشنا می‌شود.

۹. سئو

 

سئو یکی از مهم‌ترین قواعد تیترنویسی است که نادیده گرفتن آن می‌تواند منجر به از دست رفتن تمام تلاش‌های بازاریابی شما شود. بدون در نظر گرفتن سئو شما برای رسیدن به هیچی می‌جنگید!

تیتر شما باید حاوی کلمه‌های کلیدی و عبارت‌هایی باشد که مخاطبان هدفتان هنگام جست‌وجو از آن‌ها استفاده می‌کنند. کلمۀ کلیدی مناسب در عنوان به شما در جذب بیشترین ترافیک ارگانیک موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند.

محتوای شما بدون استفاده از کلمۀ کلیدی در عنوان و نادیده گرفتن سئو دیده نخواهد شد. فراموش نکنید که شما برای دیده شدن به موتورهای جست‌وجو نیاز دارید.

اگرچه توصیه می‌شود که از کلمۀ کلیدی در ابتدای عنوان استفاده شود اما گاهی اوقات چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. فراموش نکنید که تیتر محتوای شما باید منطقی به نظر برسد.

۱۰. ترکیب کردن قواعد تیترنویسی

در بخش‌های قبلی با یکدیگر به بررسی قواعد تیترنویسی پرداختیم. یکی از راه‌های افزایش اثربخشی تیتر، استفاده از ترکیب این قواعد است. برای مثال به عنوان زیر دقت کنید:

 • کپشن اینستاگرام؛ ۹ ترفند برای نوشتن یک کپشن فراموش‌نشدنی

همانطور که مشاهده می‌کنید در این ترتیب، علاوه بر توجه به سئو و کلمۀ کلیدی از عدد استفاده شده است. از آن گذشته با ارائۀ اطلاعات اضافه در بخش دوم مستحکم‌سازی لازم انجام شده است.

قواعد تیتر نویسی؛ ۱۰ ویژگی یک تیتر اثربخش

علاوه بر این چگونگی نوشتن یک کپشن فراموش‌نشدنی به مخاطب وعده داده شده است. از کلمه‌های دشوار در تیتر استفاده نشده و با استفاده از «فراموش‌نشدنی» حس کنجکاوی مخاطب را هدف قرار داده است.

تعداد کمی از تیترها از یک قاعدۀ واحد استفاده می‌کنند. در حقیقت برای به حداکثر رساندن تأثیرگذاری تیتر خود، قواعد تیترنویسی را با یکدیگر ترکیب می‌کنند.

سخن پایانی

برای نوشتن یک تبلیغ خوب به معجزه نیاز ندارید. در حقیقت شما با رعایت قواعد تیترنویسی که در این یادداشت با یکدیگر مرور کردیم می‌توانید یک تیتر اثربخش و جذاب بنویسید.

هیچ حد و مرزی در استفاده از این قواعد برای نوشتن تیتر وجود ندارد. راه برای خلاق بودن باز است!

علاوه بر این شما می‌توانید تیترهای محتوای رقبای خود را بررسی کنید. ببینید چه ترکیبی در صنعت شما بیش از سایر ترکیب‌ها موفق بوده است.

به خاطر داشته باشید که تیتر، اولین برخورد مخاطب با محتوای شما است. از این‌رو هر چقدر هم محتوای شما جذاب و مفید باشد بدون یک تیتر مناسب هیچ شانسی برای جلب توجه مخاطب ندارد. در حقیقت با یک تیتر نامناسب شانس دیده شدن را از محتوای خود می‌گیرید.

از آنجایی که تیتر شما در کنار تیتر سایر رقبا قرار دارد شما می‌توانید با یک تیتر مناسب، حرفه‌ای بودن خود را نسبت به آن‌ها ثابت کنید.

لازم به ذکر است تیتر شما نمایندۀ محتوایتان به حساب می آید. از این‌رو در تیتر همان چیزی را به مخاطب قول دهید که در محتوا ارائه می‌کنید. سعی نکنید مخاطب را فریب دهید!

شما می‌توانید در بخش نظرات، دو تیتر برای دو موضوع متفاوت را جهت تمرین با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید