x
x
برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

برند سازمانی در طول سال‌های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است. اغلب مدیران عامل و هیئت مدیره‌های سازمان‌ها به ارزشی که این برند می‌تواند خلق کند پی‌ برده‌اند. از این‌رو به جای برند محصول، بیشتر روی ایجاد یک برند شرکتی قدرتمند تمرکز کرده‌اند.

اغلب سازمان‌ها در ایجاد برند محصول خوب عمل کرده‌اند. در حال حاضر همه می‌دانند منظور از آیفون و ژیلت چیست. با این حال سازمان‌ها به این درک رسیده‌اند که هویت شفاف و یکپارچه می‌تواند در رقابت عصای دست آن‌ها باشد.

به عبارت دیگر برند سازمانی مانند ستارۀ قطبی عمل می‌کند و جهت و هدف سازمان را مشخص می‌کند. این برند همچنین می‌تواند تصور مشتری از محصولات را بهبود بخشد، به سازمان‌ها در جذب و حفظ کارکنان و استعدادها کمک کند و در شرایط بحران از آسیب رسیدن به اعتبار و شهرت سازمان جلوگیری کند.

برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

سؤالی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که برند شرکت مادر به چه معناست و چگونه در بازار و درون خود سازمان از آن استفاده می‌شود؟ در این یادداشت به زوایای مختلف این برند می‌پردازیم و در نهایت با ارائۀ ۶ نکته‌ سعی می‌کنیم شما را به ایجاد یک برند سازمانی قدرتمند نزدیک کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

برند سازمانی چیست؟

برند سازمانی برای توصیف یک سازمان به عنوان یک واحد کامل است. هدف از این برند ایجاد یک تصویر سازمانی منسجم از طریق همگرایی استراتژی سازمان، فعالیت‌های تجاری و سبک برند است.

به این ترتیب تغییر برند سازمانی تنها با تغییر استراتژی و فعالیت‌های سازمان امکان‌پذیر است. علاوه بر این مستلزم همبستگی بالاترین سطوح مدیریتی سازمان است.

مهم نیست که شرکت شما یک شرکت با برند واحد است یا یک شرکتی که استراتژی چند برندی را اتخاذ کرده است. برند کارفرمایی تابع برند سازمانی است.

برند سازمانی برخلاف برند محصول، تمام گروه‌های هدف و تحت نفوذ را مورد توجه قرار می‌دهد. از نظر درون‌سازمانی، برند شرکتی مجموعه‌ای از ارزش‌ها را توصیف می‌کند و وظیفۀ هدایت کارکنان و جهت دادن به آن‌ها را به عهده می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که تطبیق پیدا کردن کارکنان سازمان با ارزش‌های برند، آن‌ها را به سفیران مهمی تبدیل می‌کند که ایده‌های سازمان را به مشتریان احتمالی و موجود انتقال می‌دهند.

در شرایط بحران برند سازمانی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. مشکلات محیط زیستی، بحران‌های اقتصادی و احتمالی به طور معمول در سطح سازمان‌ها مطرح می‌شوند و بدون توجه به فعالیت اصلی شرکت، عاملی برای به دست آوردن اعتماد عمومی به شمار می‌آیند. برند شرکتی برای محصولات و خدمات ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

حال که با برند سازمانی و وظایف آن آشنا شدید اجازه دهید در بخش بعدی نگاهی به اهمیت برندسازی سازمانی بیندازیم.

اهمیت برند سازی سازمانی

برند سازمانی مانند چتری عمل می‌کند که بالای سر برندهای محصول و خدمت قرار گرفته است. این روزها مردم به سازمانی که پشت یک محصول یا خدمت است اهمیت می‌دهند. آن‌ها میان دیدگاه خود نسبت به یک سازمان و نظرشان دربارۀ محصولات یا خدمات آن تمایزی قائل نمی‌شوند.

این مسئله به میزان زیادی به علت انقلابی است که در شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال رخ داده است. در حال حاضر اغلب مردم می‌توانند دیدگاه و تجربۀ‌ خود را آزادانه و به راحتی با سایر افراد جامعه به اشتراک بگذارند.

به وجود آمدن چنین فضایی باعث شده است که سازمان‌ها به سمت شفافیت بیشتر حرکت کنند. از این‌رو برای پیروز شدن در این میدان نبرد چاره‌ای به غیر از تقویت برند سازمانی خود ندارید.

برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

اگرچه شاید از نگاه شما چنین نگاه موشکافانه‌ای می‌تواند برای سازمان مشکل‌ساز باشد اما این یک فرصت عالی برای جدا کردن راه خود از سایر رقبا است.

کسانی که دو دستی به چنین فرصتی می‌چسبند می‌توانند ویژگی‌های خود را برجسته کنند، اهداف سازمانی را تقویت کنند، شهرت و اعتبار به دست بیاورند، احساسات مثبت ایجاد کنند و در نهایت ارزش سازمان را افزایش دهند.

برند شرکتی می‌تواند مزیت‌های زیادی برای بخش‌های مختلف سازمان، مشتری و ذینفعان در بر داشته باشد. در ادامه با یکدیگر این مزیت‌ها را بررسی می‌کنیم.

مزایای برند سازمانی

ایجاد مزیت رقابتی برای بقا در بازار ضروری است. اغلب کسب‌وکارها سعی می‌کنند به روش‌های مختلفی مانند خدمات اضافه یا کاهش قیمت، شما را پشت سر بگذارند. یک برند سازمانی قدرتمند در این شرایط می‌تواند شما را نجات دهد. با این حال تمام مزایای برند سازمانی در محافظت از کسب‌وکار شما خلاصه نمی‌شود.

برای بررسی دقیق مزیت‌های برند سازمانی اجازه دهید تا از زوایای مختلف به این موضوع بپردازیم. به عبارت دیگر برند شرکتی قدرتمند چه مزیتی برای هر بخش از سازمان خواهد داشت.

توسعۀ منابع انسانی

 • همخوانی رفتار کارکنان با اهداف کسب‌وکار

شناخت کافی نسبت به کسب‌وکار باعث می‌شود که کارکنان در راستای اهداف و استراتژی‌های کسب‎وکار عمل کنند.

 • افزایش نرخ حفظ کارکنان

هنگامی که کارکنان بدانند عضویت در سازمان به چه معناست، رضایت آن‌ها از بودن در این سازمان افزایش پیدا می‌کند.

 • توانایی جذب استعدادها و بهترین‌ها

سرِ زبان‌ افتادن استعدادها و بهترین‌ها تضمین می‌کند که سازمان از سایر رقبا متمایز شود.

 • کاهش هزینه‌های استخدام

استعدادها و بهترین‌ها به دنبال جذب و فعالیت در سازمان هستند.

 • افزایش بهره‌وری

افزایش رضایت و درک هدف سازمان منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود.

عملکرد سازمان

برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

 

 • همسویی عمیق و انسجام در کل سازمان، این مسئله که کسب‌وکار چیست و به چه دلیلی متفاوت است و چگونه این تفاوت را نشان می‌دهد یک مزیت برای ذینفعان و سهامداران است.
 • کار سازنده و مشارکتی منجر به نوآوری می‌شود.
 • اعتماد ذینفعان اصلی سازمان مانند مشتریان، سهامداران، شرکا و کارکنان افزایش پیدا می‌کند.
 • تجربۀ مشتری بهبود پیدا می‌کند؛ زیرا کارکنان با شفافیت بیشتری ارتباط برقرار می‌کنند.
 • ابهام و تردید در زمان تصمیم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.
 • بازدهی برنامه‌ها و طرح‌های سازمان افزایش می‌یابد.

مزیت‌های برند سازمانی برای بازاریابی

 • صرفه به مقیاس

یک کمپین تبلیغاتی می‌تواند در خدمت چندین برند باشد؛ زیرا تمام آن‌ها زیر چتر برند سازمانی قرار دارند.

 • افزایش قدرت برند محصول

از آن‌جایی که یک برند شرکتی قدرتمند پشت برند محصول است ارزش آن بیشتر می‌شود.

 • افزایش استقبال از محصولات و خدمات جدید سازمان

استقبال از محصول یا خدمت جدید به دلیل آشنایی خریداران بالقوه با سازمان و شهرت آن افزایش پیدا می‌کند.

فروش

 • موقعیت برتر در مذاکره

برند شرکتی قوی به سازمان کمک می‌کند تا در مذاکره موقعیت و شرایط مطلوبی داشته باشد.

 • افزایش هم‌نوایی

مشتریان درک بهتری از کسب‌وکار دارند. این مسئله منجر به ایجاد روابط پایدارتر با مشتریان فعلی و فراهم کردن زمینۀ

جذب مشتریان جدید می‌شود.

ارتباط با دولت و رسانه‌ها

 • حمایت از ذینفعان دولتی

برند شرکتی قدرتمند باعث می‌شود که دولت از دیدگاه‌ها و نظرات سازمان حمایت و برای رفع مشکل‌ها و نیازها اقدام کند.

 • ایجاد دیدگاه مثبت نسبت به سازمان در رسانه‌ها

دید مثبت رسانه به سازمان در شرایط بحرانی یک نعمت است. رسانه در این شرایط به سبب شناخت قبلی چشم‌بسته از شما حمایت می‌کند.

 • حمایت از فعالیت‌های تجاری

درک ارزش سازمان شرایطی را فراهم می‌کند که دولت و رسانه از فعالیت‌های جدید تجاری او حمایت کنند.

جامعه

روشن کردن این مسئله که سازمان به چیزی اعتقاد دارد و چه نقشی در جامعه ایفا می‌کند، آگاهی از مزایای گسترده‌ای که برای جامعه خواهد داشت را افزایش خواهد داد.

با در نظر گرفتن مزایای برند سازمانی برای بخش‌های مختلفی که سازمان با آن‌ها سر و کار دارد ایجاد یک برند شرکتی قدرتمند بسیار ارزشمند است. در ادامه به ۶ نکته برای ایجاد چنین برندی می‌پردازیم.

۶ نکته برای ایجاد برند سازمانی قدرتمند

ایجاد یک برند سازمانی قدرتمند از چشم‌انداز استراتژیک و هدف سازمانی قانع‌کننده ناشی می‌شود. شما همچنین به کارکنانی نیاز دارید که باور و رفتارشان به گونه‌ای باشد که از چشم‌انداز و هدف کسب‌وکارتان پشتیبانی کنند.

برند شرکتی در طول زمان از طریق اقدامات قابل مشاهده و قابل قبول و همچنین ارتباطات مطلوب با بازار ساخته و تقویت می‌شود. در ادامه نکته‌هایی را برای ایجاد برندی قوی با شما در میان می‌گذاریم.

۱. استراتژی برند سازمانی را به استراتژی کسب‌وکارتان پیوند بزنید

مهم‌ترین کاری که باید برای ایجاد برند شرکتی اثربخش انجام دهید این است که استراتژی برند شما از استراتژی کسب‌وکارتان پشتیبانی کند. این موضوع همچنان از طرف بیشتر کسب‌وکارها نادیده گرفته می‌شود.

تنها با همراهی و همسویی لایه‌های بالایی سازمان با برند می‌توانید شانس موفقیت داشته باشید و برای بهبود عملکرد برند سازمانی خود اقدام کنید.

۲. به نحوۀ اجرا توجه کنید

برای ایجاد برند سازمانی قدرتمند شما باید شیوۀ کار خود را تغییر دهید. اغلب کسب‌وکارها در طراحی و استراتژی برند سرمایه‌گذاری می‌کنند. به عبارت دیگر آن‌ها به دنبال پاسخ دادن به دو سؤال «چه چیزی» و «چرا» هستند.

با این حال شما باید به سؤال «چگونه» یا همان نحوۀ اجرا توجه کنید. چگونه می‌توانید برند را چابک کنید؟ چگونه می‌توانید نسبت به وجود انسجام اطمینان حاصل کنید؟ آیا برندتان به خوبی تبلیغ شده و در تمام کانال‌ها حضور دارد؟

ایده داشتن برای شروع لازم است اما نحوۀ اجرای آن شما را به هدفتان نزدیک می‌کند. در صورت عدم توجه به مرحلۀ اجرا، ایدۀ شما حتی با وجود شایستگی دیده نمی‌شود و هیچ ارزشی برای سازمانتان به ارمغان نمی‌آورد.

۳. انعطاف‌پذیر و منسجم باشید

جهان پیرامون ما به سرعت در حال تغییر است. به لطف گسترش اینترنت و استقبال مردم از شبکه‌های اجتماعی، تعامل با برندها افزایش پیدا کرده است. با این حال همه چیز در برند خلاصه نمی‌شود. در حقیقت آن‌ها علاوه بر تعامل با برندها با کارکنان و سایر ذینفعان ارتباط برقرار می‌کنند.

دل بستن به روش‌های قدیمی دیگر در عصر کنونی نمی‌تواند به سازمان شما کمک کند. شما نباید روند تعامل مشتریان با برند و همچنین کارکنانتان را کند کنید.

بنابراین مدیریت برند باید پویاتر باشد. از این‌رو به جای پافشاری بر روش‌های قدیمی مانند کنترل و مراقبت از هویت برند خود سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید و سازمان را به انسجام و اتحاد بیشتر تشویق کنید.

۴. همکاری و ارتباطات در سازمان را بهبود ببخشید

وقتی پای برند سازمانی در میان باشد همکاری و ارتباطات خوب ضروری است. اغلب دیده می‌شود که شکافی میان فعالیت‌های بازاریابی و برند به وجود آمده است. به عبارت دیگر این دو عنصر مهم سازمان همیشه از یکدیگر حمایت نمی‌کنند.

این شکاف نشان می‌دهد که بخش‌های مختلف سازمان که در شکل گرفتن برند نقش دارند به سختی با یکدیگر همکاری می‌کنند. این مسئله نیاز به بهبود دارد.

ارتباطات در سازمان را تقویت کنید و مطمئن شوید که تمام بخش‌های درگیر با یکدیگر همکاری می‌کنند.

۵. مسئولیت‌ها را مشخص کنید

این بسیار مهم است که شما نقش کارکنان را مشخص کنید. در اغلب سازمان‌ها مسئولیت برند به عهدۀ مدیر ارتباطات است. وقتی صحبت از استراتژی و طراحی در میان باشد سازمان‌ها از آژانس‌های تبلیغاتی کمک می‌گیرند.

با این حال برای پیاده‌سازی و ایجاد برند سازمانی چه باید کرد؟ در این شرایط شما به یک مدیر برند خبره نیاز دارید.

برند سازمانی؛ 6 توصیه برای ایجاد برندی قدرتمند

علاوه بر این سعی کنید در تمام سطوح مشخص کنید که چه کسی چه مسئولیتی دارد. به خاطر داشته باشید که زمانی می‌توانید موفق باشید که از تخصص صحیح در جای مناسب استفاده کنید.

۶. عملکرد برند خود را ارزیابی کنید

اگر عملکرد خود را ارزیابی نکنید چگونه می‌توانید مطمئن شوید که در انتهای مسیر در آن نقطه‌ای خواهید ایستاد که ابتدا مشخص کرده‌اید؟ اگر می‌خواهید برند سازمانی خود را به خوبی سر و سامان دهید باید به تجزیه و تحلیل آن بپردازید.

شما باید بدانید کانال‌های مختلف چگونه عمل می‌کنند و چه چیزی عملکرد برند شرکتی و در نهایت عملکرد کل سازمان را بهبود می‌بخشد.

این ارزیابی به شما کمک می‌کند تا برند شرکتی خود را بهینه کنید و ارزش برندتان را به ذینفعان سازمان مانند مشتریان فعلی نشان دهید.

سخن آخر

اگرچه در گذشته تمام تلاش‌ها صرف ساختن یک برند محصول شگفت‌انگیز می‌شد اما در حال حاضر اغلب مدیران عامل به این درک رسیده‌اند که به یک چتر بزرگ به نام برند سازمانی نیاز دارند.

برند سازمانی می‌تواند جهت حرکت هر سازمانی را مشخص کند و او را سلامت به آخر مسیر برساند. با توجه به مزیت‌های برند شرکتی برای تمام بخش‌های درگیر سازمان نادیده گرفتن آن منطقی به نظر نمی‌رسد.

اگرچه ممکن است گاهی اوقات برند سازمانی در زمان کوتاهی ایجاد شود اما به طور معمول این مسئله زمان‌بر است. صبور باشید!

ایجاد و حفظ برند سازمانی امری ضروری است که مستلزم تعهد، اشتیاق و سخت‌کوشی است. یک برند قدرتمند برای شما یک سازمان واحد با روابط قوی‌تر به ارمغان می‌آورد. این می‌تواند یک مزیت رقابتی عالی برای کسب‌وکار شما باشد.

آیا تا به حال برای ایجاد برند سازمانی خود اقدام کرده‌اید؟ در بخش نظرات برای ما از مسیری که کسب‌وکارتان طی کرده‌ است بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید