x
x
بازاریابی ویروسی؛ نحوۀ خلق یک کمپین مؤثر

بازاریابی ویروسی؛ نحوه خلق یک کمپین مؤثر

بازاریابی ویروسی؛ نحوه خلق یک کمپین مؤثر

بازاریابی ویروسی (Viral marketing) یکی از قدرتمندترین استراتژی‌های بازاریابی است. صاحبان کسب‌وکارها با کمک این استراتژی اطلاعات محصول یا خدمت را در کمترین زمان ممکن به دست مخاطبان هدف خود می‌رسانند.

پیاده‌سازی موفق استراتژی بازاریابی ویروسی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا نرخ مشاهده، نرخ تعامل و همچنین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را در یک بازه زمانی بسیار کوتاه افزایش دهند.

این نوع بازاریابی به شما اجازه می‌دهد تا توجه مخاطبان را بیش از پیش جلب کنید. به همین دلیل آشنایی با این استراتژی و چگونگی اجرای صحیح آن ضروری و حیاتی است.

در این یادداشت ابتدا به این سؤال پاسخ می‌دهیم که منظور از بازاریابی ویروسی چیست. سپس به بررسی مزایا و چگونگی خلق یک کمپین موفق در۶ گام می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

منظور از بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی یک استراتژی بازاریابی است که در آن محصول یا خدمت توسط مخاطب تبلیغ می‌شود. شما در این استراتژی، محتوایی جذاب و گیرا به دست مشتری می‌رسانید و او با سایر افراد به اشتراک می‌گذارد. سپس با شکل‌گیری زنجیره‌ای از معرف‌های مختلف، محتوای شما مانند یک ویروس در شبکۀ اجتماعی پخش می‌شود.

بازاریابی ویروسی؛ نحوۀ خلق یک کمپین مؤثر

بازاریابی ویروسی روشی عالی برای تبلیغ و ترویج محصول یا خدمت در شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌آید. هدف از این نوع بازاریابی تعامل و دیده شدن بیشتر اطلاعات محصول یا خدمت است.

موفقیت یک استراتژی بازاریابی ویروسی به تعداد دفعاتی که مخاطبان هدف ویدئوها یا پست‌های تبلیغاتی را با سایر افراد به اشتراک می‌گذارند بستگی دارد. بدیهی است که هر چقدر محتوای شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود احتمال موفقیت کمپینتان بیشر خواهد شد.

از این‌رو برای کسب موفقیت در بازاریابی ویروسی شما به محتوایی نیاز دارید که مخاطب را به فشردن دکمۀ اشتراک‌گذاری ترغیب کند.

برخلاف باور عموم، محتوا با چاشنی طنز تنها محتوایی نیست که شانس ویروسی شدن دارد. اگر محتوای آموزشی شما ارزشمند باشد می‌تواند میان تعداد زیادی از مخاطبان دست به دست شود. در حقیقت شما زمانی می‌توانید به اهدافتان دست پیدا کنید که ابتدا نیاز مخاطب را به خوبی درک کنید و سپس محتوایی ارائه کنید که برای آن‌ها جذاب و ارزشمند باشد.

فراموش نکنید که انتقال پیام و محتوای شما در بازاریابی ویروسی به عهدۀ مشتری است. عدم توجه به خواسته و نیاز او شکست کمپین را به دنبال دارد.

سؤالی که ممکن است مطرح شود این است که چرا به بازاریابی ویروسی نیاز داریم؟ در بخش بعدی سعی می‌کنیم با بررسی مزیت‌های این نوع بازاریابی به این سؤال پاسخ دهیم.

مزیت‌ های بازاریابی ویروسی

میلیون‌ها نفر روزانه محتواهای مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. به همین دلیل جلب توجه مخاطب هدف در این پلتفرم‌ها هر روز سخت‌تر می‌شود. بازاریابی ویروسی روشی قدرتمند است که بتوانید از این میدان سخت سربلند بیرون بیایید.

این نوع بازاریابی افزایش تصاعدی نرخ مشاهده، تعداد فالوورها، آگاهی از برند و همچنین نرخ بازگشت سرمایه را به دنبال دارد. علاوه بر این، این استراتژی اثربخش به شما کمک می‌کند تا توجه سرمایه‌گذاران و سایر کسب‌وکارها را جلب کنید. از این‌رو با اجرای صحیح بازاریابی ویروسی فرصت‌های بیشتری برای همکاری به وجود می‌آید.

بخش عمده‌ای از کار در کمپین‌های ویروسی به عهدۀ مخاطب است. به همین دلیل این تکنیک بازاریابی نسبت به سایر استراتژی‌ها به مراتب ارزان‌تر تمام می‌شود.

بازاریابی ویروسی؛ نحوۀ خلق یک کمپین مؤثر

بازاریابی ویروسی دریچه‌های جدیدی را برای رشد کسب‌وکارتان می‌گشاید. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا زمین فروش خود را گسترش دهید. از طرف دیگر وقتی تعداد زیادی از افراد دربارۀ برند شما صحبت می‌کنند اعتبار و شهرت کسب‌وکارتان افزایش پیدا می‌کند.

آیا تنها خوش‌شانسی کسب‌وکارها باعث ویروسی شدن محتوای آن‌ها می‌شود؟ بی‌شک خیر. اجازه دهید در بخش بعدی با بررسی مراحل ایجاد یک کمپین اثربخش به شما نشان دهیم که کسب موفقیت در این نوع بازاریابی بیش از شانس به برنامه‌ریزی و اجرای صحیح گره خورده است.

چگونگی خلق یک کمپین موفق بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و درک عمیق نیازها و علایق مشتری است. به خاطر داشته باشید که لازمۀ موفقیت کمپین شما تولید محتوایی است که مخاطب دوست دارد. شما همچنین باید به درستی محتوای خود را توزیع کنید تا شرایط ویروسی شدن آن را فراهم کنید.

برای خلق یک کمپین قدرتمند و نتیجه‌بخش ۶ مرحلۀ زیر را دنبال کنید:

۱. شناخت مخاطب هدف

شناختن مخاطب اولین گامی است که باید برای خلق یک کمپین بازاریابی ویروسی بردارید. شما باید بدانید او از چه نوع محتوایی استقبال می‌کند و آن را ارزشمند می‌داند. به طور کلی باید بدانید چه چیزی او را به سمت دکمۀ اشتراک‌گذاری می‌کشاند.

شما می‌توانید از تست A/B برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیازتان به این هدف دست پیدا کنید. تجزیه و تحلیل ویژگی‌های جمعیت‌شناختی بازار هدف و همچنین رفتار او در گذشته هم راهی عالی برای درک بهتر مخاطب است.

معیارهایی مانند تعداد لایک‌ها، نرخ مشاهده، تعداد کامنت‌ها، ترافیک کلمه‌های کلیدی و نرخ کلیک می‌تواند به شما کمک کنند تا متوجه شوید مخاطب شما از چه محتوایی لذت می‌برد.

شما همچنین باید بدانید مخاطب شما در کدام پلتفرم ساکن است تا نرخ تعامل را به حداکثر برسانید. درک و شناخت مخاطب به شما کمک می‌کند تا کمپین خود را مطابق با نیاز مشتری هدفتان تنظیم کنید. وقتی شما مشتری خود را بشناسید دیگر می‌دانید که مخاطب از محتوای شما استقبال خواهد کرد یا خیر!

به خاطر داشته باشید که موفقیت کمپین‌های بازاریابی ویروسی بیش از هر چیزی به تولید محتوای منحصر به فرد و توزیع آن در زمان و مکان مناسب وابسته است. از این‌رو شما باید سعی کنید مخاطب هدف خود را بشناسید.

۲. تحلیل رقابتی

بازاریابی ویروسی؛ نحوۀ خلق یک کمپین مؤثر

کمپین بازاریابی ویروسی باید منحصر به فرد باشد. در حقیقت شما نمی‌توانید از نمونه‌های قبلی الهام بگیرید یا آن را تکرار کنید. آیا یک ویروس می‌تواند دو بار به یک اندازه سیستم ایمنی بدن را آزار دهد؟ در حقیقت تکراری بودن کمپین باعث کاهش اثربخشی آن می‌شود.

تحلیل رقابتی سایر کمپین‌ها به شما کمک می‌کند تا بهتر تصمیم بگیرید. در حقیقت شما با کمک ارزیابی سایر کمپین‌ها خواهید فهمید که چه دیدگاه منحصربه‌فردی می‌تواند نتایج بهتری را برایتان رقم بزند. از این‌رو در گام دوم به تحلیل رقابتی سایر کمپین‌ها بپردازید.

۳. تعیین هدف برای کمپین بازاریابی ویروسی

تعیین هدف یکی از مراحل مهم ایجاد کمپین موفق بازاریابی ویروسی به حساب می‌آید. شما با توجه به هدف می‌دانید باید چه مسیری را انتخاب کنید، چه کاری برای رسیدن به انتهای مسیر انجام دهید و پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

داشتن هدف به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت کمپین خود را شناسایی کنید. در نتیجه با رفع خطاها مسیر رسیدن به هدفتان را کوتاه‌تر می‌کنید.

بازاریابی ویروسی به طور معمول با هدف ایجاد شور و هیجان دربارۀ محصول‌ یا خدمت به کار برده می‌شود. برخی از شرکت‌ها ممکن است از کمپین‌های خود برای افزایش نرخ مشاهده و جذب تعداد بیشتری از مشتریان استفاده کنند. گاهی اوقات کمپین‌ها قبل از معرفی محصول یا خدمت جدید خود از این استراتژی برای مشتاق کردن مشتری بهره می‌برند.

سعی کنید یک هدف واقع‌بینانه و قابل اندازه‌گیری برای کمپین خود تعریف کنید. نتایج مرحلۀ دوم می‌توانند به شما در نزدیک شدن به این هدف کمک کنند.

۴. تولید محتوایی که به اشتراک گذاشته شود

شما در بازاریابی ویروسی به محتوایی نیاز دارید که مخاطب پس از مشاهدۀ آن دکمۀ اشتراک‌گذاری را لمس کند. در حقیقت او تا زمانی که محتوا را با سایر دوستان و اعضای خانوادۀ خود به اشتراک نگذارد نباید آرام بگیرد.

همانطور که اشاره شد شما باید بدانید از کدام پلتفرم برای هدف قرار دادن مخاطبانتان استفاده کنید. شما همچنین باید به بررسی این موضوع بپردازید که چه نوع محتوایی در این پلتفرم بهترین نتیجه را برایتان رقم می‌زند.

به عنوان مثال محتوای متنی به طور معمول برای انتشار در کانال‌هایی مانند بلاگ و ایمیل مناسب است. با این حال کمپین‌های مبتنی بر محتوای بصری بهترین نتایج را در اینستاگرام، پینترست و یوتیوب رقم می‌زند.

در این مرحله تا می‌توانید اطلاعات مفید دربارۀ شبکه‌های اجتماعی مختلف و کاربران فعال آن‌ها کسب کنید. برای شروع می‌توانید به بررسی محتواهای منتشرشده در پلتفرم‌های مختلف و چگونگی برخورد مخاطبان با آن‌ها بپردازید. ببینید مخاطب از چه چیزی بیشتر استقبال می‌کند.

برای کمپین خود یک KPI مشخص تعریف کنید تا بتوانید پیشرفت کمپین و اثربخشی آن را ارزیابی کنید. کمپینتان را به حال خودش رها نکنید!

۵. دنبال کردن ترندها و هشتگ‌ها

دنبال کردن ترندها یا همان موج‌سواری به شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به ایجاد سر و صدا محتوایتان را در معرض دید مخاطب قرار دهید. به همین دلیل به بررسی ترندهای محبوب و ویروسی شبکه‌های اجتماعی بپردازید. ببینید چگونه می‌توانید سوار این موج خروشان شوید.

شما همچنین می‌توانید هشتگ‌‌های محبوب را شناسایی کنید. درک این موضوع که چرا کاربر به یک هشتگ علاقه‌مند است به شما اجازه می‌دهد تا ویدئو و پیامی جذاب برای ویروسی شدن ایجاد کنید. هشتگ‌ها همچنین به شما کمک می‌کنند تا به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید و پایگاه مشتری خود را تقویت کنید.

راه‌های متعددی برای استفاده از ترندها و هشتگ‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. هدف از دنبال کردن ترندها و هشتگ‌های محبوب، ایجاد فضای گفت‌وگو و افزایش تعامل کاربران است.

از هر فرصتی برای افتادن سر زبان‌ها بهره ببرید. به عنوان مثال شما می‌توانید از هشتگ‌ها برای پرسیدن سؤال از مخاطبان خود استفاده کنید.

چالش‌ها از دیگر روش‌های متداول و محبوب برای ایجاد موج در شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آیند. اغلب کاربران به شرکت در چالش‌ها علاقه دارند. آن‌ها برای عقب نماندن از سایر کاربران عکسی مرتبط با چالش را همراه با هشتگ آن با سایر دوستان خود به اشتراک می‌گذارند.

۶. برآورده کردن انتظارات مخاطبان هدف

یک کمپین موفق بازاریابی ویروسی باید بتواند انتظار مصرف‌کننده را برآورده کند. در حقیقت محصول یا کیفیت شما باید همان چیزی باشد که در کمپین خود وعده می‌دهید.

اگر نتوانید به قول خود عمل کنید، به اعتبار و شهرتتان و همچنین اعتماد مشتری آسیب وارد می‌کنید. از این‌رو سعی نکنید توجه مشتری را با وعده‌های پوچ جلب کنید.

وعده‌های دهان پر کن می‌توانند نرخ مشاهدۀ شما را افزایش دهند. با این حال بی‌شک نه تنها فروش شما افزایش پیدا نمی‌کند بلکه مشتریان خود را در درازمدت از دست می‌دهید. فراموش نکنید که مشتری زمانی از برندتان حمایت می‌کند که به شما و حرف‌هایتان اعتماد داشته باشد.

سخن آخر

هر کسب‌وکاری می‌تواند از بازاریابی ویروسی به عنوان ابزاری قدرتمند بهره ببرد. شما می‌توانید از این استراتژی برای دستیابی به اهداف مختلف مانند افزایش آگاهی از برند، افزایش نرخ تعامل و افزایش فروش بهره ببرید.

ارزان بودن هزینه‌های این نوع بازاریابی، یک فرصت عالی برای کسب‌وکارهای کوچک است. آن‌ها می‌توانند با کمک این استراتژی پایگاه مشتری خود را تقویت کنند.

بازاریابی ویروسی؛ نحوۀ خلق یک کمپین مؤثر

برای خلق یک کمپین موفق ابتدا باید مشتری خود را بشناسید تا بتوانید محتوایی مناسب ارائه کنید. برای ایجاد یک کمپین منحصر به فرد، سایر کمپین‌ها را نیز تجزیه و تحلیل کنید. با تعیین هدف واقع‌بینانه در مسیر درست گام بردارید.

به خاطر داشته باشید که شما باید بدانید چه نوع محتوایی برای کدام شبکۀ‌ اجتماعی مناسب است. از این‌رو می‌توانید محتوایی ارائه کنید که مخاطب آن را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارد. علاوه بر این تا می‌توانید از وعده‌های توخالی و دروغین دوری کنید.

آیا تا به حال از استراتژی بازاریابی ویروسی بهره برده‌اید؟ تجربۀ خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید