x
x
نقش روابط عمومی در بازاریابی؛ 6 روش برای به حداکثر رساندن بازدهی

نقش روابط عمومی در بازاریابی؛ 6 روش برای به حداکثر رساندن بازدهی

نقش روابط عمومی در بازاریابی؛ 6 روش برای به حداکثر رساندن بازدهی

متأسفانه بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها به نقش روابط عمومی در بازاریابی توجه نمی‌کنند. اغلب آن‌ها پس از راه‌اندازی کسب‌وکار خود دیگر قید ارتباط با عموم مردم را می‌زنند.

با این حال آمارها و شواهد نشان می‌دهند که روابط عمومی، نقش پررنگی در تحقق اهداف کسب‌وکار دارد. در حقیقت شما برای رسیدن به انتهای مسیر باید روابط عمومی را در استراتژی‌های بازاریابی خود جا دهید.

شهرت و اعتبار کسب‌وکارها به استراتژی‌های روابط عمومی آن‌ها گره خورده است. در حقیقت شما از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف از جمله وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و سایر موارد نظرات و رفتارهای مخاطبان و همچنین اعضای تیم خود را شکل می‌دهید.

در این یادداشت ابتدا با یکدیگر نگاهی به تعریف روابط عمومی می‌اندازیم، سپس به بررسی نقش آن در بازاریابی و همچنین ۶ روش برای بهره بردن از روابط عمومی در بازاریابی می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

منظور از روابط عمومی چیست؟

نقش روابط عمومی در بازاریابی؛ 6 روش برای به حداکثر رساندن بازدهی

برای درک نقش روابط عمومی در بازاریابی ابتدا باید به درک درستی از معنای آن برسید. روابط عمومی به طور کلی پل ارتباطی کسب‌وکار شما با مردم است.

شما از طریق این پل ارتباطی نه تنها ویژگی‌های محصول و دلایل برتری آن را با ما مخاطب خود در میان می‌گذارید، بلکه یک چهرۀ خوب از کسب‌وکارتان در ذهن عامۀ مردم به جا می‌گذارید.

روابط عمومی به طور کلی به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و استراتژی‌های مربوط به مدیریت نحوۀ انتشارات اطلاعات دربارۀ یک سازمان گفته می‌شود.

هدف اصلی از ارائۀ اطلاعاتی مانند اخبار کسب‌وکار یا رویدادهای مهم آن به دست آوردن اعتبار و به حداقل رساندن پیامدهای ناشی از خطاها و اشتباه‌ها است.

برای ارتباط با عموم مردم می‌توان از بیانیه‌های مطبوعاتی، کنفرانس‌های خبری، مصاحبه‌ با روزنامه‌ها یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد. هر تلاشی برای نشان دادن ویژگی‌های کسب‌وکار و اعضای آن به دیگران نوعی روابط عمومی در نظر گرفته می‌شود.

سؤالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که روابط عمومی در بازاریابی چه نقشی ایفا می‌کند؟ در بخش بعدی سعی می‌کنیم یک پاسخ کامل برای این سؤال ارائه کنیم.

نقش روابط عمومی در بازاریابی

برای رساندن پیام تأثیرگذار به دست افراد مورد نظرتان از کانال مناسب، به روابط عمومی نیاز دارید. شهرت و اعتبار شما به چگونگی حضورتان در انظار عمومی بستگی دارد.

هر کسب‌وکاری در طول عمر خود با موانع بسیار زیادی برخورد می‌کند. با در نظر گرفتن روابط عمومی در بازاریابی می‌توان از هر بحرانی به سلامت عبور کرد.

به طور کلی شما برای تقویت پیام برند خود، بازاریابی محتوا، بهبود سئو، افزایش اعتبار و ایجاد آگاهی به روابط عمومی نیاز دارید. با توجه به اهمیت و ضرورت گنجاندن روابط عمومی در استراتژی‌های بازاریابی اجازه دهید که با جزئیات بیشتری به این موارد بپردازیم.

۱. تقویت پیام برند

نقش روابط عمومی در بازاریابی؛ 6 روش برای به حداکثر رساندن بازدهی

پس از ایجاد کمپین و مشخص کردن پیام خود، رساندن آن به دست مخاطب هدفتان به استراتژی روابط عمومی شما بستگی دارد. شما باید با پوشش رسانه‌ای قدرتمند از انتقال مؤثر پیامتان مطمئن شوید.

با رسانه‌های فعال در حوزۀ خود تماس بگیرید. قبل از برقراری تماس به بررسی آن‌ها بپردازید تا مطمئن شوید که پیش از این مطالب جذابی دربارۀ موضوع‌های مشابه منتشر کرده‌اند.

یکی از اهداف شما از روابط عمومی در بازاریابی کسب اعتبار و شهرت خوب است. به همین دلیل از ارسال انبوه ایمیل یکسان برای لیستی از روزنامه‌نگاران پرهیز کنید تا به اعتبارتان صدمه وارد نشود.

۲. بازاریابی محتوا

روابط عمومی به شما کمک می‌کند تا روابط خوبی با متخصصان و منتقدان حوزۀ خود، خبرنگاران و بلاگرها ایجاد کنید. چنین روابطی می‌توانند به شما در داستان‌سرایی کمک کنند.

شما همچنین می‌توانید از این روابط برای توزیع محتواهای خود بهره ببرید. این رابطه‌ها می‌توانند زمینۀ وایرال شدن محتواهای شما را فراهم کنند.

۳. بهبود سئو

این روزها اغلب کسب‌وکارها برای کسب رتبه در صفحه نتایج موتورهای جست‌وجو تلاش می‌کنند. بک لینک یکی از عوامل مهم سئو به حساب می‌آید که برای کسب آن روش‌های متفاوتی وجود دارد.

همانطور که می‌دانید در نظر گرفتن روابط عمومی در بازاریابی به پوشش رسانه‌ای منجر می‌شود. پوشش رسانه‌ای به معنای ارجاع سایر وب‌سایت‌ها به وب‌سایت کسب‌وکار شماست. از این‌رو می‌توان گفت در نظر گرفتن روابط عمومی به کسب بک لینک باکیفیت و ارزشمند ختم می‌شود.

۴. افزایش اعتبار

ارائۀ اطلاعات و اخبار، نقش مهمی در هدایت افکار عمومی دارند. به همین دلیل برای افزایش اعتبار کسب‌وکارتان باید به دنبال گنجاندن استراتژی‌های روابط عمومی در بازاریابی خود باشید.

اقدامات شفاف و رفتار مناسب به مرور زمان می‌تواند برای کسب‌وکارتان اعتبار و ارزش به ارمغان بیاورد. به خاطر داشته باشید که عدم ارائۀ اطلاعات در زمان و مکان مناسب اعتماد مردم را خدشه‌دار می‌‌کند.

از آن گذشته حضور برند شما در رسانه‌های معتبر باعث می‌شود که مخاطب به چشم یک برند معتبر و قابل اعتماد به شما نگاه کند.

۵. ایجاد آگاهی

همانطور که مشاهده کردید با گنجاندن روابط عمومی در استراتژی‌های بازاریابی می‌توان زمین بازی را دگرگون کرد. با اطلاع‌رسانی شفاف و صحیح علاوه بر افزایش اعتبار کسب‌وکار می‌توان نتایج شگفت‌انگیز دیگری رقم زد.

برای مثال ممکن است برخی از سرمایه‌گذارها پس از انتشار اخبار کسب‌وکارتان در یکی از خبرگزاری‌های معتبر با شما تماس بگیرند.

توزیع سریع اطلاعات و ایجاد آگاهی در بین مخاطبان هدف، سرمایه‌گذاران و توزیع‌کنندگان یکی از کارکردهای اصلی روابط عمومی در بازاریابی است.

حال که به اهمیت و ضرورت روابط عمومی در بازاریابی پی برده‌اید، وقت آن است که به بررسی چگونگی بهره بردن از روابط عمومی بپردازیم.

روش‌ های افزایش بازدهی استراتژی بازاریابی با کمک روابط عمومی

متأسفانه به دلیل عدم درک نقش روابط عمومی در بازاریابی تنها ۱۹ درصد از کسب‌وکارها آن را در استراتژی‌های بازاریابی خود در نظر می‌گیرند.

شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و پای روابط عمومی را در استراتژی‌های بازاریابی باز کنید. در این بخش ۶ روش را با شما در میان می‌گذاریم تا با کمک آن‌ها بازدهی بازاریابی خود را با روابط عمومی افزایش دهید.

۱. تعیین اهداف بلندمدت   

نقش روابط عمومی در بازاریابی؛ 6 روش برای به حداکثر رساندن بازدهی

برای بهره‌ بردن از مزایای روابط عمومی در بازاریابی سعی کنید به اهداف بلندمدت بیندیشید. به همین دلیل سعی کنید مدام با رسانه‌ها همکاری کنید، اطلاعات و اخبار را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید و از سایر کانال‌های ارتباطی برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدفتان بهره ببرید.

بی‌شک تنها پس از انتشار یک خبر در یک رسانۀ معتبر معجزه‌ای رخ نخواهد داد. برای افزایش بازدهی خود به استراتژی‌های روابط عمومی خود زمان دهید.

تعیین اهداف بلندمدت به معنای اطلاع‌رسانی مداوم است. قدم برداشتن در مسیر منتهی به این اهداف باعث افزایش اعتبار، ایجاد و افزایش آگاهی از برند و همچنین به حداکثر رسیدن بازدهی محتواهای شما می‌شود.

۲. شناسایی بازیکنان مهم زمین بازی

اگر می‌خواهید از روابط عمومی در بازاریابی بیشترین نفع را ببرید باید بازیکنان تأثیرگذار و اصلی زمین بازی را بشناسید. به عنوان مثال کدام روزنامه‌نگار می‌تواند باعث وایرال شدن محتوای شما شود؟ آیا حضور برند شما در هر رسانه‌ای می‌تواند مؤثر باشد؟

از آنجایی که همکاری با هر فرد و رسانه‌ای می‌تواند یک نتیجۀ متفاوت را رقم بزند، با همکاری با بهترین افراد و سازمان‌ها موفقیت کسب‌وکارتان را تضمین کنید.

لیستی از مجله‌ها و نشریات معتبر حوزۀ خود، روزنامه‌نگاران شناخته‌شده، وب‌سایت‌های پربازدید و خوش‌نام و همچنین رویدادهای مهم تهیه کنید.

تهیۀ چنین لیستی به شما کمک می‌کند تا وقت و سرمایۀ خود را تلف نکنید. با کمک این لیست شما به افراد و سازمان‌هایی نزدیک می‌شوید که موفقیتتان را تضمین می‌کنند.

۳. ارسال درخواست‌های شخصی‌سازی‌شده

برای بهره بردن از روابط عمومی از ارسال انبوه پیام‌های یکسان برای رسانه‌ها و سایر افراد خودداری کنید. درخواست شما باید متناسب با یک روزنامه‌نگار یا رسانۀ خاص باشد.

از نام فرد یا رسانه در متن درخواست خود استفاده کنید. پیش از ارسال درخواست خود به بررسی فرد یا وب‌سایت خبری موردنظرتان بپردازید تا نیاز و علایق آن‌ها را شناسایی کنید.

سعی کنید درخواستی کوتاه حاوی نکات مهم و کلیدی ارسال کنید. از زیاده‌گویی بپرهیزید!

۴. ایجاد رابطه با روزنامه‌نگاران و متخصصان

ایجاد رابطه با روزنامه‌نگاران و متخصصان فعال در حوزۀ کسب‌وکار یکی دیگر از راه‌های بهره بردن از روابط عمومی در بازاریابی به حساب می‌آید.

هدف از گنجاندن روابط عمومی در بازاریابی، تقویت پیوندهای میان کسب‌وکارها، مشتریان و رسانه است. به عبارت دیگر شما تلاش می‌کنید تا بین خود و عامۀ مردم یک رابطۀ سودمند ایجاد کنید.

به همین دلیل شما باید به دنبال ایجاد یک ارتباط مستمر با کارشناسان و خبرنگاران حوزۀ خود باشید. چنین رابطه‌هایی شما را از تلاش برای قانع کردن رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران بی‌نیاز می‌کند.

محتواهای خود را منظم در اختیار روزنامه‌نگاران یا رسانه‌ها بگذارید. اجازه دهید آن‌ها تصمیم بگیرند چه محتوایی را منتشر کنند. برای شکل گرفتن رابطه صبور باشید!

۵. توزیع محتوا

روابط عمومی در بازاریابی تنها در تولید محتوا و پوشش‌ رسانه‌ای رویدادها خلاصه نمی‌شود. در حقیقت شما نباید تنها به انتشار اخبار و اطلاعات در وب‌سایت‌های خبری و رسانه‌های تصویری و صوتی بسنده کنید. از تمام کانال‌های ارتباطی خود برای توزیع حضور خود در رسانه‌ها استفاده کنید:

  • خبر منتشرشده را در وب‌سایت خود قرار دهید.
  • در بلاگ خود محتوایی دربارۀ حضور خود در رسانه‌ منتشر کنید.
  • از طریق ایمیل به مشترکین خبرنامۀ خود اطلاع دهید.
  • در شبکه‌های اجتماعی این موضوع را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید.
  • از کارکنان خود بخواهید تا در شبکه‌های اجتماعی دربارۀ این خبر صحبت کنند.
  • در کمپین‌های تبلیغاتی خود به این موضوع اشاره کنید.

۶. تولید محتوای درجه یک در زمان مناسب

برای اطلاع‌رسانی به‌موقع، روزهای مهم تقویم را جدی بگیرید. از ابزارهای مختلف مانند تقویم گوگل برای برنامه‌ریزی و زمان‌بندی محتواهای خود استفاده کنید.

شما باید تاریخ‌های مهم مانند تعطیلات نوروز، شب یلدا، روزهای مرتبط با حوزۀ فعالیتتان، روز خبرنگار، روز عرضۀ محصول یا ارائۀ خدمت جدید و سایر موارد را در تقویم خود مشخص کنید.

مشخص کردن روزها در تقویم به شما اجازه می‌دهد که برای آن روز و ارائۀ محتوای درجه یک آماده باشید. به عنوان مثال صاحب یک فروشگاه آنلاین محصولات کشاورزی می‌تواند در روز ملی کشاورزی بیانیه‌ای را در اختیار رسانه‌ها بگذارد.

سخن آخر

نادیده گرفتن روابط عمومی در بازاریابی به معنای قطع پل ارتباطی با مردم است. از دست دادن ارتباط با مشتریان احتمالی و فعلی باعث می‌شود که آن‌ها به ارودگاه رقیب کوچ کنند.

از روابط عمومی برای انتقال مؤثر پیام خود استفاده کنید. از آن برای توزیع سریع محتواهای خود و همچنین لینک‌سازی بهره ببرید. اعتبار و شهرت شما به چگونگی اجرای استراتژی‌های روابط عمومی بستگی دارد.

اطلاع‌رسانی شفاف در زمان و مکان مناسب می‌تواند اعتبارتان را افزایش دهد. علاوه بر این، در نظر گرفتن روابط عمومی در بازاریابی به افزایش آگاهی از برند منجر می‌شود.

می‌توان گفت امروزه موفقیت استراتژی بازاریابی به روابط عمومی گره خورده است. شما می‌توانید با کمک روش‌های مختلف مانند ایجاد رابطه با متخصصان حوزۀ خود بازدهی استراتژی‌‌ بازاریابی خود را افزایش دهید.

به نظر شما چگونه می‌توان از روابط عمومی در بازاریابی بهره برد؟ تجربه‌های خودتان را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید