x
x
گوریلا مارکتینگ چیست؛ بررسی کامل ویژگی‌ها، مزیت‌ها و انواع بازاریابی چریکی

گوریلا مارکتینگ چیست؛ بررسی کامل ویژگی‌ها، مزیت‌ها و انواع بازاریابی چریکی

گوریلا مارکتینگ یا همان بازاریابی چریکی یکی از انواع بازاریابی است که از تاکتیک‌های نامتعارف برای تبلیغ یک محصول یا برند استفاده می‌کند.

شاید شنیدن کلمۀ «چریک» تصاویری از جنگ و درگیری در ذهن شما تداعی کند. با این حال این نوع بازاریابی هیچ ارتباطی با رزم و جنگ ندارد. شما می‌توانید کمپین‌های بازاریابی چریکی را به صورت آنلاین، آفلاین یا ترکیبی از هر دو اجرا کنید.

گوریلا مارکتینگ راهی برای افزایش آگاهی از برند با کمک روش‌های غیرمتعارف به منظور شگفت‌زده کردن تعداد زیادی از مخاطبان است.

این اصطلاح در اوایل دهۀ ۱۹۸۰ توسط جی کنراد لوینسون ابداع شد. اگرچه دنیای بازاریابی از آن زمان تا امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است اما این نوع بازاریابی همچنان می‌تواند به شما برای تحقق رویاهایتان کمک کند.

در این یادداشت قرار است با یکدیگر به بررسی سیر تا پیاز گوریلا مارکتینگ از تعریف تا انواع آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

گوریلا مارکتینگ چیست؛ بررسی کامل ویژگی‌ها، مزیت‌ها و انواع بازاریابی چریکی

گوریلا مارکتینگ چیست؟

گوریلا مارکتینگ یک نوع بازاریابی و  تکنیک تبلیغاتی است که هدف آن برجسته کردن محصولات یا خدمات به روشی غیرمعمول با بودجۀ کم است. آیا از دیدن  کلمۀ «چریک» کنار کلمۀ «بازاریابی» تعجب کرد‌ه‌اید؟ این عکس‌العمل طبیعی شما، همان چیزی است که این نوع بازاریابی بر پایۀ آن شکل گرفته است.

این شکل از بازاریابی درونگرا در ابتدا برای کسب‌وکارهای کوچک با بودجۀ محدود طراحی شده بود. با این حال ما کسب‌و‌کارهای بزرگی را می‌شناسیم که از این استراتژی با بودجه‌های هنگفت استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال می‌توان به کمپین گوریلا مارکتینگ Red By SFR با هشتگ REDOffreMoiUniPhone# اشاره کرد که توانست در رتبۀ اول ترندهای توییتر قرار بگیرد. تمام داستان حول ارائۀ یک آيفون سبز شکل گرفت.

گوریلا مارکتینگ در ابتدا با فعالیت‌ در مکان‌های عمومی شکل گرفت. به همۀ ما هنگام گشت‌وگذار در بازار حداقل یکبار تراکت داده شده است. این روزها پای این استراتژی‌ها به بازاریابی دیجیتال هم کشیده شده است و جایگاه خوبی در شبکه‌های اجتماعی به دست آورده است.

شما در این نوع بازاریابی به دنبال تأثیر گذاشتن در ذهن مخاطب هستید. هدف از این کار، مطمئن شدن از انتشار حداکثری دهان‌به‌دهان اطلاعات کمپین توسط مخاطبان است. از این‌رو موفقیت استراتژی‌های بازاریابی چریکی به جاذبه‌های عاطفی گره خورده است.

اجازه دهید در بخش بعدی نگاهی به ویژگی‌های بازاریابی چریکی برای آشنایی بیشتر با آن بیندازیم.

ویژگی‌های گوریلا مارکتینگ

تشخیص کمپین‌های بازاریابی چریکی بسیار راحت است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی باشید. از مهم‌ترین ویژگی‌های گوریلا مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عنصر غافلگیری

این نوع بازاریابی به دنبال تعامل‌ غیرمعمول با مشتریان راغب است. در بیشتر موارد گوریلا مارکتینگ سعی می‌کند مخاطب را غافلگیر یا شوکه کند.

 • مقرون به صرفه بودن

اکثر کمپین‌های بازاریابی چریکی با بودجۀ کم اجرا می‌شوند اما نتایج بسیار خوبی را رقم می‌زنند.

 • تعاملی

تعامل در بازاریابی چریکی بر پایۀ احساس و تجربه‌ است. این نوع بازاریابی مخاطب هدف را به سمت مشارکت در کمپین سوق می‌دهد.

 • مناسب برای کسب‌وکارهای B2C

احساسات یکی از محرک‌های عالی فروش برای کسب‌وکارهای B2C است. پشت تصمیم‌های کسب‌وکارهای B2B منطق و فکر پنهان شده است. از این‌رو بازاریابی چریکی کارایی زیادی نمی‌تواند داشته باشد.

 • بحث‌برانگیز و تحریک‌آمیز

از آن جایی که گوریلا مارکتینگ بر پایۀ عنصر احساس است، در بیشتر موارد بحث‌برانگیز و مخاطره‌آمیز است.

سؤالی که ممکن است در این جا برای شما پیش بیاید این است که آیا امروزه چنین روش‌های غیرمعمولی می‌تواند به کسب‌وکارتان کمک کند یا خیر؟ در بخش بعدی با بررسی آمار و نتایج بازاریابی چریکی به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

گوریلا مارکتینگ از نگاه آمار

گوریلا مارکتینگ یک روش جامع و معمول مانند ایمیل مارکتینگ نیست. از این‌رو اندازه‌گیری کارایی و اثربخشی آن به طور کلی دشوار است. با این حال می‌توان با بررسی آمار استفاده از رویکردهای نامتعارف برای افزایش آگاهی از برند دریابیم که آیا این روش مؤثر است یا خیر.

 • ۲۷ درصد از تصمیم‌گیرندگان آلمانی از بازاریابی غیرمتعارف برای تبلیغ برند خود استفاده می‌کنند.
 • بازاریابان چریکی به دلیل استفاده از رویکردهای غیرمعمول ۹۰ درصد کمتر نسبت به سایر روش‌ها هزینه می‌کنند.
 • تبلیغات دهان‌به‌دهان یکی از عناصر مهم تصمیم‌گیری خرید است.

گوریلا مارکتینگ می‌تواند مشتریان راغب را به سمت خرید هدایت کند. علاوه بر این به شما کمک می‌کند تا نه تنها مشتریان راغب خود را جذب کنید بلکه در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. با این حال ممکن است نسبت به استفاده از چنین روش‌هایی مردد باشید. اجازه دهید با بررسی مزایا و معایب این روش در بخش بعدی به شما کمک کنیم تا بهتر تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب گوریلا مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ چیست؛ بررسی کامل ویژگی‌ها، مزیت‌ها و انواع بازاریابی چریکی

تا اینجا آموختید که بازاریابی چریکی، روشی مقرون‌به‌صرفه و کارآمد برای رشد و توسعۀ یک کسب‌وکار است. با این حال همه چیز در هزینۀ پایین این روش خلاصه نمی‌شود. بیایید با یکدیگر مزیت‌های گوریلا مارکتینگ را مرور کنیم.

 • افزایش آگاهی از برند

در بازاریابی چریکی همه چیز دربارۀ ایجاد جنجال و هیاهو حول برند شما است. کمپین‌های تحریک‌آمیز و غیرمعمول، راه بسیار مناسبی برای افزایش آگاهی از برند است.

 • متمایز بودن

در این بازاریابی شما جسورانه عمل می‌کنید. در حقیقت اقدامات شما به یاد ماندنی و فراموش‌نشدنی خواهد بود. علاوه بر این یک پیشنهاد ارزشمند و منحصر به فرد ارائه می‌دهید که خود را از سایر رقبا متمایز کنید.

 • برقراری ارتباط عاطفی با برند

از آن جایی که گوریلا مارکتینگ بر پایۀ عنصر احساسات شکل گرفته است می‌تواند باعث ایجاد یک ارتباط قوی عاطفی بین برند و مشتری شود.

 • مشارکت

اغلب اقدامات بازاریابی چریکی مستلزم همکاری بین چندین کسب‌وکار هستند. بنابراین این روش، شرایط خوبی را برای مشارکت و همکاری با سایر کسب‌وکارها فراهم می‌کند.

هیچ چیز در این دنیا بدون عیب و نقص نیست؛ بازاریابی چریکی هم از این قاعده مستثنی نیست. از مهم‌ترین معایب گوریلا مارکتینگ می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 • پیامدهای حقوقی که می‌تواند گریبان کسب‌وکارها شود.
 • سوءتفاهم و برداشت‌های اشتباه احتمالی که ممکن است به برند آسیب وارد کنند.

به طور کلی می‌توان گفت که گوریلا مارکتینگ می‌تواند با کمترین هزینه، زمین بازی را برای شما تغییر دهد. برای آشنایی با انواع گوریلا مارکتینگ در بخش بعدی با ما همراه شوید.

انواع گوریلا مارکتینگ

پیش از این به گوریلا مارکتینگ، ویژگی‌های آن و همچنین مزایا و معایب این نوع بازاریابی پرداختیم. این بازاریابی به روش‌های پیچیده و غیرمعمول وابسته است. از این‌رو ممکن است در اشکال و انواع مختلف پیاده‌سازی شود.

در این بخش قرار است به محبوب‌ترین انواع بازاریابی چریکی بپردازیم تا بتوانید تفاوت آن‌ها را درک کنید.

گوریلا مارکتینگ چیست؛ بررسی کامل ویژگی‌ها، مزیت‌ها و انواع بازاریابی چریکی

۱. بازاریابی غافلگیرانه

این استراتژی یک استراتژی پرخطر است. در این رویکرد، شما از رویدادی که توسط برند دیگری برگزار یا حمایت می‌شود بهره می برید. به عنوان مثال فرض کنید رقیب شما اسپانسر اصلی یکی از رویدادهای ورزشی است. شما می‌توانید برای بهره بردن از این فرصت یک جایزۀ نفیس به برندگان اهدا کنید. این تکنیک به شما اجازه می‌دهد تا تمام سود حاصل از تلاش و فعالیت‌ رقیب خود را به دست بیاورید.

شما با این تاکتیک، برند خود را در معرض دید مخاطبان رقیبتان قرار می‌دهید. با این حال ممکن است از لحاظ قانونی با مشکلاتی مواجه شوید. به عبارت دیگر به دلیل تنظیم توافق‌نامه میان حامیان رویداد و برگزارکنندگان آن شاید نتوانید از این فرصت استفاده کنید.

۲. بازاریابی تحت پوشش (پنهانی)

این تاکتیک به معنای ایجاد یک زمین فروش پنهان برای مشتری احتمالی بدون اینکه از آن مطلع باشد، است. هدف از این تاکتیک، سر زبان انداختن یک محصول است.

شناخته‌شده‌ترین نمونه از چنین رویکردی، قرار دادن محصول در فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی است. به عنوان مثال ممکن است شخصیت اول فیلم تنها از نوشیدنی، گوشی یا کفش‌های یک برند خاص استفاده کند.

هیچ حد و مرزی برای خلاقیت وجود ندارد. به عنوان مثال کمپانی سونی اریکسون با استفاده از چند بازیگر، دست به یک کمپین غیرمعمول زد. آن‌ها نقش گردشگر را بازی کردند و از مردم عادی در خیابان خواستند تا با استفاده از تلفن‌های همراه سونی اریکسون از آن‌ها عکس بگیرند.

۳. بازاریابی محیطی

بازاریابی محیطی را می‌توان محبوب‌ترین شکل گوریلا مارکتینگ دانست. بازاریابی محیطی همانطور که از نام آن پیداست از محیط پیرامون برای جلب توجه مخاطب استفاده می‌کند.

در حقیقت در این رویکرد، شما پیام گیرا یا یک تصویر جذاب را در مکانی قرار می‌دهید که مخاطب انتظار ندارد در آن مکان، تبلیغی ببیند؛ مانند قراردادن تبلیغ روی درِ فاضلاب!

صفر تا صد بازاریابی محیطی به صورت آفلاین انجام می‌شود. لازم به ذکر است انتخاب مکان نمایش عجیب و غریب، موفقیت شما را تضمین نمی‌کند. پیام شما باید تکان‌دهنده، شگفت‌انگیز و خلاقانه باشد. به عنوان مثال می‌توان به  قرار دادن یک چمدان بزرگ از سوی لویی ویتون (Louis Vuitton) در میدان سرخ مسکو اشاره کرد.

۴. بازاریابی تجربی

هدف اصلی از بازاریابی تجربی، ایجاد موقعیتی به یاد ماندنی است که مخاطب موردنظرتان با چیزی که نماد برندتان است ارتباط برقرار کند. به عبارت دیگر شما به دنبال شکل گرفتن یک رابطۀ نزدیک میان برندتان و مشتریان احتمالی آن هستید.

از مهم‌ترین نمونه‌های بازاریابی تجربی می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌ها یا رویدادهای مختلف توسط کسب‌وکارها اشاره کرد. با این حال نیاز نیست که خلاقیت خود را سرکوب کنید.

به عنوان مثال سازندگان سریال معروف «ریک و مورتی» یک خودرویی را که شبیه به ریک طراحی شده بود روانۀ خیابان‌های ایالات متحده کردند. آن‌ها علاوه بر این در شبکه‌های اجتماعی به تبلیغ و ترویج کمپین خود پرداختند و وایرال شدند! در نتیجه مردم هم تلاش می‌کردند که با این خودرو عکس بگیرند و محصولاتی مانند تی‌شرت و ماگ را از آن بخرند.

در کمپین دیگر، ایکیا (IKEA) مبل‌ها و صندلی‌های خود را در ایستگاه‌های اتوبوس قرار داد. آن‌ها با این استراتژی نه تنها به مردم اجازه دادند که محصولاتشان را امتحان کنند بلکه خیلی زود وایرال شدند.

سخن آخر

گوریلا مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی به حساب می‌آید که در این چند دهه به بازاریابان کمک‌ کرده است تا با بودجه‌های محدود به اهدافشان دست پیدا کنند.

به دلیل نتایج فوق‌العاده‌ای که این روش بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک رقم زد، غول‌های بزرگ صنایع مختلف هم به سراغ استفاده از آن آمدند.

اگر رویاهای بزرگ در سر دارید اما با بودجه‌ای محدود و کم دست‌وپنجه نرم می‌کنید، بازاریابی چریکی بهترین گزینه برای شما است.

فراموش نکنید که یک کمپین تأثیرگذار گوریلا مارکتینگ علاوه بر خلاقیت زیاد و روش‌های عجیب و غریب به یک برنامۀ عملی و منسجم نیاز دارد.

از این‌رو ابتدا هدف خود را تعریف کنید و مخاطبان مورد نظرتان را بشناسید. به خاطر داشته باشید که شناخت مشتریان احتمالی سنگ‌بنای موفقیت گوریلا مارکتینگ است. چگونه می‌توانید بدون اینکه دربارۀ ترس‌ها، نیازها، خواسته‌ها و مشکلات آن‌ها بدانید احساسشان را هدف قرار دهید؟

پس از آن به سراغ پیدا کردن یک ایدۀ ناب بروید تا در ذهن و قلب مخاطب هدف خود نفوذ کنید. لازم به ذکر است ایده‌ای را انتخاب کنید که منابع کافی برای تحقق آن دراختیار داشته باشید. پس از آن می‌توانید کمپین خود را اجرا و نتایج را تجزیه و تحلیل کنید.

آیا به نظر شما گوریلا مارکتینگ روش خوبی برای افزایش آگاهی از برند، وفاداری و همچنین فروش است؟ آیا با چنین روشی می‌توان اعتماد مشتریان احتمالی را به دست آورد؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید