x
x
هک رشد چیست؛ 7 تکنیک فوق‌العاده برای رشد انفجاری در فروش

هک رشد چیست؛ 7 تکنیک فوق‌ العاده برای رشد انفجاری در فروش

هک رشد چیست؛ 7 تکنیک فوق‌ العاده برای رشد انفجاری در فروش

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که هک رشد به چه معناست؟ امروزه هک رشد در محافل بازاریابی به یک کلمۀ کلیدی تبدیل شده است، اما بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها هنوز نمی‌دانند منظور از خلق رشد چیست و چه اهمیتی دارد.

اغلب بازاریاب‌ها و کارآفرین‌ها خلق رشد را آیندۀ بازاریابی می‌دانند. به خصوص پس از همه‌گیری ویروس کرونا اغلب صاحبان کسب‌وکارها به هک رشد به چشم یک راه مطمئن و کم‌هزینه برای جبران آسیب‌های واردشده نگاه می‌کنند.

در این یادداشت با یکدیگر ابتدا نگاهی به تعریف هک رشد می‌اندازیم، سپس ۷ تکنیک فوق‌العاده را با شما در میان می‌گذاریم تا مسیر رشد خود را کوتاه کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا رقبای خود را پشت سر بگذارید.

منظور از هک رشد چیست؟

هک رشد چیست؛ 7 تکنیک فوق‌العاده برای رشد انفجاری در فروش

 

تعریف هک رشد کار آسانی نیست اما به طور کلی می‌توان گفت:«خلق رشد به معنای آزمایش تاکتیک‌های مختلف بازاریابی، فعالیت‌های تبلیغاتی، تصمیم‌گیری‌ها در زمینۀ طراحی وب و سایر فعالیت‌ها برای افزایش آنی نرخ تبدیل مشتریان راغب و فروش است.»

وقتی صحبت از هک رشد به میان می‌آید، در نظر گرفتن ارزیابی تحلیل‌های هزینه-فایده، هزینه‌های مربوط به بازاریابی و تبلیغات یا سایر معیارهای مشابه به آن‌ها اهمیت کمتری پیدا می‌کند.

هدف هک رشد همانطور که از نام آن پیدا است رشد سریع کسب‌وکار است. در خلق رشد شما به امتحان کردن یک تکنیک بازاریابی، پذیرفتن یا نپذیرفتن آن‌ و امتحان کردن تکنیک بعدی می‌پردازید. پذیرفتن یا نپذیرفتن تکنیک به این موضوع بستگی دارد که آیا به هدف خود یعنی رشد کسب‌وکار در کوتاه‌ترین زمان دست پیدا خواهیم کرد یا خیر.

چرا رشد کسب‌وکار اهمیت دارد؟ بقای یک کسب‌وکار کوچک یا نوپا به رشد آن بستگی دارد. آیا تا به حال رستورانی در محل زندگی یا کار شما پس از چند ماه فعالیت تعطیل نشده است؟ اغلب این رستوران‌ها به دلیل عدم رشد کافی و دست پیدا نکردن به سود نتوانسته‌اند کسب‌وکار خود را سر پا نگه دارند.

هکر رشد کیست؟

این یک باور نارایج و نادرست است که تصور می‌شود یک هکر رشد باید یک بازاریاب باشد. ذهنیت اغلب بازاریاب‌ها با هک رشد و هدف آن در تضاد است.

به طور کلی کاهش هزینه‌ها، افزایش تبدیل‌ها و انجام ارزیابی و آزمایش در درازمدت آموزش داده می‌شود. چنین آموزش‌هایی با خلق رشد که به دنبال رشد سریع کسب‌وکار است همخوانی دارد.

هکر رشد به کسی گفته می‌شود که رشد سریع کسب‌وکار را بر سایر معیارها مقدم می‌داند. چنین فردی تلاش می‌کند تا با روش‌های بازاریابی کم‌هزینه پیشرفت و رشد کسب‌وکار را رقم بزند.

دارایی اصلی یک هکر رشد، خلاقیت است. او سعی می‌کند با استفاده از استراتژی‌های کم‌هزینه مانند بازاریابی محتوا، ارائۀ تخفیف و شبکه‌های اجتماعی باعث رشد کسب‌وکار شود.

به عنوان مثال یک هکر رشد به خوبی می‌داند که تهیۀ یک لیست از مشتریان چقدر ارزشمند است. او به خوبی درک کرده است که با حفظ مشتری به جای جذب مشتری جدید می‌توان خیلی سریع‌تر و آسان‌تر درآمد را افزایش داد.

حال که به خوبی با هک رشد و خالق رشد آشنا شدید، وقت آن است که در بخش بعدی به بررسی ۷ تکنیک فوق‌العاده برای کسب‌وکارهای کوچک بپردازیم.

تکنیک‌ های هک رشد برای کسب‌ و کارهای کوچک

هک رشد چیست؛ 7 تکنیک فوق‌العاده برای رشد انفجاری در فروش

رشد اغلب کسب‌وکارها به فروش آن‌ها متکی است. با این حال همه چیز فروش نیست! به عنوان مثال افزایش تعداد افرادی که شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند به این معناست که کسب‌وکارتان در حال رشد است.

در این بخش قرار است چند تکنیک هک رشد را با یکدیگر مرور کنیم. شما با کمک این استراتژی‌ها می‌توانید پروژۀ رشد کسب‌وکارتان را از همین حالا کلید بزنید.

۱. تأثیر معجزه‌آسای اثبات اجتماعی در رشد کسب‌وکار

مصرف‌کنندگان بیشتر از اینکه به ادعای کسب‌وکارها اعتماد کنند به دهان مشتریان آن‌ها نگاه می‌کنند. آمارها نشان می‌دهند که ۷۰ درصد از خریداران قبل از خرید محصول یک تا شش بازخورد از مشتریان قبلی را مطالعه می‌کنند.

بازخورد و بررسی مشتریان قبلی اهمیت زیادی برای مصرف‌کنندگان دارد. به همین دلیل بهره بردن از اصل اثبات اجتماعی می‌تواند زمین بازی را برای شما دگرگون کند.

اثبات اجتماعی به معنای ارائۀ بازخوردها و نظر مشتریان برای نشان دادن ارزش محصول یا خدمت است. ارائۀ نظر و تجربۀ مشتریان یکی از قدرتمند‌ترین استراتژی‌های هک رشد به شمار می‌آید. به همین دلیل از مشتریانتان بخواهید تجربۀ خود را پس از خرید با شما در میان بگذارند.

همچنین سعی کنید به نظرات مشتریان پاسخ دهید. از نظرات منفی و نارضایتی‌ها استقبال کنید. نحوۀ برخورد با مشتریان ناراضی می‌تواند انگیزۀ خوبی برای خرید از شما باشد. رفتار حرفه‌ای و رفع مشکل مشتریان ناراضی نه تنها باعث وفاداری آن‌ها می‌شود بلکه اعتماد مشتریان احتمالی را به دنبال دارد.

۲. استفادۀ آزمایشی رایگان

یکی از ترس‌های بزرگ مشتریان این است که محصول نتواند در حد و اندازۀ انتظار آن‌ها باشد. اگر محصول یا خدمتی با قیمت بالا ارائه می‌کنید می‌توانید به مشتری اجازه دهید به صورت آزمایشی از محصولتان استفاده کند.

استفادۀ آزمایشی رایگان یکی از استراتژی‌های هک رشد است که به مشتری اجازه می‌دهد بر ترس و تردید خود غلبه کند. در این استراتژی شما به مشتری نشان می‌دهید که دغدغه‌ها و نگرانی‌های او را درک می‌کنید.

به عنوان مثال تصور کنید خدماتی در زمینۀ رصد کردن موتورهای جست‌وجو ارائه می‌کنید. در این حالت شما می‌توانید با ارائۀ یک اشتراک رایگان ۱۰ روزه به مشتری اجازه دهید خدماتتان را تجربه کند.

با این حال ارائۀ یک اشتراک ۱۰ روزه برای فروشگاه‌های آنلاین امکان‌پذیر نیست. چنین کسب‌وکارهایی می‌توانند با یک سیاست بازگشت محصول، ترس و تردید مشتری را کاهش دهند.

کسب‌وکارهای مبتنی بر خدمات حضوری مانند سالن‌های آرایش یا مربیان بدنسازی می‌توانند با ارائۀ مشاورۀ رایگان خیال مشتری را راحت کنند.

۳. اضافه کردن چت‌بات‌ به وب‌سایت

روزانه به تعداد وب‌سایت‌هایی که از چت‌بات استفاده می‌کنند افزوده می‌شود. اثربخشی آن‌ها در ایجاد رابطه‌های قوی با مشتری باعث این محبوبیت شده است. چت‌بات‌ها به شما کمک می‌کنند تا با حفظ ارتباط خود با مشتری رضایت او را جلب کنید.

شما می‌توانید برای انتقال پیام‌های ساده از چت‌بات استفاده کنید. با این حال چت‌بات‌ها این روزها به شما اجازه می‌دهند تا ارائۀ بخشی از خدمات به مشتریان و حل مشکل‌ آن‌ها را خودکار کنید.

چت‌بات‌ها خدمات به مشتریان را تسهیل می‌کنند. برطرف کردن نیاز مشتریان و پاسخگویی به پرسش‌های آن‌ها باعث رشد کسب‌‍وکار شما می‌شود.

کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند از چت‌بات‌ها به یکی از روش‌های زیر بهره ببرند:

  • ترغیب کردن مشتری به رزرو یک جلسۀ مشاوره یا قرار ملاقات
  • راهنمایی مشتری در فرآیند عضویت
  • پاسخ دادن به پرسش‌های مربوط به قیمت یا موجودی
  • ارائۀ اطلاعات مربوط به کسب‌وکار مانند ساعت کار، شماره تماس و موقعیت مکانی

این تکنیک هک رشد حول پاسخگویی سریع به سؤال‌ها و برطرف کردن مشکل مشتری شکل گرفته است. به همین دلیل این استراتژی می‌تواند روند تبدیل مشتریان احتمالی را سرعت ببخشد.

۴. هک رشد با ارائۀ محتوای جذاب و گیرا

هک رشد چیست؛ 7 تکنیک فوق‌العاده برای رشد انفجاری در فروش

بازاریابی محتوا یکی از استراتژی‌های اثربخش برای هک رشد است. این روزها هر کسب‌وکاری که اطلاعات جذاب و گیرا ارائه می‌دهد شانس بیشتری برای جذب مشتری دارد.

ممکن است کسب‌وکارهای کوچک به دلیل نداشتن منابع کافی نتوانند یک استراتژی بازاریابی محتوا را پیاده‌سازی کنند. با این حال نگران نباشید! شما برای بهره بردن از قدرت محتوا به یک استراتژی کامل نیاز ندارید.

به عنوان مثال شما می‌توانید برای جذب مشتریان احتمالی در شبکه‌های اجتماعی به تولید محتوا بپردازید. به اشتراک گذاشتن محتوای ویدئویی حول چگونگی استفاده از محصول یا معرفی آن، راهی مطمئن برای جذب مشتریان احتمالی است.

برخی از کسب‌وکارها مانند سالن‌های زیبایی، باشگاه‌های تناسب اندام و فروشنده‌های لباس می‌توانند تصاویری از محصول یا خدمات خود را به اشتراک بگذارند.

راه‌اندازی بلاگ، یکی دیگر از روش‌هایی است که رشد زیادی برای کسب‌وکارتان به همراه دارد. ۷۵ درصد از بازاریاب‌ها اذعان داشته‌اند که سئو کارآمدترین روش بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۰ بوده است. بلاگ یک راه عالی برای حضور در صفحۀ نتایج جست‌وجو است.

اگر زمان یا سرمایۀ کافی برای تولید محتوا ندارید می‌توانید به گردآوری مطالب و ارائۀ آن‌ها به مشتریان خود بپردازید. شما در این روش ابتدا مطالب منتشرشده در حوزۀ کاری خود را مطالعه می‌کنید، سپس بهترین محتواها را همراه با نظر شخصی خود با مخاطبانتان به اشتراک می‌گذارید.

همانطور که مشاهده کردید شما می‌توانید به راه‌های مختلف از تولید محتوا برای هک رشد کسب‌وکارتان بهره ببرید. به همین دلیل به بهانۀ نداشتن منابع کافی قید محتوا را نزنید تا از رقبایتان عقب نمانید!

۵. ارائۀ شفاف قیمت

فرض کنید هنگام خرید محصولی در یک فروشگاه آنلاین یا یک فروشگاه کیف و کفش نتوانید قیمت محصول را پیدا کنید. آیا از خرید خود منصرف می‌شوید؟ اغلب مصرف‌کنندگان به دلیل نامشخص بودن قیمت از مسیر خرید خارج می‌شوند.

شما باید برای جلوگیری از ریزش مشتری، قیمت‌ها را به صورت شفاف و مشخص ارائه کنید. هیچ عذری برای پنهان کردن قیمت از مشتری پذیرفته نیست!

بسته به نوع فعالیتتان می‌توانید به روش‌های مختلف قیمت‌ها را ارائه کنید. به عنوان مثال یک فروشگاه اینستاگرامی می‌تواند لیستی از قیمت‌ها را در استوری نمایش دهد. قیمت باید به یکی از عناصر اصلی صفحۀ محصول فروشگاه‌های آنلاین تبدیل شود.

ممکن است قیمت محصول یا خدمت شما بسته به نوع سفارش مشتری متغیر باشد. این موضوع را با مشتریان خود در میان بگذارید تا از بی‌اعتمادی و نارضایتی مشتری در امان بمانید.

ارائۀ شفاف قیمت، یک رویکرد فوق‌العاده است که بدون هزینه به شما برای هک رشد کسب‌وکار کوچکتان کمک می‌کند.

۶. هک رشد با نمودار گانت

یکی از بهترین استراتژی‌های هک رشد برای کسب‌وکارها استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه مانند نمودار گانت است. نمودار گانت به ساده‌سازی فرآیندهای پیچیده کمک می‌کند.

این نمودار یک نمای کلی از کل پروژه یا جدول زمانی از روندی که باید طی کنید را ارائه می‌دهد. کارهایی که برای تکمیل پروژه نیاز است انجام دهید، زمانی که به هر کدام از آن‌ها اختصاص می‌دهید و ترتیب انجام آن‌ها را مشخص می‌کند.

استفاده از نمودار گانت باعث می‌شود هر کدام از اعضای تیم بدانند چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهند. تمام اعضای تیم شما می‌دانند چه کسی مسئول چه کاری است و به چه منابعی برای انجام کارهای خود نیاز دارند.

مشخص بودن مسیر برای اعضای تیمتان باعث می‌شود زمان و منابع کمتری را هدر دهید و پروژه‌ها را سریع‌تر به سرانجام برسانید.

شما می‌توانید از هر ابزار دیگری برای مدیریت پروژۀ خود استفاده کنید. ابزارهایی مانند نمودار گانت باعث می‌شود که کارکنان شما در مسیر رشد کسب‌وکار گام بردارند. به عبارت دیگر برنامه‌ریزی و زمان‌بندی فعالیت‌ها و وظایف باعث رشد و پیشرفت کسب‌وکار می‌شود.

۷. برون‌سپاری وظایف

هدف از هک رشد چیزی به غیر از رشد سریع کسب‌وکار با کم‌ترین هزینه نیست. در حقیقت یک هکر رشد با مدیریت منابع، زمینۀ رشد کسب‌وکار در کمترین زمان را فراهم می‌کند.

برون‌سپاری وظایف یکی از راه‌های مدیریت منابع به حساب می‌آید. به عنوان مثال یک کسب‌وکار کوچک به یک کارشناس منابع انسانی تمام‌وقت نیاز ندارد. در این شرایط می‌تواند برای جلوگیری از هدر رفتن منابع خود از خدمات یک فریلنسر بهره ببرد.

گاهی اوقات دیده می‌شود برخی از صاحبان کسب‌وکارها سعی می‌کنند تمام کارها را خودشان انجام دهند. از چنین رفتاری پرهیز کنید؛ زیرا ممکن است به دلیل نداشتن تخصص کافی به کسب‌وکارتان آسیب وارد کنید.

برون‌سپاری وظایف به معنای سپردن کارها به افراد متخصص با هزینۀ کم است. به همین دلیل شما مطمئن خواهید شد که کار به درستی انجام می‌شود و از اشتباه‌ها و عواقب زیان‌بار در امان خواهید ماند.

سخن آخر

هک رشد یک راه عالی برای تزریق خون تازه به کسب‌وکار شما به شمار می‌آید. تمام فکر و ذکر یک هکر رشد، به حداکثر رساندن رشد کسب‌وکار و در عین حال به حداقل رساندن هزینه‌ها است.

استراتژی‌های مختلفی برای تسریع رشد وجود دارد. در این یادداشت به ۷ تکنیک از رایج‌ترین، ساده‌ترین و قدرتمندترین تکنیک‌های هک رشد اشاره کردیم.

نمی‌توان یک نسخۀ ثابت برای تمام کسب‌وکارها پیچید. حداقل ۳ مورد از استراتژی‌های هک رشد را امتحان کنید و ببینید کدام یک از آن‌ها برای کسب‌وکار شما مفید است. نتایج را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید